RFID,  to nowoczesna technika wykorzystująca fale radiowe do identyfikacji osób i przedmiotów na odległość. Zastosowanie jej daje tak wiele korzyści, oszczędności czasu i środków ekonomicznych, że przeżywa znaczny, 25% w skali każdego roku globalny rozwój.

Co to jest RFID?

Definicja z angielskiego Radio Frequency Identification, to system identyfikacji radiowej.  Budowa systemu i zasada działania RFID jest bardzo prosta:  do przedmiotów przyczepione są specjalne urządzenia zwane ogólnie tagami, chipami lub znacznikami, zawierające układy elektroniczne z zakodowanymi danymi i antenę odbiorczo-nadawczą. Zapis i odczyt danych odbywa się z pomocą fal radiowych przy użyciu czytnika RFID wraz z anteną.

Etykieta inwentaryzacyjna RFID do zadruku

Zastosowanie RFID dalekiego zasięgu

Technologia RFID rewolucjonizuje wiele dziedzin życia codziennego, oraz sposób prowadzenia działalności gospodarczej przez przedsiębiorstwa. Z powodzeniem jest wykorzystywana w prawie każdej branży do identyfikowania, śledzenia i monitorowania obiektów z dużą dokładnością – wskazuje, gdzie dany obiekt się znajduje i jaki jest jego stan techniczny. Jako element nowoczesnego  systemu informatycznego może automatycznie wykrywać obiekty i podejmować odpowiednie działania na podstawie odczytanych informacji.

System identyfikacji radiowej wykorzystywany jest do oznaczania towarów, surowców i wyrobów w  celach ewidencji w przemyśle i handlu.  Także do  trwałego znakowania majątku, środków trwałych i wyposażenia w celu ich dokładnej ewidencji i inwentaryzacji.  Można go odnaleźć w przedmiotach codziennego użytku, jak bilet miesięczny, zbliżeniowe karty identyfikacyjne pracowników otwierające drzwi lub rejestrujące czas pracy. Z pomocą technologii RFID można znakować zwierzęta domowe oraz hodowlane, by ułatwić ich identyfikację. Stosowany jest również do znakowania opakowań  towarów luksusowych lub z droższymi lekami, aby zapobiec ich fałszowaniu. Śledzi się wówczas ich drogę od producenta przez dostawców aż do pacjentów zyskując pewność co do pochodzenia danego leku/artykułu oraz jego terminu przydatności do zużycia.

Zastosowanie RFID w handlu sklep Decathlon

Zastosowanie RFID w handlu detalicznym

W sporcie technologia RFID stosowana do pomiaru czasu na zawodach zrewolucjonizowała sposób i organizacji i natychmiastowego udostępniania wyników.  Tagi RFID w formie etykiet samoprzylepnych są bardzo przydatne przy zabezpieczeniu i ewidencji dokumentów – pomagają w archiwizacji dokumentów, nadzorują obieg dokumentów, śledzą historię zmian i wskazują aktualną lokalizacją.

Praktyczne zastosowanie RFID dalekiego zasięgu:

 • inwentaryzacja majątku firmy, środków trwałych i wyposażenia
 • magazynowanie i logistyka, produkcja, oznaczenie kontenerów, palet z towarem, surowcem i wyrobami gotowymi
 • automatyka przemysłowa, sterowanie i ewidencja produkcji
 • obsługa ubrań, odzieży BHP, ręczników i pościeli zdawanych ze szpitali, hoteli lub zakładów przemysłowych do pralni
 • ewidencja środków trwałych, wyposażenia, kluczy, prania w przypadku hoteli
 • ewidencja pacjentów, inwentaryzacja sprzętu medycznego i próbek krwi dla szpitali
 • autoryzacja, archiwizacja i nadzór na dokumentami
 • kontrola dostępu do zabezpieczonych obszarów, systemy parkingowe, pomieszczenia biurowe, konferencje i eventy
 • dokonywanie szybkich opłat i autoryzacji, na przykład przejazdy autostradą z tagami viaTOLL, karty RFID w komunikacji miejskiej
 • programy lojalnościowe i monitorowanie działań klientów w handlu detalicznym, automatyczne przymierzalnie
 • pomiar czasu w sporcie
Narzędziownia Minima RFID - System do ewidencji sprzętu

Zastosowanie techniki RFID UHF do ewidencji sprzętu i narzędzi

 

Zalety zastosowania technologii RFID

RFID zapewnia znacznie szybsze i dokładniejsze wykonywanie codziennej pracy w sektorze zdrowia, produkcji, handlu i biznesu jak ewidencjonowanie towaru oraz przeprowadzenie automatycznej inwentaryzacji. Operacje te mogą być skrócone nawet o 90%!

Znakowanie towarów handlowych w niespotykany do tej pory prosty sposób identyfikuje wadliwe i niebezpieczne przedmioty, np. przekroczony termin przydatności dla leków lub żywności i pomaga wycofać je ze sprzedaży.

Logistyka i transport zyskuje się wgląd w łańcuch dostaw, co efektywnie zarządza kanałem dystrybucji, a w efekcie zmniejsza koszty prowadzenia działalności. Śledzenie łańcuchu dostaw eliminuje ryzyko fałszowania towaru w drodze od producenta do konsumenta.

Technologia RFID zadomowiła się w rejestracji czasu pracy i kontroli dostępu do urządzeń i obszarów, automatycznie i zbliżeniowo otwiera zamki, szlabany i bramy.

Zalety techniczne technologii RFID:

 • zdalna identyfikacja niewymagająca dotyku – wszystko odbywa się na odległość
 • identyfikacja wielu elementów jednocześnie
 • błyskawiczny odczyt z szybkością ponad 100 tagów na 1 sekundę
 • identyfikacja wielu elementów w sąsiedztwie w odległości od kilku centymetrów do kilku metrów
 • znaczniki RFID są bardziej dokładne, lepiej i szybciej odczytywane od kodów kreskowych
 • znaczniki RFID przechowują więcej informacji niż kody kreskowe
 • czytniki RFID mogą zarówno odczytywać jak i z zapisywać dane
 • etykiety RFID są w praktyce bardziej trwałe od kodu kreskowego

 

Technologia RFID a kody kreskowe

W codziennych praktycznych zastosowaniach tagi RFID są ze względu na ich sposób budowy i działania o wiele bardziej wytrzymałe od kodów kreskowych i narażone na utratę możliwości odczytu.  Mogą być używane przez wiele lat bez ryzyka utraty danych. Kolejną ich zaletą jest to, że mogą być przymocowane do obiektu w sposób dyskretny, a ich odczyt nie wymaga szukania tagu i kontaktu wzrokowego – wystarczy tylko oznakowany obiekt namierzyć czytnikiem.

Przewaga znaczników RFID nad kodem kreskowym

 • nie wymagają bezpośredniego zetknięcia czytnika z tagiem – wszystko odbywa się na odległość poprzez namierzenie czytnikiem skanowanego obiektu
 • równoczeny odczyt wielu chipów RFID
 • pewnie pracują w przypadkach zabrudzenia olejem, smarem, pyłem w warunkach przemysłowych
 • nie ulegają uszkodzeniu przez długi lat aktywnego użytkowania,
 • odporne na  niesprzyjające czynniki zewnętrzne i mogą być stosowane nawet przy wysokich temperaturach
 • przytwierdzone do narzędzi i urządzeń, jak formy odlewnicze, matryce, uchwyty, elektronarzędzia i nie ulegają zatarciu czy zniszczeniu
 • w porównaniu do kodów kreskowych, są dokładniejsze i umożliwiają przechowywanie większej ilości danych

 

Jako alternatywa dla tradycyjnych kodów kreskowych, technologia RFID wymaga optymalnego dobrania sprzętu do warunków pracy oraz precyzyjnych testów w procesie wdrożenia systemu. Praktyczne możliwości, różnorodność i wielość uzyskiwania danych, a także wieloletnie stosowanie bez ryzyka utraty cennych informacji w wyniku zniszczenia znacznika, są niewątpliwymi zaletami stosowania systemu RFID i powodem ich gwałtownego, globalnego rozwoju.

bramka RFID rejestracja osób pecjentów personelu

Technologia RFID dalekieogo zasięgu do ewidencji osób

 

Technologia oparta o fale radiowe zwiększa efektywność działania przedsiębiorstwa, poprawia widoczność majątku i dostarcza cennych danych do analiz biznesowych. Wymaga mniejszego zaangażowania ze strony człowieka i eliminuje całkowicie ryzyko błędów, jakie są obecne przy procesach manualnych. Przez to też może być stosowana w niemal każdej branży i w każdej dziedzinie życia.

Wybierz system RFID dla Ciebie >>

Skontaktuj się z nami  i sprawdź jak nowoczesne rozwiązania RFID mogą pracować także dla Ciebie!

Pin It on Pinterest

Share This
ebook pomiar czasu w sporcie

Zarejestruj się i pobierz:

demo Programu Zawody

filmik "Jak ustawić anteny"

Poradnik "Elektroniczny Pomiar Czasu"

Darmowe dla osób zarejestrowanych.

Pamiętaj, nigdy nie udostępnimy
Twojego adresu email.
W każdej chwili możesz się wypisać.


Podaj swój główny adres email:

Dziękujemy! Pomyślnie dodano adres e-mail do listy!