Planujesz wdrożyć RFID w swojej firmie? Skorzystaj z Bonu na cyfryzację. Złóż wniosek do 20 października 2021. Sprawdź szczegóły dofinansowania »

RFID w szpitalu i służbie zdrowia

Anteny UHF do systemu RFID Navigator
RFID w szpitalu i ośrodkach służby zdrowia znajduje zastosowanie między innymi w poniższych aspektach:
  • zarządzanie sprzętem, identyfikacja położenia aparatury i przyrządów,
  • zapobieganie kradzieży i gubieniu sprzętu szpitalnego,
  • kontrola dostępu do pomieszczeń i stref,
  • monitoring pacjentów oraz kontrola ich lokalizacji.
Elektroniczna identyfikacja RFID pomaga ograniczać koszty eksploatacyjne, sprawniej zarządzać zasobami oraz zapewniać większe bezpieczeństwo. W przypadku, gdy w grę wchodzi ludzkie zdrowie i życie, każde tego typu usprawnienie nabiera jeszcze większego znaczenia.

Jednym z największych problemów związanych z zarządzaniem zasobami w szpitalach jest lokalizacja sprzętu.

Różnego rodzaju przyrządy i ruchoma aparatura nie zawsze mają swoje stałe miejsca, w które powinny być każdorazowo odkładane. Sprzęt jest zwykle pozostawiany tam, gdzie akurat był potrzebny, co sprawia, że personel nie zawsze zna jego dokładną lokalizację.W wyniku takiej praktyki często dochodzi do sytuacji, gdy dany sprzęt jest pilnie potrzebny, a traci się dużo czasu na jego poszukiwania. W momencie w ratowaniu ludzkiego zdrowia i życia często liczą się sekundy, więc niezbędne narzędzia ratunkowe muszą być zawsze szybko dostępne.Problem nieznanej lokalizacji sprzętu w szpitalach można łatwo rozwiązać za pomocą RFID. Oznakowanie tagami RFID oraz rozmieszczone w budynku czytniki pozwolą na szybką identyfikację potrzebnej aparatury medycznej. Specjalne oprogramowanie podpowie pielęgniarce, sanitariuszowi, czy lekarzowi gdzie się znajduje.

Jak zapobiegać kradzieży w szpitalach?

Systemy RFID w szpitalach mogą również służyć do zapobiegania kradzieżom cennego wyposażenia. Dzięki różnym rodzajom chipów i tagów RFID można oznakować dowolne wyposażenie, a zwłaszcza takie, które powinno być ściśle kontrolowane.Nad monitorowaniem prób kradzieży czuwać będą bramki RFID umieszczone przy wyjściach z budynku. Każdorazowa próba wyniesienia sprzętu może być sygnalizowana na dwa sposoby: jawnie poprzez uruchamiany alarm lub dyskretnie poprzez alert (np. mailowy) wysyłany ochronie lub innemu określonemu pracownikowi.Prowadzona kontrola zapewni bezpieczeństwo nie tylko drogiemu sprzętowi medycznemu, ale także wyposażeniu o mniejszej wartości jednostkowej, którego częsta kradzież w generuje wysokie, a zupełnie niepotrzebne straty. W ten sposób można chronić na przykład szpitalną pościel, aparaturę, wózki, czy inny sprzęt.

Zabezpieczenie i kontrola dostępu do sprzętu i pomieszczeń w szpitalu.

Kolejnym obszarem zastosowania RFID w szpitalach jest ograniczanie dostępu do pomieszczeń tak, aby mogły w nich przebywać tylko uprawnione osoby. Niektóre miejsca powinny być zamknięte nie tylko przed pacjentami, czy odwiedzającymi, ale również przed wybranymi pracownikami.Przydzielanie dostępu to sposób na lepszą kontrolę pomieszczeń również w domach opieki, sanatoriach oraz wszędzie tam, gdzie występuje duża rotacja osób, a pracownicy nie zawsze mogą dopilnować przestrzegania porządku.

Elektroniczna kontrola przemieszczania się pacjentów poprzez RFID.

W ośrodkach medycznych często mamy do czynienia także z niesubordynacją pacjentów i brakiem kontroli nad ich przemieszczaniem się. Nierzadko dochodzi do sytuacji, w których pacjent opuszcza salę, a nawet budynek szpitala w czasie, w którym nie powinien tego robić. Powstrzymanie go przed takim zachowaniem wydaje się trudne, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z najmłodszymi osobami.Okazuje się jednak, że kontrola pacjentów i zapewnienie im bezpieczeństwa są stosunkowo łatwe do osiągnięcia. W wielu placówkach każda przyjmowana osoba otrzymuje swój identyfikator. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby takim identyfikatorem był tag RFID w postaci opaski na nadgarstek. Dzięki temu personel będzie mógł być informowany o zachowaniach, które nie powinny mieć miejsca.Rozmieszczone w newralgicznych punktach czytniki RFID automatycznie powiadomią o wkroczeniu pacjenta w niedozwoloną strefę. W ten sposób można monitorować nie tylko wyjścia z budynku, ale również przebywanie na oddziale, czy nawet opuszczanie szpitalnej sali. Wszystko po to, aby z jednej strony zapewnić pacjentom bezpieczeństwo, a z drugiej nie narażać się na konsekwencje wynikające z nieodpowiedzialnych zachowań osób, które pozostają pod formalną opieką szpitala.

Nowoczesny system RFID dla szpitali i służby zdrowia.

RFID w szpitalu, klinice czy innej placówce medycznej jest nowoczesnym sposobem na poprawę organizacji pracy i efektywne zarządzanie zasobami. Zapewnia sprawną inwentaryzację majątku, szybszy dostęp do sprzętu, kontrolę nad pacjentami, a także ogranicza koszty związane z kradzieżą i gubieniem wyposażenia.Warunkiem osiągnięcia tych korzyści jest odpowiednio dobrana przez specjalistów i skonfigurowana infrastruktura RFID oraz dedykowane oprogramowanie.Decydując się na wdrożenie systemu w szpitalu warto podjąć współpracę ze sprawdzonym i doświadczonym dostawcą, który prawidłowo zaprojektuje i wdroży rozwiązanie oraz zapewni jego wsparcie i rozwój w przyszłości.

Chcesz lepiej poznać technologię RFID?

Pobierz bezpłatnego e-booka o zastosowaniach RFID lub skontaktuj się z nami, żeby dowiedzieć się więcej o korzyściach i zasadach wdrożenia takiego systemu.

Zarządzanie zasobami z RFID - przydatne artykuły i linki

Darmowy e-book 8 schematów wdrożeń RFID

Pobierz e-booka

Zanim opuścisz naszą stronę pobierz bezpłatnego e-booka, w którym znajdziesz 8 sprawdzonych schematów wdrożeń systemów RFID.

Wykorzystaj je w swojej firmie!

Zapytaj o produkt

Wyślij pytanie o dostępność, specyfikację techniczną, zastosowanie lub inne aspekty związane z tym produktem.