Magazyn z systemem RFID

RFID w magazynie – czy jest lepszy od kodów kreskowych?

W każdym magazynie produkcyjnym lub handlowym trzeba odpowiednio identyfikować przechowywane w nich produkty. Najczęściej w tym celu wykorzystuje się kody kreskowe, ale czy są one najlepszym rozwiązaniem? Niekoniecznie. Zwłaszcza jeśli zestawimy je z zaletami technologii RFID.

Kody kreskowe to najtańszy sposób na znakowanie towarów w magazynie, ale jak to często bywa – najtańszy, nie oznacza najlepszy. Z wykorzystywaniem tradycyjnych kodów wiąże się sporo mniej lub bardziej dokuczliwych problemów:

  • Nietrwałość oznaczeń – tradycyjne etykiety z nadrukowanymi kodami są podatne na uszkodzenia mechaniczne i utratę czytelności.
  • Konieczność pojedynczego, ręcznego odczytu – brak automatyzacji skanowania sprawia, że praca z kodem kreskowym jest bardzo czasochłonna.
  • Długa i żmudna inwentaryzacja – ręczne skanowanie pojedynczych kodów kreskowych nie tylko zabiera wiele cennego czasu, ale również męczy pracowników, przez co częściej popełniają oni błędy. Czasochłonna inwentaryzacja jeszcze bardziej się wydłuża ze względu na konieczność powtarzania niektórych czynności.

Firmy i pracownicy niejednokrotnie uskarżają się na sytuacje do jakich dochodzi w magazynach przy większej ilości towaru. Pomyłki, zdenerwowanie, strata czasu i energii, czy niemożliwość dokładnego zlokalizowania wyrobów są na porządku dziennym.

RFID w gospodarce magazynowej jako alternatywa dla kodów kreskowych

Zupełnie inna atmosfera panuje w organizacjach, które do identyfikacji swoich stanów magazynowych zdecydowały się wykorzystać technologię fal radiowych. System magazynowy RFID to kolejny krok w rozwoju przedsiębiorstwa i wyższy poziom zorganizowania pracy magazynu.

Ruch towarów na magazynie mogą rejestrować i kontrolować specjalne czytniki stacjonarne, bramki RFID lub wygodne mobilne terminale magazynowe, wyposażone w skanery znaczników RFID i opcjonalnie w czytniki kodów kreskowych. System poprzez odpowiedni sprzęt automatyzuje wiele procesów.

Przykładem takiej automatyzacji jest identyfikacja towarów za pomocą czytników RFID na wózkach widłowych lub bramki RFID. Pracownik przemieszczający się po magazynie nie musi wykonywać żadnej dodatkowej czynności. Identyfikacja produktów i komunikacja z bazą danych odbywa się automatycznie. To zaledwie jedna z wielu korzyści płynących z omawianego rozwiązania.

Jak wdrożyć system RFID w magazynie?

Integracja systemu RFID w gospodarce magazynowej z rozwiązaniami funkcjonującymi w danym przedsiębiorstwie jest niezwykle łatwa. Firma decydująca się na wdrożenie tej technologii nie musi rezygnować z dotychczas wykorzystywanych rozwiązań, ani angażować środków w duże inwestycje związane z ich wymianą. Jest nawet wskazane, aby nowy system w pełni zintegrować z użytkowanym już oprogramowaniem klasy WMS czy ERP.

Każdy system RFID jest projektowany i odpowiednio dopasowywany do realiów konkretnego przedsiębiorstwa. Nie należy zatem obawiać się, że poszczególne jego elementy, takie jak etykiety, czytniki, czy bramki RFID, nie będą ze sobą współdziałać. Szeroka gama sprzętu i chipów stwarza możliwość pełnej adaptacji rozwiązania do konkretnych warunków i danego klienta.

Przewagi systemu magazynowego RFID nad kodami kreskowymi

Każda inwestycja w nowoczesne rozwiązania systemowe, zwłaszcza w dobie Przemysłu 4.0, musi przynosić firmie szereg korzyści. Nie inaczej jest w przypadku rezygnacji z tradycyjnych kodów kreskowych na rzecz RFID w magazynie.

Technologia zbliżeniowa umożliwia automatyzację wystawiania dokumentów magazynowych i wspomaga kompletację zamówień. Dzięki temu pracownicy mogą skupić się na swojej pracy, a nie na czasochłonnym skanowaniu kodów kreskowych. Komunikacja pomiędzy ręcznym terminalem magazynowym RFID, a oznakowanymi wyrobami odbywa się zbliżeniowo oraz rejestruje dokładnie to kto, co i kiedy wprowadził do lub wydał z magazynu.

Przedsiębiorstwa, które już zdecydowały się na wdrożenie RFID w magazynie odnotowały duże korzyści:

  • Automatyzację rejestracji obrotów magazynowych – wielokrotne przyspieszenie wystawiania dokumentów Pz, Wz i Rw.
  • Czytelne i trwałe oznakowanie towarów, produktów, czy opakowań zwrotnych chipami RFID – dopasowane do warunków magazynowych tagi są odporne na uszkodzenia mechaniczne i odznaczają się bez porównania dłuższą żywotnością niż kody kreskowe.
  • Szybką inwentaryzację stanów magazynowych – automatyczne i bezdotykowe odczyty znacząco przyspieszają inwentaryzację magazynową. Pracownicy nie muszą skanować każdego tagu osobno, jak ma to miejsce podczas wykorzystywania etykiet z kodami kreskowymi. Inwentaryzacja z RFID jest dokładna, błyskawiczna i nie wymaga dużego zaangażowania.
  • Dokładną rejestrację towarów i eliminację pomyłek – automatyczne odczyty eliminują ludzkie błędy wynikające ze zmęczenia, znużenia, czy przeoczeń. Stany magazynowe, wydania, kompletacja oraz weryfikacja załadunków jest pod pełną kontrolą systemu.
  • Dokładne śledzenie produktów wewnątrz zakładu – oznakowanie wyrobów tagami RFID umożliwia ich śledzenie na całej drodze od wydania z produkcji, poprzez magazynowanie, kompletowanie, pakowanie, aż po załadunek do samochodów.
  • Większą ilość danych w znaczniku RFID – w tagach RFID można zakodować znacznie więcej danych niż na tradycyjnej etykiecie z kodem kreskowym. Ponadto informacje te mogą być zmieniane w czasie rzeczywistym bez konieczności wymieniania danego tagu.
  • Ograniczenie ryzyka kradzieży produktów – towary giną nie tylko w sklepach, ale również w magazynach. Dzięki ich oznakowaniu chipami bramki RFID zlokalizowane przy wejściach i wyjściach z magazynu z łatwością zidentyfikują nieuczciwych pracowników i próby wynoszenia przez nich towarów.

Technologia RFID w magazynie jest znacznie lepszym rozwiązaniem niż kody kreskowe. Coraz więcej firm chętnie zamienia używane wcześniej etykiety właśnie na RFID.

Sukces i efekty zależą jednak od skutecznego wdrożenia tej technologii. Osiągnięcie pożądanych wyników nie będzie możliwe bez odpowiedniego doboru znaczników, właściwej konfiguracji czytników i anten, czy specjalistycznego oprogramowania. Z tego powodu projekty wdrożenia RFID warto realizować razem ze specjalistami, którzy posiadają szeroką wiedzę i doświadczenie w tym obszarze, aby zagwarantować sobie 100% pewność powodzenia wdrożenia.

Zobacz pozostałe wpisy. Znajdź wiedzę i inspirację.

RFID w szpitalu - znakowanie sprzętu medycznego

RFID w szpitalu i służbie zdrowia

Technologia RFID umożliwia bezkontaktową identyfikację obiektów  aparatury medycznej i pacjentów. Coraz częściej zyskuje na znaczeniu w organizacji działalności placówek służby zdrowia. Z powodzeniem wspiera szpitale, kliniki, czy domy opieki, gdzie pomaga efektywniej kontrolować zasoby i zarządzać majątkiem, pracą lekarzy, a także leczeniem pacjentów.

ZOBACZ WPIS
Znak pokazujący kierunek ewakuacji

System nadzorowania ewakuacji RFID

W 2016 roku w Polsce wybuchło ponad 125 tysięcy pożarów. Wiele z nich na terenach zakładowych.
Czy RFID może jakoś pomóc? Tak, okazuje się, że technologia RFID znalazła swoje miejsce również w sferach tak delikatnych, jak identyfikacja osób w czasie ewakuacji, gdzie od niezawodności technologii zależy przecież ludzkie życie.

ZOBACZ WPIS