Zastosowania RFID – przykłady wykorzystania rozwiązań technologii radiowej

RFID to forma komunikacji bezprzewodowej, która wykorzystuje fale radiowe do śledzenia i identyfikacji obiektów. Zastosowania RFID są naprawdę liczne. Przy jej użyciu można oznaczyć przedmioty praktycznie każdego rodzaju.
Przykłady zastosowań RFID w praktyce, pracy i życiu codziennym

RFID jako wszechstronna technologia identyfikacji przedmiotów i osób z powodzeniem może być wykorzystywana w przemyśle, logistyce, ewidencji majątku, inwentaryzacji środków trwałych, kontrolowaniu i ewakuacji pracowników i w wielu innych branżach. 

Poniżej przedstawiamy kilka informacji praktycznych o RFID, oraz zastosowaniu go w zarówno w codziennym życiu, jak i biznesie.

Jakie zastosowania RFID ułatwiają życie i pracę?
10+ częstych zastosowań RFID

Znakowanie i śledzenie wyrobów produkcji
1

Rozwiązania RFID na produkcji

Automatyzacja i dokładna rejestracja zdarzeń zapewnia precyzyjne śledzenie procesów , zliczanie wyrobów, sterowanie produkcją i rejestrowanie istotnych parametrów.

Dzięki automatyzacji i RFID można znacznie skrócić czas wytworzenia produktu końcowego oraz zyskać stały nadzór nad poszczególnymi etapami produkcji.

Znakowanie majątku firmy tagami RFID
2

Zarządzanie aktywami - majątkiem firmy

RFID gwarantuje sprawne zarządzanie aktywami takimi jak środki trwałe, wyposażenie, materiały, sprzęt, narzędzia czy inne aktywa przedsiębiorstwa.

Inwentaryzacja wyposażenia za pomocą znaczników i tagów RFID
3

Inwentaryzacja z RFID

Znaczniki RFID umożliwiają również bardzo szybkie i dokładne przeprowadzenie inwentaryzacji majątku, czy stanów magazynowych. Dzięki temu iż tagi RFID nie muszą być fizycznie widoczne dla czytnika umożliwiamy sobie znacznie szybszy odczyt bez konieczności “celowania” w kod kreskowy na etykiecie.

logistyka-rfid-transport
4

RFID w logistyce

W transporcie i logistyce RFID pomaga monitorować oznakowany towar na każdym etapie przewozu i dokładnie śledzić cały łańcuch dostaw. W lotnictwie wspiera ponadto lepszą identyfikację przewożonych bagaży.

Ewidencjonowanie opakowań zwrotnych i kontenerów znacznikami RFID.
5

Ewidencja opakowań zwrotnych

Dokładna kontrola opakowań zwrotnych i ich przepływów pomaga znacznie obniżyć koszty zarządzania nimi. RFID ułatwia rozliczenie opakowań zwrotnych, ich identyfikację w przypadku zagubienia i pomaga odzyskać utracone sztuki.

ikona automatyczne systemy parkingowe RFID
6

Zautomatyzowane systemy parkingowe

RFID pomaga monitorować ruch na strzeżonych parkingach firm, zakładów czy osiedli, do którego dostęp mają tylko posiadacze kart parkingowych.

Rejetracja czasu pracy poprzez system RFID
7

Rejestrowanie czasu pracy

Rejestrowanie czasu pracy pracowników za pomocą systemów RCP to dzisiaj powszechny standard. Wykorzystuje się w nich karty i czytniki RFID krótkiego zasięgu.

RFID w szpitalach
8

Opieka zdrowotna

Systemy RFID sprawdzają się również w szpitalach, klinikach i opiece zdrowotnej, gdzie wymagany jest stały nadzór nad lokalizacją sprzętu, dostawami materiałów medycznych, nad dokumentacją, czy nad pacjentami.

zarządzanie sprzętem IT dzięki rfid
9

Zarządzanie sprzętem IT

Rozwiązania RFID pomagają zlokalizować sprzęt informatyczny, serwery, dyski, komputery i inne wyposażenie IT. Technologię tę z powodzeniem wykorzystuje się również do zabezpieczenia danych poufnych.

Poznaj także system RFID Navigator
rfid śledzenie przesyłek
10

Śledzenie przesyłek

Stały nadzór nad przesyłkami dostarcza informacji o ich lokalizacji, wydaniu i doręczeniu. Śledzenie przesyłek ma duże znaczenie w przypadku farmaceutyków (zabezpiecza przed fałszowaniem) oraz żywności (kontroluje np. temperaturę podczas transportu).

system ewakuacji rfid
11

Systemy wspomagania ewakuacji

Systemy ewakuacyjne oparte na RFID znajdują zastosowanie w dużych fabrykach, instytucjach, czy biurowcach. W czasie ewakuacji pomagają zarządzać akcją i kontrolować obecność pracowników w wyznaczonych strefach bezpieczeństwa.

Zobacz też jak działają systemy ewakuacyjne

System radiowej identyfikacji, jakim jest RFID, to gwarancja skuteczności w zarządzaniu procesami, majątkiem i aktywami. Uzyskiwanie niezbędnych informacji w czasie rzeczywistym z minimalnym nakładem pracy ze strony człowieka sprawia, że technologia ta z powodzeniem może być wykorzystywana w każdej dziedzinie, w codziennych procesach – od inwentaryzacji, transportu, logistyki do inteligentnego zarządzania aktywami. Technologia jest uniwersalna, zatem znajdzie zastosowanie w niemal każdej branży i wiele firm buduje na nich swoją przewagę konkurencyjną.

Chciałbyś zastosować RFID w swojej firmie?

Pobierz darmowego e-booka lub skontaktuj się z nami, żeby dowiedzieć się więcej.

Przeczytaj także:

Darmowy ebook

Jak zarządzać procesami firmy z RFID?

Zobacz także

Kategorie

Pobierz bezpłatnego e-booka

Jak prawidłowo zarządzać procesami firmy dzięki RFID?