Planujesz wdrożyć RFID w swojej firmie? Skorzystaj z Bonu na cyfryzację. Złóż wniosek do 20 października 2021. Sprawdź szczegóły dofinansowania »

Jak trwale oznakować, zarządzać i inwentaryzować sprzęt IT?

Anteny UHF do systemu RFID Navigator

Osoby opiekujące się w firmie zasobami IT często mają problemy z zarządzaniem różnorodnym sprzętem. Identyfikacją komputerów, monitorów, osprzętu sieciowego. Kontrolą do kogo on jest przypisany, gdzie “wędruje” i co się z nimi dzieje. Jego zlokalizowanie jest czasochłonne i uciążliwe.

Pandemia i praca zdalna sprawiły, że znaczna część laptopów wyjechała z biura do domu pracowników. Monitory, pozostawione na biurkach zmieniały swoich właścicieli. Często stan posiadania użytkownika sprzętu nie był aktualizowany na bieżąco i po roku, trudno już się wielu rzeczy doliczyć i prawidłowo rozliczyć pracowników z tego co mają w domu.

Dodatkowo w czasach RODO i wysokich odszkodowań za wyciek danych śledzenie i zabezpieczenie nośników stało się krytycznie ważne.

Jak sobie w takim razie z tym poradzić?  Wiele organizacji sięgnęło po pomoc do technologii RFID. Pomaga ona dokładnie oznakować każdy posiadany zasób IT co ułatwia ewidencję i inwentaryzację. 

Jaki sprzęt IT wymaga trwałego i pewnego oznakowania:

sprzęt komputerowy użytkowników: komputery, laptopy, monitory, klawiatury, myszki,
sprzęt sieciowy: serwery, switche, UPS,
drukarki, skanery, terminale mobilne, telefony,
oznakowanie wrażliwych nośników danych: dysków przenośnych, pendrive.

Akcesoria mogą być oznakowane kodem kreskowym, kodem QR lub znacznikami RFID, z których nasze systemy mogą korzystać zamiennie.

Dzięki tej elastyczności możesz płynnie przejść z kodu kreskowego na znaczniki RFID, albo prowadzić ewidencję asortymentu równolegle obiema metodami. Jest to bardzo wygodne w dużych organizacjach, które mają już większość sprzętu komputerowego oznakowane kodem kreskowym.

odczyt-tagow-rfid-kolektorem-danych

Wykorzystaj RFID do zarządzania i inwentaryzacji sprzętu IT

Chcesz przekazać pracownikowi nowego laptopa? Przyklej na niego specjalną etykietę, zeskanuj czytnikiem biurkowym lub mobilnym i już będziesz miał to na stałe zapisane w systemie. Wystarczy, że w momencie zwrotu zrobisz to samo i już nigdy więcej nie będziesz musiał się zastanawiać, co masz na stanie, a z czego pracownik musi się rozliczyć, za co odpowiada.

Kolejnym krokiem jest wyposażenie pracowników w karty identyfikacyjne RFID, którymi się “podpisują” pobierając sprzęt.

Zwiększy to poczucie odpowiedzialności i poszanowanie komputerów, co przedłuży ich żywotność.
W momencie zwolnienia pracownika rozliczysz go bez pomyłki.

Bardzo szybko zrobisz inwentaryzację posiadanych zasobów IT.

Jeżeli w Twojej firmie sprzęt IT jest często przerzucany na różne projekty, to łatwo to zarejestrujesz i zaraportujesz, aby po zakończeniu projektu laptopy wróciły na swoje miejsce. 

Do trwałego znakowania zasobów IT ważne jest dobranie odpowiednich etykiet. Nie każda chce działać na powierzchniach metalowych, blisko zakłócających fale radiowe układów elektronicznych lub na sprzęcie zainstalowanym w ciasnych szafach serwerowych. Zdaj się więc w tym zakresie na doświadczenie specjalistów. 

Dowiedz się więcej o znakowaniu środków trwałych >>

Inwentaryzacja sprzętu komputerowego - przykry obowiązek?

“Inwentaryzacja komputerów i serwerów nie musi być tylko przykrym obowiązkiem wynikającym z przepisów prawa. Odpowiednio zautomatyzowana zajmuje niewiele czasu i daje poczucie porządku i dobrej organizacji pracy.” – Krzysztof Kaczmarczyk, specjalista ds. wdrożeń systemów do zarządzania majątkiem.

Jakie są korzyści inwentaryzacji sprzętu komputerowego?
Znasz dokładny stan sprzętu będącego w użytkowaniu oraz tego, który możesz wykorzystać.
Nie musisz tracić godzin na szukaniu monitora lub komputera, ponieważ wszystko masz w swojej bazie danych.
Oszczędności środków na zakup kolejnego sprzętu i lepsze wykorzystanie posiadanego.
Pełna informacja o zasobach IT ułatwia podejmowanie lepszych decyzji zakupowych i eksploatacyjnych.
Zwiększona odpowiedzialność pracowników za powierzony im sprzęt. Weryfikując okresowo zasoby IT znacznie ograniczysz ich zaginięcia, czy nadmiarowe zużycie.
Zabezpieczenie sprzętu przed kradzieżą lub nieuprawnionym użyciem.

Zobacz jak szybko przebiega inwentaryzacja za pomocą RFID

Skanowanie pomieszczenia kolektorem danych z czytnikiem RFID dalekiego zasięgu oraz aplikacją Szybka Inwentaryzacja firmy PWSK.

Zarządzaj zasobami IT sprawnie i bezbłędnie

Zapoznaj się z oprogramowaniem Szybka Inwentaryzacja. Zapewnia jednoczesne skanowanie znaczników RFID oraz kodów kreskowych i QR. Skrócisz 10x inwentaryzację i wyszukiwanie swoich zasobów IT.

Skończ z ręcznym poszukiwaniem sprzętu komputerowego.
Ułatw sobie codzienną pracę z rozwiązaniami RFID!
Wypełnij formularz poniżej lub skontaktuj się z nami bezpośrednio.

Wypełnij formularz, żeby pobrać wersję demo


Darmowy e-book 8 schematów wdrożeń RFID

Pobierz e-booka

Zanim opuścisz naszą stronę pobierz bezpłatnego e-booka, w którym znajdziesz 8 sprawdzonych schematów wdrożeń systemów RFID.

Wykorzystaj je w swojej firmie!

Zapytaj o produkt

Wyślij pytanie o dostępność, specyfikację techniczną, zastosowanie lub inne aspekty związane z tym produktem.