Planujesz wdrożyć RFID w swojej firmie? Skorzystaj z Bonu na cyfryzację. Złóż wniosek do 20 października 2021. Sprawdź szczegóły dofinansowania »

RFID w handlu, czyli jak skorzystać na postępie technologicznym

Jak podaje Forbes, kierownictwo amerykańskiej sieci supermarketów Walmart przyznało, że w samym tylko 2013 roku spółka straciła 3 miliardy dolarów potencjalnego zysku w związku z niewłaściwym zarządzaniem asortymentem. Doszło do sytuacji, w której zasobność magazynów rosła szybciej niż ilość sprzedaży, a pomimo tego wiele produktów widniało w systemie jako niedostępne. Dlaczego? Bo nikt nie wiedział, gdzie tak właściwie się znajdują.
Zabezpieczenia tagami RFID w handlu detalicznym

Wydatki na inwentaryzacje są jednym z wydatków regularnych, z którymi mierzą się przedsiębiorstwa. Na proces inwentaryzacji składa się również przygotowanie towarów i ludzi, a także nadzór nad nią. Właściwie przeprowadzona inwentaryzacja pozwala na dokładniejsze planowanie wydatków, a także usprawnia kontrolę nad zasobami w firmie. Częstotliwość przeprowadzania inwentaryzacji jest uzależniona od zapotrzebowania i specyfiki przedsiębiorstwa.  W handlu jednym z wyzwań jest niezgodność magazynowa wynikająca między innymi z kradzieży. Aby zapobiec opóźnieniom i stratom warto wykorzystać szybkie i nowoczesne metody na spis z natury w handlu.

RFID w sklepie ułatwia życie

Do rozwiązań, których wdrożenie usprawni zarządzanie sklepowym majątkiem i da przewagę nad konkurencją należy system RFID.
RFID to dojrzała i wszechstronna technologia, która z biegiem lat zyskała na funkcjonalności i stała się bardziej przystępna cenowo.
Z powodzeniem wykorzystywana jest przez sklepy detaliczne, odzieżowe, obuwnicze, salony meblowe, markety budowlane i wiele innych.
Poniżej przedstawimy kilka przykładowych zastosowań systemów RFID w handlu.

Monitorowanie rozmieszczenia towaru na inteligentnej półce

Przenośny kolektor danych z łatwością pozwala śledzić rozmieszczenie towarów i wykrywać pozycje, które leżą nie na swoim miejscu. Pozwala to zachować porządek na półkach sklepu.

W przypadku dużych sklepów, RFID Polska oferuje integrację bramek RFID kontrolujących przyjęcia i wydania towarów z bazą danych systemu magazynowego klienta.

Automatyzacja ruchów magazynowych

RFID niezwykle sprawnie i dokładnie zarządza przesunięciami między magazynami – możliwe jest zautomatyzowanie przeniesienia z magazynu centralnego na sklep.

Dzięki możliwości identyfikacji wielu towarów jednocześnie wszelkie operacje magazynowe zajmują mniej czasu. Ruchy magazynowe mogą być realizowane za pomocą etykiet identyfikujących zarówno pojedyncze towary, jak i opakowania zbiorcze, palety lub kontenery.

RFID w handlu – i codzienna inwentaryzacja stała się możliwa

Bez specjalistycznego systemu, inwentaryzacja sklepu zajmuje cały dzień, a personelowi trudno jest ją przeprowadzić bez zamknięcia sklepu.
W mniejszych sklepach, RFID umożliwia przeprowadzenie inwentaryzacji w 15 minut, co otwiera możliwość codziennej inwentaryzacji.
Zawsze znając bieżące stany, możesz kontrolować zapasy i w porę uzupełniać braki.
Jedyne czego potrzebujesz, to przenośny czytnik RFID zaopatrzony w nasze oprogramowanie Mobilny Magazynier.

infografika ukazująca działanie RFID w handlu

Zabezpieczenie przed kradzieżą dzięki metkom radiowym RFID

Jednym z naszych klientów jest ogólnopolska, posiadająca 3 filie na Śląsku sieć odzieżowa, oferująca wysokiej jakości produkty, o wartości przekraczającej nawet 3 tys. złotych.
Klient ten borykał się z problemem kradzieży kosztownego asortymentu z półek bądź w przymierzalni sklepowej. Zwykłe bramki EAS nie pomagały. Wspólnie postanowiliśmy, że najlepsze będą dla niego metki radiowe.
Wdrożyliśmy u niego system nadzoru i automatycznej inwentaryzacji RFID całego sklepu.
W momencie zniknięcia ubrań oznaczonych metkami RFID od razu aktywuje się alarm.
Podobne zabezpieczenie zainstalowaliśmy w przymierzalniach, będących najczęstszym miejscem podejmowania prób kradzieży.
W tym systemie dane ze znaczników, czyli w tym wypadku metki radiowe RFID, przesyłane są do specjalistycznego programu nadzorującego. Oprogramowanie weryfikuje, czy dany element został już sprzedany.

Inteligentna przymierzalnia – rekomendacje produktowe

Umieszczony na metce radiowej znacznik RFID, po wejściu do przymierzalni może sterować wyświetlaniem wizualizacji produktów, np. w postaci konkretnej strony internetowej.
Takie polecenie odbiera czytnik RFID zamontowany niedaleko lustra.
Dzięki temu systemowi, ekran umieszczony w inteligentnej przymierzalni może wyświetlać rekomendacje podobnych produktów, dodatków lub innych wersji kolorystycznych.
Klient może od razu uzyskać informację na temat ceny oraz dostępności innych rozmiarów.

Podsumowanie

Technologia RFID wymaga od zespołu wdrażającego sporej wiedzy i doświadczenia, ale osiągnięte rezultaty niezwykle korzystnie wpływają na procesy magazynowe i sprzedażowe.

Korzyści z zastosowania RFID w handlu sprowadzają się do:

  • Zwiększonej kontroli nad inwentarzem – każdy produkt jest widoczny w systemie komputerowym, dokładnie opisany oraz łatwy do zlokalizowania na terenie sklepu. Z perspektywy klienta, przekłada się to na większą dostępność produktu.
  • Łatwiejszej identyfikacji produktów metki RFID przechowują unikalne oznaczenia towaru, dzięki którym zawsze będziesz w stanie stwierdzić, której sztuki asortymentu dotyczy jakiś problem. Będziesz mógł też śledzić drogę przedmiotu w całym łańcuchu logistycznym od producenta do klienta końcowego.
  • Kontroli stanów minimalnych i maksymalnych – dostosowania stanów do sprzedaży. RFID pozwoli utrzymywać asortyment na minimalnym poziomie, dzięki czemu zaoszczędzisz na kosztach magazynowania.
  • Ograniczenia kradzieży – mniejsze straty materialne i wyeliminowany czas uzgadniania inwentaryzacji.

Badania pokazują, że w 2017 roku już 73% firm zajmujących się sprzedażą detaliczną wprowadziło, lub myśli o wprowadzeniu w sklepach systemu RFID. To prawie dwa razy więcej niż w 2014 roku.

Przeczytaj także:

Darmowy ebook

Jak zarządzać procesami firmy z RFID?

Zobacz także

Kategorie

Darmowy e-book 8 schematów wdrożeń RFID

Pobierz e-booka

Zanim opuścisz naszą stronę pobierz bezpłatnego e-booka, w którym znajdziesz 8 sprawdzonych schematów wdrożeń systemów RFID.

Wykorzystaj je w swojej firmie!