Planujesz wdrożyć RFID w swojej firmie? Skorzystaj z Bonu na cyfryzację. Złóż wniosek do 20 października 2021. Sprawdź szczegóły dofinansowania »

System Parkingowy RFID – Bezobsługowe Systemy Kontroli Wjazdu

Anteny UHF do systemu RFID Navigator

Bezobsługowy, automatyczny system parkingowy RFID zrewolucjonizował zarządzanie przestrzenią parkingową i strefami zamkniętymi. Zapewnia kontrolę nad miejscami parkingowymi i 100% ściągalności opłat.

Jak działa system parkingowy RFID?

Bezobsługowe systemy parkingowe pomagają zarządzać przestrzenią i dokładnie ewidencjonować wjazdy oraz wyjazdy pojazdów. Automatyczna kontrola dostępu ułatwia korzystanie z parkingu zarówno kierowcom, jak i administratorom obiektów. Technika zbliżeniowa RFID pozwala zaoszczędzić sporo czasu.

Opisywany system przeznaczony jest do działania w trybie abonamentowym. Doskonale sprawdza się na parkingach przyzakładowych, czy osiedlach zamkniętych, po których poruszają się samochody posiadające przepustki. Nie powstał z myślą o parkingach, do których wjazd obsługiwany jest przez bileterki, takich jak parkingi przy sklepach, lotniskach lub dworcach.

System składa się z kilku powiązanych ze sobą elementów, tworzących sprawnie działający monitoring ruchu na parkingu:

czytnik RFID, zamontowany w pobliżu szlabanów (bram), które odczytują i identyfikują sygnał z chipów umieszczonych na/w zbliżającym się pojeździe;

centralka kontroli dostępu, która przechowuje w pamięci wszystkie kody pojazdów uprawnionych do wjazdu na teren parkingu oraz rejestruje wszystkie zdarzenia związane z kontrolą dostępu;

oprogramowanie umożliwiające poprawne działanie całego systemu oraz analizę historii i danych zgromadzonych w centrali parkingowej;

znaczniki RFID umieszczonych najczęściej na szybach samochodów w postaci naklejek z chipem (można również wykorzystywać plastikowe karty RFID).

Czytnik RFID zlokalizowany przy szlabanie lub bramie wykrywa pojazd i naklejoną na szybę etykietę RFID  już z odległości 6 metrów. Pozwala na niemal bezobsługowe sterowanie szlabanami. Dzięki temu wjazd i wyjazd z parkingu odbywa się w sposób całkowicie płynny, nawet z trzykrotnie większą przepustowością. Na rozwiązaniu tym korzystają wszyscy użytkownicy: zarządcy parkingów otrzymują system zautomatyzowany i bezobsługowy, a kierowcy oszczędzają czas i nerwy.

Z czego składa się system parkingowy RFID?

Na system parkingowy składają się 4 wcześniej wskazane elementy, które poniżej opisujemy nieco szerzej.
1

Znaczniki RFID do oznakowania pojazdów

Pojazdy oznaczone są za pomocą etykiety RFID UHF naklejonej na szybę. Możliwe jest także zastosowanie karty plastikowej RFID lub chipu przymocowanego do karoserii pojazdu.
Znacznik RFID na szybie samochodu
2

Czytniki do szlabanów automatycznych

Umieszczony przy wjeździe czytnik dalekiego zasięgu RFID UHF, wykrywa nawet z odległości 5-6 metrów pojawiającą się w zasięgu fal radiowych etykietę i przekazuje odczytany numer identyfikacyjny do sterownika (centrala parkingowa, automatyka parkingowa). Sterownik weryfikuje kod dostępu, rejestruje zdarzenie pojawienia się danego pojazdu i automatycznie podnosi szlaban. Sterowanie szlabanami jest proste i nie wymaga angażowania dodatkowych osób.

Czytnik RFID do systemu parkingowego
3

Centrala sterująca automatycznym szlabanem parkingowym

W skład systemu parkingowego wchodzi też centralka, która przechowuje wszystkie uprawnione kody pojazdów i rejestruje wszelkie zdarzenia związane z kontrolą wjazdu na parking. W czasie rzeczywistym analizuje sygnał odebrany ze znacznika RFID zbliżającego się samochodu i przesyła sygnał do automatycznego otwarcia szlabanu.
4

Oprogramowanie systemu RFID

Oprogramowanie systemu pozwala na przeglądanie historii zarejestrowanych w centrali parkingowej zdarzeń oraz przypisywanie lub wycofać uprawnienia do wjazdu.

Gdzie można zastosować automatyczny system parkingowy RFID?

Automatyczne sytemy parkingowe idealnie sprawdzają się wszędzie tam, gdzie niezbędny jest nieprzerwany ruch pojazdów. Kontrolują ruch w obszarach zamkniętych: na uczelniach, lotniskach, parkingach strzeżonych centrów handlowych, szpitalach, osiedlach mieszkaniowych, parkingach firmowych. To również doskonałe rozwiązanie dla zajezdni autobusowych, które automatycznie będą kontrolowały wjazd i wyjazd autobusów oraz innych wskazanych pojazdów.

Stabilna i nieprzerwana praca

Automatyczny system parkingowy pracuje przez całą dobę i niezależnie od pogody. Sam prowadzi dokumentację zdarzeń i  w przypadku pozytywnej weryfikacji dostępu podnosi szlaban parkingowy lub otwiera bramę wjazdową.

Łatwa konfiguracja i analiza ruchu oraz zdarzeń

Prawa dostępu bardzo łatwo przyznać jak i momentalnie wycofać. Centralka sterująca przechowuje wszystkie uprawnione kody pojazdów i rejestruje wszelkie zdarzenia związane z kontrolą dostępu do parkingu. Dołączone oprogramowanie pozwala na przeglądanie historii zarejestrowanych w centrali parkingowej zdarzeń i ich analizę pod różnym kątem.

Oszczędne rozwiązanie zapewniające kontrolę i bezpieczeństwo

System zbliżeniowy  pomaga więc maksymalnie zaoszczędzić zarówno czas kierowców, jak i pieniądze. Znaczniki RFID są bowiem znacznie tańsze od pilotów radiowych i nie wymagają uciążliwej, cyklicznej wymiany baterii, a system działa automatycznie, bez udziału pracownika.

Jakie korzyści daje automatyczny system parkingowy?

System kontroli wjazdu działa niezależnie od pogody, czytniki RFID Polska działają 24h/dobę nieustannie przez wiele lat.
Łatwa instalacja urządzeń i pomoc w konfiguracji całego systemu przez naszych doświadczonych specjalistów.
Eliminacja zawodnych i drogich w utrzymaniu pilotów oznacza mniej frustracji kierowców i instalatorów.
Automatyka parkingowa oszczędza czas kierowcy. Bez konieczności naciskania pilota, wysyłania SMS lub otwierania okna aby zbliżyć kartę.
Znaczniki RFID są znacznie tańsze od pilotów radiowych i nie wymagają wymiany baterii.
Eliminacja zatorów. Wjazd na parking odbywa się płynnie. Nawet z 3 razy większą przepustowością.
Automatyczne owieranie szlabanów i sterowanie szlabanami  – brak konieczności ręcznego sterowania wjazdem.
Mniej zaangażowanych osób do obsługi parkingu, gdyż sterowanie przebiega automatycznie, a otwieranie zdalnie.
Rozliczenie użytkowników parkingu. Rejestracja wszystkich wjazdów i kontrola dostępu.
Brak możliwości zgubienia identyfikatora, ponieważ jest przyklejony do szyby.

Dzięki temu systemowi zapomnisz o awaryjnych pilotach, skomplikowanych kodach, czy kartach, które należy przyłożyć do czytnika.  O wysiadaniu z samochodu lub otwieraniu szyby w czasie deszczu. Co więcej, nie musisz już nawet zatrzymywać się przy parkingowym szlabanie.

Automatyczne systemy parkingowe w praktyce

Bezobsługowe systemy parkingowe sprawdzają się w wielu sytuacjach, a jedną z nich są duże osiedla. Nasz system wdrożyliśmy na jednym z takich osiedli w Katowicach, gdzie mieszka ponad 5000 mieszkańców.

Umieszczony przy wjeździe, zintegrowany czytnik RFID dalekiego zasięgu  wykrywa pojawiającą się w zasięgu fal radiowych etykietę już z kilkunastu metrów i przekazuje odczytany numer identyfikacyjny do sterownika. Sterownik weryfikuje kod dostępu, rejestruje zdarzenie pojawienia się danego pojazdu i podnosi szlaban wjazdowy lub wyjazdowy.

Komfort i wygodę doceniają wszyscy zmotoryzowani mieszkańcy, którzy mają pewność, że na prywatny teren nie wjedzie żaden nieupoważniony pojazd.

Chcesz wdrożyć system parkingowy RFID?

Zarządzanie zasobami z RFID - przydatne artykuły i linki

Darmowy e-book 8 schematów wdrożeń RFID

Pobierz e-booka

Zanim opuścisz naszą stronę pobierz bezpłatnego e-booka, w którym znajdziesz 8 sprawdzonych schematów wdrożeń systemów RFID.

Wykorzystaj je w swojej firmie!

Zapytaj o produkt

Wyślij pytanie o dostępność, specyfikację techniczną, zastosowanie lub inne aspekty związane z tym produktem.