oprogramowanie do zarządzania majątkiem, system do inwentaryzacji środków trwałych wyposażenia

Znakowanie środków trwałych i wyposażenia tagami RFID

Czy warto zastosować chipy RFID do oznaczania majątku? Oznakowanie środków trwałych RFID i zastosowanie systemu Szybka Inwentaryzacja skraca czas inwentaryzacji i ewidencji majątku firmy nawet o 90%.

Przedstawiamy 8 przykładowych chipów do znakowania środków trwałych i wyposażenia.  Zebrana lista nie wyczerpuje tematu znakowania majątku, lecz może służyć za źródło inspiracji do oznakowania zasobów firmy. Pomożemy dobrać konkretne modele do oznakowania środków trwałych i wyposażenia w Twoim zakładzie lub instytucji.

Znakowanie środków trwałych i wyposażenia: Jaki tag wybrać?

W oznaczaniu składników majątku jest możliwych kilka rozwiązań, które gwarantują ich dokładną identyfikację.

znakowanie środków trwałych i wyposażenia - znaczniki, tagi, etykiety rfid

1. Etykiety RFID w formie samoprzylepnej naklejki na środki trwałe

Znakowanie środków trwałych  tagami RFID w postaci etykiety to częste, wygodne i ekonomiczne rozwiązanie. Dużą zaletą etykiet samoprzylepnych jest łatwy montaż za pomocą warstwy klejącej. Naklejki na środki trwałe stosuje się przeważnie wewnątrz pomieszczeń.

Technika RFID pozwala umieścić je w miejscach niewidocznych, a więc mniej podatnych na uszkodzenie.

Nie bez znaczenia jest również niska cena etykiety, szczególnie w perspektywie oznaczenia kilkunastu tysięcy pozycji inwentarzowych.

Etykieta na środki trwałe – Smartrac Miniweb

Etykieta inwentaryzacyjna RFID. Stosowana przy inwentaryzacji i znakowaniu narzędzi z elementami z tworzyw sztucznych (45x18mm). Może być programowana czytnikiem biurkowych lub drukarką z programatorem RFID, np. Zebra ZD500R.

Zobacz szczegóły w sklepie: Etykieta RFID SMARTRAC MiniWeb

Zasięg odczytu: około 1 m.

Zastosowanie: zakłady produkcyjne, hale magazynowe, biura, szpitale, szkoły, urzędy, inne obiekty usługowe.

Etykieta RFID UHF do oznaczania m.in. sprzętu IT oraz przedmiotów metalowych  – Confidex Silverline Slim

Etykieta RFID UHF Confidex Silverline Slim została zaprojektowana z myślą o oznaczaniu aktywów przemysłowych. Szczególnie polecana do trwałego znaczenia sprzętu elektronicznego oraz IT. Niewielkie wymiary 110 mm x 13 mm x 0,8 mm oraz wyjątkowo silna powierzchnia samoprzylepna gwarantują długotrwałe oznaczenie wybranego majątku. Sprawdzi się także w znakowaniu sprzętu wykonanego z metalu.

Confidex Silverline Slim
Zobacz szczegóły w sklepie: Confidex Silverline Slim

Zasięg odczytu: około 1 m.

Zastosowanie: sprzęt elektroniczny, komputery, nośniki danych, narzędzia metalowe, urzędy, obiekty usługowe, biura.

2. Tagi RFID w formie plastikowego chipa

Plastikowe chipy RFID przyczepia się równie łatwo co naklejki. Często są wyposażone w specjalnie do tego przeznaczoną warstwę kleju. Zazwyczaj wykorzystuje się je w procesie inwentaryzacji, ponieważ można oznaczać nimi sprzęt komputerowy IT i sprzęt elektroniczny: komputery, monitory, drukarki, ksero, a także inne metalowe przedmioty np. szafy magazynowe, maszyny, urządzenia, narzędzia, wszelki sprzęt i aparaturę.

Tag Confidex Steelwave Micro II

Niewielki, lekki tag do znakowania środków trwałych i wyposażenia. Unikalna konstrukcja umożliwia montaż za pomocą dołączonej taśmy drustronnej samoprzylepnej, wkręta lub opaski samozaciskowej.

Confidex Steelwave Micro II
Zobacz szczegóły w sklepie: Tag RFID Confidex do znakowania narzędzi, oznaczania kabli

Zasięg odczytu: metal – do 5 m, inne materiały – 1,5 m.

Zastosowanie: biura, szkoły, szpitale, obiekty usługowe, przemysłowe, budownictwo. Z uwagi  na niewielkie gabaryty nadaje się do znakowania wyposażenia, sprzętu IT, narzędzi, urządzeń, aparatury medycznej, kontenerów i pojemników zwrotnych.

3. Etykiety RFID na metal do zadań specjalnych

Niektóre tagi stosuje się do znakowania narzędzi pracujących w ciężkich warunkach, inne są tak małe, że można oznaczyć nimi nawet narzędzia chirurgiczne. Oto przykłady dwóch specjalistycznych tagów.

Etykieta na metal: Xerafy Titanium Metal Skin Label

To niewielka, prostokątna etykieta samoprzylepna o wymiarach 45 x 5,6 x 0,86 mm. Jest odporna na zapylenie oraz wysoką temperaturę. Trwale oznacza narzędzia i różny sprzęt, w tym także sprzęt IT. Doskonale sprawdzi się, jeśli potrzebujemy niewielkiego tagu do inwentaryzacji metalowych narzędzi, aparatury medycznej lub przemysłowej.

Xerafy titanium metal skin label
Zobacz w sklepie: Tag RFID na metal – Confidex Metal Skin

Zasięg odczytu: do 1m

Zastosowanie: warsztaty, budowy, hale przemysłowe, szpitale.

4. Tag o minimalnych rozmiarach do znakowania narzędzi

RFID UHF Omni-ID Fit 200

Jeden z najmniejszych tagów, jakie można zamontować na metalu. Ma wymiary 8,6 mm x 6,1 mm x 2,6 mm. Przeznaczony do stosowania na bardzo małych przedmiotach np. znakowanie narzędzi chirurgicznych i narzędzi przemysłowych.

Omni-ID Fit 200 chip RFID UHF na metal
Zobacz w sklepie: Omni-ID Fit 200

Zasięg odczytu: do 1 m

Zastosowanie: szpitale, przemysł metalowy, instytucje kultury narodowej

5. Znakowanie środków trwałych, maszyn i urządzeń technicznych

Znakowanie majątku przedsiębiorstwa jest niezbędne dla jego inwentaryzacji i ewidencji. Wiedza o lokalizacji oraz stanie maszyn i urządzeń technicznych ma znaczenie zarówno w przemyśle, zakładach produkcyjnych, jak i w biurach,  szpitalach, instytucjach kultury i urzędach.

Odpowiednio dobrany tag trwale i bezpiecznie oznaczy majątek, a później precyzyjnie go zidentyfikuje. Identyfikacja majątku potrzebna jest nie tylko w celu inwentaryzacji, ale także przy rejestracji i ewidencji wszelkiego rodzaju zdarzeń związanych z maszyną lub urządzeniem, np. zgłaszaniu awarii,  kontroli terminów przeglądów technicznych, naprawach, remontach i określaniu kosztów eksploatacji.

Tradycyjne etykiety do znakowania maszyn lub urządzeń nie sprawdzają się podczas dłużej eksploatacji, szczególnie w trudnych warunkach.

Tag na metal Steel – znacznik RFID UHF dalekiego zasięgu

Steel - tag RFID UHF na metal
Zobacz w sklepie: Tag na metal Steel – znacznik RFID UHF dalekiego zasięgu

Tag na metal Steel to bardzo wytrzymały chip odporny na niesprzyjające warunki. Jest łatwy w montażu za pomocą warstwy taśmy samoprzylepnej lub śrub / nitów dzięki dwóm otworom montażowym. Najczęściej stosowany przy znakowaniu maszyn, urządzeń na zewnątrz, śledzeniu pojemników zwrotnych lub kontenerów.

Zasięg odczytu: do 5 m

Zastosowania: hale produkcyjne, magazyny, transport, logistyka.

5. Znakowanie nietypowych środków trwałych

Czasami stajemy przed koniecznością trwałego oznakowania nietypowego asortymentu jak szpule kablowe, przewody, rury, klatki, pojemniki zwrotne czy też inne nietypowe narzędzia. Tutaj z pomocą przychodzą tagi RFID UHF w postaci samozaciskowej linki stalowej lub typowej opaski samozaciskowej. Oba typy transponderów mogą być wykorzystane w formie plomby zabezpieczającej.

Wykonane z wysokiej jakości tworzywa sztucznego zapewniającej trwałość znacznika.

Opaska zaciskowa RFID UHF

Opaska samozaciskowa RFID UHF
Zobacz w sklepie: Oznaczniki kablowe opaska zaciskowa trytytka RFID

Opaska samozaciskowa mocowana jest identycznie jak popularne opaski zwane potocznie “trytytkami”. Po zaciągnięciu opaski na znakowanym elemencie niemożliwe jest jej zdjęcie bez uszkodzenia. Dzięki dużej dodatkowej powierzchni w której zatopiono znacznik RFID, możemy na niej umieścić dodatkowo etykietkę samoprzylepną z opisem asortymentu i np. dodatkowym kodem kreskowym.

Zasięg odzytu: do 4 m
Zastosowania: hale produkcyjne, magazyny, transport, logistyka, opakowania zwrotne, szpule kablowe, rury.

Stalowa linka zaciskowa RFID UHF

Linka stalowa samozaciskowa RFID UHF
Zobacz w sklepie: Samozaciskowa linka stalowa RFID UHF

Mocna samozaciskowa linka stalowa służąca do trwałego oznakowania posiadanego majątku a także jego zabezpieczenia. Niemożliwe jest bez przecięcia linki usuniecie znacznika RFID UHF. Wysokiej jakości tworzywo sztuczne z jakiego został wykonany ten transponder zapewnia długotrwałe użytkowanie a także odporność na niekorzystne warunki a także uszkodzenia mechaniczne.

Zasięg odczytu: do 3 m

Zastosowania: magazyny, transport, logistyka, opakowania zwrotne, szpule kablowe, rury.

Co jeszcze warto wiedzieć o oznaczaniu majątku i inwentaryzacji?

Znakowanie środków trwałych i wyposażenia tagami RFID to pierwszy krok na drodze do wsparcia procesu sprawnej ewidencji majątku.

W połączeniu z mobilnym czytnikiem RFID i programem do ewidencji środków trwałych RFID, tagi zbliżeniowe w dużym stopniu automatyzują inwentaryzację.

Szacuje się, że dzięki dobrze wdrożonej technologii RFID można zaoszczędzić nawet 90% czasu poświęcanego na inwentaryzację. Takie działanie to dla każdej firmy wymierne oszczędności i źródło przewagi nad konkurencją. Oszczędności są tym większe, im częściej przeprowadzany jest proces inwentaryzacji, oraz im więcej obiektów i sprzętów mu podlega.

Odpowiedni dobór tagów odgrywa kluczową rolę w znakowaniu oraz inwentaryzacji środków trwałych i wyposażenia. Dobrze dobrany chip jest niezawodny i długowieczny. Dysponując mobilnym czytnikiem RFID, można go odczytać z dużych odległości.

Zanim więc przeprowadzisz pierwszą ewidencję, zapoznaj się z dostępnymi chipami i wybierz te, które są najlepiej dopasowane do Twoich potrzeb.

Zadzwoń lub napisz.  Pomożemy oznakować Twój majątek.

Uwaga: Zasięg odczytu może być podany tylko w sposób orientacyjny. Zasięg w praktyce zawsze zależy od rodzaju czytnika RFID, ustawienia jego mocy, warunków pracy, sposobu zamocowania i rodzaju podłoża, a także zakłóceń pola elektromagnetycznego występującego np. na hali fabrycznej i potencjalnie również innych czynników.

Wszystkie tagi do znakowania majątku znajdziesz w naszym sklepie internetowym.

Zobacz pozostałe wpisy. Znajdź wiedzę i inspirację.

RFID w szpitalu - znakowanie sprzętu medycznego

RFID w szpitalu i służbie zdrowia

Technologia RFID umożliwia bezkontaktową identyfikację obiektów  aparatury medycznej i pacjentów. Coraz częściej zyskuje na znaczeniu w organizacji działalności placówek służby zdrowia. Z powodzeniem wspiera szpitale, kliniki, czy domy opieki, gdzie pomaga efektywniej kontrolować zasoby i zarządzać majątkiem, pracą lekarzy, a także leczeniem pacjentów.

ZOBACZ WPIS
Znak pokazujący kierunek ewakuacji

System nadzorowania ewakuacji RFID

W 2016 roku w Polsce wybuchło ponad 125 tysięcy pożarów. Wiele z nich na terenach zakładowych.
Czy RFID może jakoś pomóc? Tak, okazuje się, że technologia RFID znalazła swoje miejsce również w sferach tak delikatnych, jak identyfikacja osób w czasie ewakuacji, gdzie od niezawodności technologii zależy przecież ludzkie życie.

ZOBACZ WPIS