Planujesz wdrożyć RFID w swojej firmie? Skorzystaj z Bonu na cyfryzację. Złóż wniosek do 20 października 2021. Sprawdź szczegóły dofinansowania »

Znakowanie środków trwałych i wyposażenia tagami RFID

Anteny UHF do systemu RFID Navigator

Przedstawiamy 8 przykładowych chipów do znakowania środków trwałych i wyposażenia. Zebrana lista nie wyczerpuje tematu znakowania majątku, lecz może służyć za źródło inspiracji do oznakowania zasobów firmy. Pomożemy dobrać konkretne modele do oznakowania środków trwałych i wyposażenia w Twoim zakładzie lub instytucji.

Znakowanie środków trwałych i wyposażenia: Jaki tag wybrać?

W oznaczaniu składników majątku jest możliwych kilka rozwiązań, które gwarantują ich dokładną identyfikację.

 

1. Etykiety RFID w formie samoprzylepnej naklejki na środki trwałe

Znakowanie środków trwałych tagami RFID w postaci etykiety to częste, wygodne i ekonomiczne rozwiązanie. Dużą zaletą etykiet samoprzylepnych jest łatwy montaż za pomocą warstwy klejącej. Naklejki na środki trwałe stosuje się przeważnie wewnątrz pomieszczeń.

Technika RFID pozwala umieścić je w miejscach niewidocznych, a więc mniej podatnych na uszkodzenie.

Nie bez znaczenia jest również niska cena etykiety, szczególnie w perspektywie oznaczenia kilkunastu tysięcy pozycji inwentarzowych.

Etykieta na środki trwałe

etykieta-inwentaryzacyjna-rfidEtykieta inwentaryzacyjna RFID o rozmiarze 45 mm x 18 mm. Stosowana przy inwentaryzacji i znakowaniu wyposażenia z elementami z tworzyw sztucznych. Może być programowana czytnikiem biurkowym lub drukarką z programatorem RFID, np. Zebra 621R.

Zasięg odczytu: około 1-3 m.

Zastosowanie: zakłady produkcyjne, hale magazynowe, biura, szpitale, szkoły, urzędy, inne obiekty usługowe.

Etykieta RFID UHF do oznaczania m.in. sprzętu IT oraz przedmiotów metalowych

Confidex Silverline SlimEtykieta RFID do metalu, została zaprojektowana z myślą o oznaczaniu aktywów przemysłowych. Szczególnie polecana do trwałego znaczenia sprzętu elektronicznego, laptopów, drukarek. Niewielkie wymiary 110 mm x 13 mm x 0,8 mm oraz wyjątkowo silna powierzchnia samoprzylepna gwarantują długotrwałe oznaczenie wybranego majątku. Sprawdzi się także w znakowaniu sprzętu wykonanego z metalu, narzędzi, aparatury.

Zasięg odczytu: około 1 m.

Zastosowanie: sprzęt elektroniczny, komputery, nośniki danych, narzędzia metalowe.

2. Tagi RFID w formie plastikowego chipa

Plastikowe chipy RFID przyczepia się równie łatwo co naklejki. Często są wyposażone w specjalnie do tego przeznaczoną warstwę kleju. Zazwyczaj wykorzystuje się je w procesie inwentaryzacji, ponieważ można oznaczać nimi sprzęt komputerowy IT i sprzęt elektroniczny: komputery, monitory, drukarki, ksero, a także inne metalowe przedmioty np. szafy magazynowe, maszyny, urządzenia, narzędzia, wszelki sprzęt i aparaturę.

Chip na metal 

Confidex Steelwave Micro IINiewielki, lekki tag do znakowania środków trwałych i wyposażenia. Unikalna konstrukcja umożliwia montaż za pomocą dołączonej taśmy drustronnej samoprzylepnej, wkręta lub opaski samozaciskowej.

Zasięg odczytu: metal – do 4 m, inne materiały – 1 m.

Zastosowanie: biura, szkoły, szpitale, obiekty usługowe, przemysłowe, budownictwo. Z uwagi  na niewielkie gabaryty nadaje się do znakowania wyposażenia, sprzętu IT, narzędzi, urządzeń, aparatury medycznej, kontenerów i pojemników zwrotnych.

3. Etykiety RFID na metal do zadań specjalnych

Niektóre tagi stosuje się do znakowania narzędzi pracujących w ciężkich warunkach, inne są tak małe, że można oznaczyć nimi nawet narzędzia chirurgiczne. Oto przykłady dwóch specjalistycznych tagów.

Mini etykieta na metal

Xerafy titanium metal skin label

To niewielka, prostokątna etykieta samoprzylepna o wymiarach 45 x 5,6 x 0,86 mm. Jest odporna na zapylenie oraz wysoką temperaturę. Trwale oznacza narzędzia i różny sprzęt metalowy. Doskonale sprawdzi się, jeśli potrzebujesz niewielkiego tagu do inwentaryzacji metalowych narzędzi, aparatury medycznej lub przemysłowej.

Zasięg odczytu: do 1 m

Zastosowanie: warsztaty, budowy, hale przemysłowe, szpitale.

4. Tag o minimalnych rozmiarach do znakowania narzędzi

Microchip RFID na metal

Omni-ID Fit 200 chip RFID UHF na metal

Jeden z najmniejszych tagów, jakie można zamontować na metalu. Ma wymiary 8,6 mm x 6,1 mm x 2,6 mm. Przeznaczony do stosowania na bardzo małych przedmiotach np. znakowanie narzędzi chirurgicznych i narzędzi przemysłowych w tym narzędzi pomiarowych takich jak suwmiarki, mikrometry, sprawdziany.

Zasięg odczytu: do 1 m

Zastosowanie: szpitale, przemysł metalowy, instytucje kultury narodowej

5. Znakowanie środków trwałych, maszyn i urządzeń technicznych

Znakowanie majątku przedsiębiorstwa jest niezbędne dla jego inwentaryzacji i ewidencji. Wiedza o lokalizacji oraz stanie maszyn i urządzeń technicznych ma znaczenie zarówno w przemyśle, zakładach produkcyjnych, jak i w biurach,  szpitalach, instytucjach kultury i urzędach.

Odpowiednio dobrany tag trwale i bezpiecznie oznaczy majątek, a później precyzyjnie go zidentyfikuje.

Identyfikacja majątku potrzebna jest nie tylko w celu inwentaryzacji, ale także przy rejestracji i ewidencji wszelkiego rodzaju zdarzeń związanych z maszyną lub urządzeniem, np. zgłaszaniu awarii,  kontroli terminów przeglądów technicznych, naprawach, remontach i określaniu kosztów eksploatacji.

Tradycyjne etykiety do znakowania maszyn lub urządzeń nie sprawdzają się podczas dłużej eksploatacji, szczególnie w trudnych warunkach.

Tag na metal Steel – znacznik RFID UHF dalekiego zasięgu

Steel - tag RFID UHF na metal

Tag na metal Steel to bardzo wytrzymały chip odporny na niesprzyjające warunki. Jest łatwy w montażu za pomocą warstwy taśmy samoprzylepnej, śrub lub nitów dzięki dwóm otworom montażowym. Najczęściej stosowany przy znakowaniu maszyn, urządzeń na zewnątrz, śledzeniu pojemników zwrotnych lub kontenerów.

Zasięg odczytu: do 4 m

Zastosowania: hale produkcyjne, magazyny, transport, logistyka.

6. Znakowanie nietypowych środków trwałych

Czasami stajemy przed koniecznością trwałego oznakowania nietypowego asortymentu jak szpule kablowe, przewody, rury, klatki, pojemniki zwrotne czy też inne nietypowe narzędzia. Tutaj z pomocą przychodzą tagi RFID UHF w postaci samozaciskowej linki stalowej lub typowej opaski samozaciskowej. Oba typy transponderów mogą być wykorzystane w formie plomby zabezpieczającej.

Wykonane z wysokiej jakości tworzywa sztucznego zapewniającej trwałość znacznika.

Opaska zaciskowa RFID UHF – trytytka

Opaska samozaciskowa RFID UHF

Opaska samozaciskowa mocowana jest identycznie jak popularne opaski zwane potocznie “trytytkami”. Po zaciągnięciu opaski na znakowanym elemencie niemożliwe jest jej zdjęcie bez uszkodzenia. Na dużej dodatkowej powierzchni w której zatopiono znacznik RFID, możesz umieścić dodatkowo etykietkę samoprzylepną z opisem asortymentu i kodem kreskowym.

Zasięg odzytu: do 4 m
Zastosowania: hale produkcyjne, magazyny, transport, logistyka, opakowania zwrotne, szpule kablowe, rury.

Stalowa linka zaciskowa RFID UHF

Linka stalowa samozaciskowa RFID UHF

Mocna samozaciskowa linka stalowa służy do trwałego oznakowania posiadanego majątku, a także jego zabezpieczenia. Niemożliwe jest bez przecięcia linki usuniecie znacznika RFID UHF. Wysokiej jakości tworzywo sztuczne z jakiego został wykonany ten transponder zapewnia długotrwałe użytkowanie, a także odporność na niekorzystne warunki i uszkodzenia mechaniczne.

Zasięg odczytu: do 3 m

Zastosowania: magazyny, transport, logistyka, opakowania zwrotne, szpule kablowe, rury.

Kliknij poniższą grafikę, aby ją powiększyć

Co jeszcze warto wiedzieć o oznaczaniu majątku trwałego i inwentaryzacji?

Znakowanie środków trwałych i wyposażenia tagami RFID to pierwszy krok na drodze do wsparcia procesu sprawnej ewidencji majątku oraz szybkiej inwentaryzacji okresowej.

W połączeniu z mobilnym czytnikiem RFID i programem do ewidencji środków trwałych RFID, tagi zbliżeniowe w dużym stopniu automatyzują inwentaryzację.

Szacuje się, że dzięki dobrze wdrożonej technologii RFID można zaoszczędzić nawet 90% czasu poświęcanego na inwentaryzację. Oszczędności są tym większe, im częściej przeprowadzany jest proces inwentaryzacji, oraz im więcej obiektów i sprzętów mu podlega. Takie działanie to dla każdej firmy wymierne oszczędności i źródło przewagi nad konkurencją.

Odpowiedni dobór tagów odgrywa kluczową rolę w znakowaniu oraz inwentaryzacji środków trwałych i wyposażenia. Dobrze dobrany chip jest niezawodny i długowieczny. Dysponując mobilnym czytnikiem RFID, można go odczytać z dużych odległości i zidentyfikować posiadany majątek.

Zanim więc przeprowadzisz pierwszą ewidencję, zapoznaj się z dostępnymi chipami i wybierz te, które są najlepiej dopasowane do Twoich potrzeb. Wiemy, że jest to na początku skomplikowane i łatwo jest użyć niewłaściwy znacznik. Może się okazać, po oznakowani całego majątku firmy, że ma on za mały lub za duży zasięg, krótką żywotność lub niewłaściwy standard kodowania RFID.

Zadzwoń lub napisz.  Pomożemy oznakować Twój majątek.

Uwaga: Zasięg odczytu może być podany tylko w sposób orientacyjny. Zasięg w praktyce zawsze zależy od rodzaju czytnika RFID, ustawienia jego mocy, warunków pracy, sposobu zamocowania i rodzaju podłoża, a także zakłóceń pola elektromagnetycznego występującego np. na hali fabrycznej i potencjalnie również innych czynników.

Wszystkie tagi do znakowania majątku znajdziesz w naszym sklepie internetowym.

Odnośnie zarządzania środkami trwałymi za pomocą RFID przeczytasz na stronie sytemu RFID Navigator.

Zarządzanie zasobami z RFID - przydatne artykuły i linki

Darmowy e-book 8 schematów wdrożeń RFID

Pobierz e-booka

Zanim opuścisz naszą stronę pobierz bezpłatnego e-booka, w którym znajdziesz 8 sprawdzonych schematów wdrożeń systemów RFID.

Wykorzystaj je w swojej firmie!

Zapytaj o produkt

Wyślij pytanie o dostępność, specyfikację techniczną, zastosowanie lub inne aspekty związane z tym produktem.