5
Chip RFID - wyjaśnienie co to jest RFID i jak działają systemy

Technologia RFID – Co to jest?

Czym jest technologia RFID?

Technologia RFID wykorzystuje fale radiowe do identyfikacji osób i przedmiotów na odległość. Pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze. Dzięki temu branża RFID przeżywa globalny gwałtowny wzrost na poziomie 25% w skali roku.

Budowa systemu i zasada działania RFID jest bardzo prosta: do przedmiotów przyczepione są specjalne urządzenia nazywane tagami, chipami lub znacznikami, zawierające układy elektroniczne z zakodowanymi danymi i antenę odbiorczo-nadawczą. Zapis i odczyt danych odbywa się z pomocą fal radiowych przy użyciu czytnika RFID wraz z anteną.

Etykieta inwentaryzacyjna RFID do zadruku

Zastosowanie RFID dalekiego zasięgu

Technologia RFID rewolucjonizuje zarówno wiele dziedzin życia codziennego, jak i sposób prowadzenia działalności gospodarczej przez przedsiębiorstwa. Jest wykorzystywana z powodzeniem w wielu branżach do identyfikowania, śledzenia i monitorowania obiektów z dużą dokładnością. Monitoruje miejsce położenia danego obiektu i jego stan techniczny. Jako element nowoczesnego  systemu informatycznego może automatycznie wykrywać obiekty i podejmować odpowiednie działania na podstawie odczytanych informacji.

System identyfikacji radiowej wykorzystywany jest do oznaczania towarów, surowców i wyrobów w  celach ewidencji w przemyśle i handlu.  Także do trwałego znakowania majątku, środków trwałych i wyposażenia w celu ich dokładnej ewidencji i inwentaryzacji. Można go odnaleźć w przedmiotach codziennego użytku, takich jak bilet miesięczny, zbliżeniowe karty identyfikacyjne pracowników otwierające drzwi lub rejestrujące czas pracy. Z pomocą technologii RFID można znakować zwierzęta domowe oraz hodowlane, aby ułatwić ich identyfikację. Technologia RFID stosowana jest również do znakowania opakowań towarów luksusowych i droższych leków, aby zapobiec ich fałszowaniu. Śledzi się wówczas ich drogę od producenta, przez dostawców, aż do pacjentów, zyskując pewność co do pochodzenia danego leku/artykułu oraz jego terminu przydatności do zużycia.

Zastosowanie RFID w handlu detalicznym:

Zastosowanie RFID w handlu sklep Decathlon

W sporcie technologia RFID jest stosowana do pomiaru czasu na zawodach. Rewolucjonizuje je od strony logistycznej i pozwala na natychmiastowe udostępnianie wyników. Tagi RFID w formie etykiet samoprzylepnych są bardzo przydatne przy zabezpieczeniu i ewidencji dokumentów – pomagają w archiwizacji dokumentów, nadzorują obieg dokumentów, śledzą historię zmian i wskazują aktualną lokalizacją.

Praktyczne zastosowania RFID dalekiego zasięgu:

 • inwentaryzacja majątku firmy, środków trwałych i wyposażenia,
 • magazynowanie i logistyka, produkcja, oznaczenie kontenerów, palet z towarem, surowcem i wyrobami gotowymi
 • automatyka przemysłowa, sterowanie i ewidencja produkcji,
 • obsługa ubrań, odzieży BHP, ręczników i pościeli zdawanych ze szpitali, hoteli lub zakładów przemysłowych do pralni,
 • ewidencja środków trwałych, wyposażenia, kluczy, prania w przypadku hoteli,
 • ewidencja pacjentów, inwentaryzacja sprzętu medycznego i próbek krwi dla szpitali,
 • autoryzacja, archiwizacja i nadzór nad dokumentami,
 • kontrola dostępu do zabezpieczonych obszarów, systemy parkingowe, pomieszczenia biurowe, konferencje i eventy,
 • dokonywanie szybkich opłat i autoryzacji, na przykład przejazdy autostradą z tagami viaTOLL, karty RFID w komunikacji miejskiej,
 • programy lojalnościowe i monitorowanie działań klientów w handlu detalicznym, automatyczne przymierzalnie,
 • pomiar czasu w sporcie.

Narzędziownia Minima RFID - program do ewidencji sprzetu i asortymentu

Zalety zastosowania technologii RFID

RFID zapewnia znacznie szybsze i dokładniejsze wykonywanie codziennej pracy w sektorze zdrowia, produkcji, handlu i biznesu jak ewidencjonowanie towaru oraz przeprowadzenie automatycznej inwentaryzacji. Operacje te mogą być skrócone nawet o 90%!

Znakowanie towarów handlowych w niespotykany do tej pory prosty sposób identyfikuje wadliwe i niebezpieczne przedmioty, np. przekroczony termin przydatności dla leków lub żywności i pomaga wycofać je ze sprzedaży.

Logistyka i transport zyskuje się wgląd w łańcuch dostaw, co efektywnie zarządza kanałem dystrybucji, a w efekcie zmniejsza koszty prowadzenia działalności. Śledzenie łańcuchu dostaw eliminuje ryzyko fałszowania towaru w drodze od producenta do konsumenta.

Technologia RFID zadomowiła się w rejestracji czasu pracy i kontroli dostępu do urządzeń i obszarów, automatycznie i zbliżeniowo otwiera zamki, szlabany i bramy.

Zalety techniczne technologii RFID:

 • zdalna identyfikacja niewymagająca dotyku – wszystko odbywa się na odległość,
 • identyfikacja wielu elementów jednocześnie,
 • błyskawiczny odczyt z szybkością ponad 100 tagów na 1 sekundę,
 • identyfikacja wielu elementów w sąsiedztwie w odległości od kilku centymetrów do kilku metrów,
 • znaczniki RFID są dokładniejsze, lepiej i szybciej odczytywane od kodów kreskowych,
 • znaczniki RFID przechowują więcej informacji niż kody kreskowe,
 • czytniki RFID mogą zarówno odczytywać, jak i z zapisywać dane,
 • etykiety RFID są w praktyce trwalsze od kodu kreskowego.

Technologia RFID a kody kreskowe

W codziennych praktycznych zastosowaniach tagi RFID są ze względu na ich sposób budowy i działania o wiele bardziej wytrzymałe od kodów kreskowych i narażone na utratę możliwości odczytu.  Mogą być używane przez wiele lat bez ryzyka utraty danych. Kolejną ich zaletą jest to, że mogą być przymocowane do obiektu w sposób dyskretny, a ich odczyt nie wymaga szukania tagu i kontaktu wzrokowego – wystarczy tylko oznakowany obiekt namierzyć czytnikiem.

Przewaga znaczników RFID nad kodem kreskowym:

 • nie wymagają bezpośredniego zetknięcia czytnika z tagiem – wszystko odbywa się na odległość poprzez namierzenie czytnikiem skanowanego obiektu,
 • równoczesny odczyt wielu chipów RFID
 • pewnie pracują w przypadkach zabrudzenia olejem, smarem, pyłem w warunkach przemysłowych
 • nie ulegają uszkodzeniu przez długi lat aktywnego użytkowania,
 • odporne na  niesprzyjające czynniki zewnętrzne i mogą być stosowane nawet przy wysokich temperaturach
 • przytwierdzone do narzędzi i urządzeń, jak formy odlewnicze, matryce, uchwyty, elektronarzędzia i nie ulegają zatarciu czy zniszczeniu
 • w porównaniu do kodów kreskowych, są dokładniejsze i umożliwiają przechowywanie większej ilości danych

Jako alternatywa dla tradycyjnych kodów kreskowych, technologia RFID wymaga optymalnego dobrania sprzętu do warunków pracy oraz precyzyjnych testów w procesie wdrożenia systemu. Praktyczne możliwości, różnorodność i wielość uzyskiwania danych, a także wieloletnie stosowanie bez ryzyka utraty cennych informacji w wyniku zniszczenia znacznika, są niewątpliwymi zaletami stosowania systemu RFID i powodem ich gwałtownego, globalnego rozwoju.

Technologia oparta o fale radiowe zwiększa efektywność działania przedsiębiorstwa, poprawia widoczność majątku i dostarcza cennych danych do analiz biznesowych. Wymaga mniejszego zaangażowania ze strony człowieka i eliminuje całkowicie ryzyko błędów, jakie są obecne przy procesach manualnych. Przez to też może być stosowana w niemal każdej branży i w każdej dziedzinie życia.

Wybierz system RFID dla Ciebie >>

Skontaktuj się z nami  i sprawdź jak nowoczesne rozwiązania RFID mogą pracować także dla Ciebie!

Zobacz pozostałe wpisy. Znajdź wiedzę i inspirację.

RFID w szpitalu - znakowanie sprzętu medycznego

RFID w szpitalu i służbie zdrowia

Technologia RFID umożliwia bezkontaktową identyfikację obiektów  aparatury medycznej i pacjentów. Coraz częściej zyskuje na znaczeniu w organizacji działalności placówek służby zdrowia. Z powodzeniem wspiera szpitale, kliniki, czy domy opieki, gdzie pomaga efektywniej kontrolować zasoby i zarządzać majątkiem, pracą lekarzy, a także leczeniem pacjentów.

ZOBACZ WPIS
Znak pokazujący kierunek ewakuacji

System nadzorowania ewakuacji RFID

W 2016 roku w Polsce wybuchło ponad 125 tysięcy pożarów. Wiele z nich na terenach zakładowych.
Czy RFID może jakoś pomóc? Tak, okazuje się, że technologia RFID znalazła swoje miejsce również w sferach tak delikatnych, jak identyfikacja osób w czasie ewakuacji, gdzie od niezawodności technologii zależy przecież ludzkie życie.

ZOBACZ WPIS