Czy warto zastosować chipy RFID do oznaczania majątku? Znakowanie środków trwałych RFID skraca czas inwentaryzacji i ewidencji majątku firmy nawet o 90%. Zastosowanie systemu Szybka Inwentaryzacja gwarantuje dokładność wyników do 99,5%!

Przedstawiamy 5 przykładowych chipów do znakowania środków trwałych i wyposażenia.  Zebrana lista nie wyczerpuje tematu znakowania majątku, lecz może służyć za źródło inspiracji do oznakowania zasobów firmy. Pomożemy dobrać konkretne modele do oznakowania środków trwałych i wyposażenia w Twoim zakładzie lub instytucji.

Znakowanie środków trwałych i wyposażenia: Jaki tag wybrać?

W oznaczaniu składników majątku jest możliwych kilka rozwiązań, które gwarantują ich dokładną identyfikację.

znakowanie środków trwałych i wyposażenia - znaczniki, tagi, etykiety rfid

1. Etykiety RFID w formie samoprzylepnej naklejki na środki trwałe

Znakowanie środków trwałych  tagami RFID w postaci etykiety to częste, wygodne i ekonomiczne rozwiązanie. Dużą zaletą etykiet samoprzylepnych jest łatwy montaż za pomocą warstwy klejącej. Naklejki na środki trwałe stosuje się przeważnie wewnątrz pomieszczeń.

Technika RFID pozwala umieścić je w miejscach niewidocznych, a więc mniej podatnych na uszkodzenie.

Nie bez znaczenia jest również niska cena etykiety, szczególnie w perspektywie oznaczenia kilkunastu tysięcy pozycji inwentarzowych.

Etykieta na środki trwałe – Frog 3D RFID UHF

Uniwersalna etykieta RFID do oznakowania wszelkich niemetalowych powierzchni. Jest to znacznik w formie kwadratu o boku 53 mm. Nakleja się je na drewno lub tworzywo sztuczne. Jest stosowana do znakowania majątku w firmie, sprzętu w magazynie, środków trwałych i oznaczania wyposażenia np. mebli biurowych na potrzeby inwentaryzacji.

Tagi RFID

Zobacz szczegóły w sklepie: Etykieta RFID Frog 3D

Zasięg odczytu: około 5 m.

etykieta-inwentaryzacyjna-rfid-uhf-frog3d

Miejsca zastosowania: zakłady produkcyjne, hale magazynowe, biura, szpitale, szkoły, urzędy, inne obiekty usługowe.

2. Tagi RFID w formie plastikowego chipa

Plastikowe chipy RFID przyczepia się równie łatwo co naklejki. Często są wyposażone w specjalnie do tego przeznaczoną warstwę kleju. Zazwyczaj wykorzystuje się je w procesie inwentaryzacji, ponieważ można oznaczać nimi sprzęt komputerowy IT i sprzęt elektroniczny: komputery, monitory, klawiatury, drukarki, ksero, a także inne metalowe przedmioty np. szafy magazynowe, maszyny, urządzenia, narzędzia, wszelki sprzęt i aparaturę.

Tag Confidex Steelwave Micro II

Niewielki, lekki tag do znakowania środków trwałych i wyposażenia.

Zasięg odczytu: metal – do 5 m, inne materiały – 1,5 m

confidex-steelwave-micro-ii-znakowanie-majatku

Uwaga: Zasięg odczytu może być podany tylko w sposób orientacyjny. Zasięg w praktyce zawsze zależy od rodzaju czytnika RFID, ustawienia jego mocy, warunków pracy, sposobu zamocowania i rodzaju podłoża, a także zakłóceń pola elektromagnetycznego występującego np. na hali fabrycznej i potencjalnie również innych czynników.

Miejsca zastosowania: biura, szkoły, szpitale, obiekty usługowe, przemysłowe, budownictwo. Z uwagi  na niewielkie gabaryty nadaje się do znakowania wyposażenia, sprzętu IT, narzędzi, urządzeń, aparatury medycznej, kontenerów i pojemników zwrotnych.

3. Etykiety RFID na metal do zadań specjalnych

Niektóre tagi stosuje się do znakowania narzędzi pracujących w ciężkich warunkach, inne są tak małe, że można oznaczyć nimi nawet narzędzia chirurgiczne. Oto przykłady dwóch specjalistycznych tagów.

Etykieta na metal: Xerafy Titanium Metal Skin Label

To niewielka, prostokątna etykieta samoprzylepna o wymiarach 45 x 5,6 x 0,86 mm. Jest odporna na kwasy, zapylenie oraz wysoką temperaturę. Trwale oznacza narzędzia i różny sprzęt, w tym także sprzęt IT. Doskonale sprawdzi się, jeśli potrzebujemy niewielkiego tagu do inwentaryzacji metalowych narzędzi, aparatury medycznej lub przemysłowej.

Tag RFID na metal

Zobacz w sklepie:  Tag RFID na metal

Zasięg odczytu: do 1,2 m

Miejsca zastosowania: warsztaty, budowy, hale przemysłowe, szpitale.

4. Tag o minimalnych rozmiarach dla bardzo małych przedmiotów

RFID UHF Xerafy DOT-IN X

Jeden z najmniejszych tagów, jakie można zamontować na metalu. Ma średnicę 6 mm i grubość 2 mm. Przeznaczony do stosowania na bardzo małych przedmiotach np. narzędziach chirurgicznych i narzędziach przemysłowych.
Zasięg: do 1,2 m

Przykłady zastosowania: szpitale, przemysł metalowy, instytucje kultury narodowej

5. Znakowanie środków trwałych, maszyn i urządzeń technicznych

Znakowanie majątku przedsiębiorstwa ma bardzo duże znaczenie przy zarządzaniu jego ewidencją. Wiedza o lokalizacji oraz stanie maszyn i urządzeń technicznych ma strategiczne znaczenie zarówno w przemyśle, zakładach produkcyjnych, jak i w biurach i firmach usługowych, a także szkołach, szpitalach, instytucjach kultury, urzędach i innych organach państwowych.

Odpowiednio dobrany tag pomoże trwale i bezpiecznie oznaczyć majątek, a później precyzyjnie go identyfikować. Identyfikacja majątku potrzebna jest nie tylko w celu inwentaryzacji, ale także przy rejestracji i ewidencji wszelkiego rodzaju zdarzeń związanych z maszyną lub urządzeniem, np. zgłaszaniu awarii,  kontroli terminów przeglądów technicznych, naprawach, remontach i określaniu kosztów eksploatacji.

Tag Omni-ID Exe 600

Tag RFID Omni Id

Zobacz w sklepie: Tag RFID Omni- ID

 

RFID UHF Omni-ID Exo 600 to bardzo wytrzymały chip odporny na niesprzyjające warunki. Jest łatwy w montażu za pomocą śrub lub nitów i dwóch otworów montażowych. Najczęściej stosowany przy śledzeniu pojemników zwrotnych, kontenerów, palet i pojazdów.

Zasięg: do 6 m
Miejsce zastosowania: hale produkcyjne, magazyny, transport, logistyka.

 

Co jeszcze warto wiedzieć o oznaczaniu majątku i inwentaryzacji?

Znakowanie środków trwałych i wyposażenia tagami RFID to pierwszy krok na drodze do wsparcia procesu sprawnej ewidencji majątku.

W połączeniu z mobilnym czytnikiem RFID i programem do ewidencji środków trwałych RFID, tagi zbliżeniowe w dużym stopniu automatyzują inwentaryzację.

Szacuje się, że dzięki dobrze wdrożonej technologii RFID można zaoszczędzić nawet 90% czasu poświęcanego na inwentaryzację. Takie działanie to dla każdej firmy wymierne oszczędności i źródło przewagi nad konkurencją. Oszczędności są tym większe, im częściej przeprowadzany jest proces inwentaryzacji, oraz im więcej obiektów i sprzętów mu podlega.

Odpowiedni dobór tagów odgrywa kluczową rolę w znakowaniu oraz inwentaryzacji środków trwałych i wyposażenia. Dobrze dobrany chip jest niezawodny i długowieczny. Dysponując mobilnym czytnikiem RFID, można go odczytać z dużych odległości.

Zanim więc przeprowadzisz pierwszą ewidencję, zapoznaj się z dostępnymi chipami i wybierz te, które są najlepiej dopasowane do Twoich potrzeb.

Zadzwoń lub napisz.  Pomożemy oznakować Twój majątek.

 

Wszystkie tagi do znakowania majątku znajdziesz w naszym sklepie internetowym:

 

Pin It on Pinterest

Share This
ebook pomiar czasu w sporcie

Zarejestruj się i pobierz:

demo Programu Zawody

filmik "Jak ustawić anteny"

Poradnik "Elektroniczny Pomiar Czasu"

Darmowe dla osób zarejestrowanych.

Pamiętaj, nigdy nie udostępnimy
Twojego adresu email.
W każdej chwili możesz się wypisać.


Podaj swój główny adres email:
Klikając na ten link wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez firmę PWSK dla celów marketingowych. Równocześnie zostałem poinformowany o możliwości trwałego usunięcia moich danych z zasobów firmy PWSK.

Chcę otrzymywać materiały szkoleniowe i informacyjne.

Zapoznałem się z Polityką prywatności i ją akceptuję.


Dziękujemy! Pomyślnie dodano adres e-mail do listy!