Zabezpieczenia tagami RFID w handlu detalicznym

RFID w handlu, czyli jak skorzystać na postępie technologicznym

Jak podaje Forbes, kierownictwo amerykańskiej sieci supermarketów Walmart przyznało, że w samym tylko 2013 roku spółka straciła 3 miliardy dolarów potencjalnego zysku w związku z niewłaściwym zarządzaniem asortymentem.
Doszło do sytuacji, w której zasobność magazynów rosła szybciej niż ilość sprzedaży, a pomimo tego wiele produktów widniało w systemie jako niedostępne.
Dlaczego? Bo nikt nie wiedział, gdzie tak właściwie się znajdują.

Branżową tajemnicą poliszynela jest to, ile pieniędzy wydaje się każdego roku na fizyczną inwentaryzację.
Sklep trzeba przecież uprzednio przygotować, zatrudnić firmę zewnętrzną lub przeszkolić własnych pracowników. Koniec końców wyniki często i tak nie są dokładne.
Całkowita wartość asortymentu może się z grubsza zgadzać, natomiast rzadko udaje się dokładnie określić, ile sztuk poszczególnych produktów posiadamy na stanie.
Koszty piętrzą się jeszcze bardziej, jeżeli chcemy przeprowadzać inwentaryzację na zakończenie każdego dnia.
Do tego wszystkiego dochodzi odwieczny problem kradzieży towaru.
Krótko mówiąc, zapobieganie potencjalnym stratom w handlu nie należy do łatwych zadań.

RFID w sklepie ułatwia życie

Dobry sprzedawca zawsze bacznie obserwuje rynek w poszukiwaniu rozwiązań, których wdrożenie usprawni zarządzanie sklepowym majątkiem i da przewagę nad konkurencją.
W handlu takim rozwiązaniem jest RFID.
Teraz to dojrzała i wszechstronna technologia, która z biegiem lat zyskała na funkcjonalności i stała się bardziej przystępna cenowo.
Jest z powodzeniem wykorzystywana przez sklepy detaliczne, odzieżowe, obuwnicze, salony meblowe, markety budowlane i wiele innych.
Poniżej przedstawimy kilka przykładowych zastosowań systemów RFID w handlu.

Monitorowanie rozmieszczenia towaru na inteligentnej półce

Dzięki przenośnemu kolektorowi danych z łatwością można śledzić rozmieszczenie towarów i wykrywać pozycje, które leżą nie na swoim miejscu. Pozwala to zachować porządek na półkach sklepu.

W przypadku dużych sklepów, RFID Polska oferuje integrację bramek RFID kontrolujących przyjęcia i wydania towarów z bazą danych systemu magazynowego klienta.

Automatyzacja ruchów magazynowych

RFID niezwykle sprawnie i dokładnie zarządza przesunięciami między magazynami – możliwe jest zautomatyzowanie przeniesienia z magazynu centralnego na sklep.

Dzięki możliwości identyfikacji wielu towarów jednocześnie wszelkie operacje magazynowe zajmują mniej czasu. Ruchy magazynowe mogą być realizowane za pomocą etykiet identyfikujących zarówno pojedyncze towary, jak i opakowania zbiorcze, palety lub kontenery.

Dzięki RFID w handlu codzienna inwentaryzacja stała się możliwa

Bez specjalistycznego systemu, inwentaryzacja sklepu zajmuje cały dzień, a personelowi trudno jest ją przeprowadzić bez zamknięcia sklepu.
W mniejszych sklepach, RFID umożliwia przeprowadzenie inwentaryzacji w 15 minut, co otwiera możliwość codziennej inwentaryzacji.
Zawsze znając bieżące stany, możesz kontrolować zapasy i w porę uzupełniać braki.
Jedyne czego potrzebujesz, to przenośny czytnik RFID zaopatrzony w nasze oprogramowanie Mobilny Magazynier.

infografika ukazująca działanie RFID w handlu

Zabezpieczenie przed kradzieżą dzięki metkom radiowym RFID

Jednym z naszych klientów jest ogólnopolska, posiadająca 3 filie na Śląsku sieć odzieżowa, oferująca wysokiej jakości produkty, o wartości przekraczającej nawet 3 tys. złotych.
Klient ten borykał się z problemem kradzieży kosztownego asortymentu z półek bądź w przymierzalni sklepowej. Zwykłe bramki EAS nie pomagały.
Wdrożyliśmy u niego system nadzoru i automatycznej inwentaryzacji RFID całego sklepu.
W momencie zniknięcia ubrań oznaczonych metkami RFID od razu aktywuje się alarm.
Podobne zabezpieczenie zainstalowaliśmy w przymierzalniach będących najczęstszym miejscem podejmowania prób kradzieży.
W tym systemie dane ze znaczników, czyli radiowych metek RFID, przesyłane są do specjalistycznego programu nadzorującego. Oprogramowanie weryfikuje, czy dany element został już sprzedany.

Inteligentna przymierzalnia – rekomendacje produktowe

Umieszczony na metce znacznik RFID, po wejściu do przymierzalni może sterować wyświetlaniem wizualizacji produktów, np. w postaci konkretnej strony internetowej.
Takie polecenie odbiera czytnik RFID zamontowany niedaleko lustra.
Dzięki temu systemowi, ekran umieszczony w inteligentnej przymierzalni może wyświetlać rekomendacje podobnych produktów, dodatków lub innych wersji kolorystycznych.
Klient może od razu uzyskać informację na temat ceny oraz dostępności innych rozmiarów.

Podsumowując

Technologia RFID wymaga od zespołu wdrażającego sporej wiedzy i doświadczenia, ale osiągnięte rezultaty niezwykle korzystnie wpływają na procesy magazynowe i sprzedażowe.

Korzyści z zastosowania RFID w handlu sprowadzają się do:

  • Zwiększonej kontroli nad inwentarzem – każdy produkt jest widoczny w systemie komputerowym, dokładnie opisany oraz łatwy do zlokalizowania na terenie sklepu. Z perspektywy klienta, przekłada się to na większą dostępność produktu.
  • Łatwiejszej identyfikacji produktów – metki RFID przechowują unikalne oznaczenia towaru, dzięki którym zawsze będziesz w stanie stwierdzić, której sztuki asortymentu dotyczy jakiś problem. Będziesz mógł też śledzić drogę przedmiotu w całym łańcuchu logistycznym od producenta do klienta końcowego.
  • Kontroli stanów minimalnych i maksymalnych – dostosowania stanów do sprzedaży. RFID pozwoli utrzymywać asortyment na minimalnym poziomie, dzięki czemu zaoszczędzisz na kosztach magazynowania.
  • Ograniczenia kradzieży – mniejsze straty materialne i wyeliminowany czas uzgadniania inwentaryzacji.

Badania pokazują, że w 2017 roku już 73% firm zajmujących się sprzedażą detaliczną wprowadziło, lub myśli o wprowadzeniu w sklepach systemu opartego na RFID. To prawie dwa razy więcej niż w 2014 roku.
Czy możesz sobie pozwolić na zostanie w tyle?

Zobacz pozostałe wpisy. Znajdź wiedzę i inspirację.

RFID w szpitalu - znakowanie sprzętu medycznego

RFID w szpitalu i służbie zdrowia

Technologia RFID umożliwia bezkontaktową identyfikację obiektów  aparatury medycznej i pacjentów. Coraz częściej zyskuje na znaczeniu w organizacji działalności placówek służby zdrowia. Z powodzeniem wspiera szpitale, kliniki, czy domy opieki, gdzie pomaga efektywniej kontrolować zasoby i zarządzać majątkiem, pracą lekarzy, a także leczeniem pacjentów.

ZOBACZ WPIS
Znak pokazujący kierunek ewakuacji

System nadzorowania ewakuacji RFID

W 2016 roku w Polsce wybuchło ponad 125 tysięcy pożarów. Wiele z nich na terenach zakładowych.
Czy RFID może jakoś pomóc? Tak, okazuje się, że technologia RFID znalazła swoje miejsce również w sferach tak delikatnych, jak identyfikacja osób w czasie ewakuacji, gdzie od niezawodności technologii zależy przecież ludzkie życie.

ZOBACZ WPIS