Planujesz wdrożyć RFID w swojej firmie? Skorzystaj z Bonu na cyfryzację. Złóż wniosek do 20 października 2021. Sprawdź szczegóły dofinansowania »

RFID w magazynie – czy jest lepszy od kodów kreskowych?

Anteny UHF do systemu RFID Navigator
Firmy i pracownicy niejednokrotnie uskarżają się na sytuacje do jakich dochodzi w magazynach przy większej ilości towaru. Pomyłki, zdenerwowanie, strata czasu i energii, czy niemożliwość dokładnego zlokalizowania wyrobów są na porządku dziennym.

Kody kreskowe w magazynie to najpopularniejszy obecnie sposób na znakowanie towarów, ale nie pozbawiony problemów.

  • Nietrwałość oznaczeń – etykiety z nadrukowanymi kodami są podatne na uszkodzenia mechaniczne i utratę czytelności.
  • Konieczność ręcznego odczytu – ograniczona automatyzacji skanowania sprawia, że praca z kodem kreskowym jest czasochłonna.
  • Żmudna inwentaryzacja – ręczne skanowanie kodów kreskowych nie tylko zabiera wiele cennego czasu, ale również męczy pracowników, przez co częściej popełniają oni błędy. 


Technologia RFID w magazynie jako alternatywa dla kodów kreskowych

Zupełnie inna atmosfera panuje w organizacjach, które do identyfikacji swoich stanów magazynowych zdecydowały się wykorzystać technologię fal radiowych. Technologia RFID w magazynie to kolejny krok w rozwoju przedsiębiorstwa i wyższy poziom zorganizowania pracy magazynu.

Ruch towarów na magazynie mogą rejestrować i kontrolować specjalne czytniki stacjonarne, bramki RFID lub wygodne mobilne terminale magazynowe, wyposażone w skanery znaczników RFID i opcjonalnie w czytniki kodów kreskowych. System poprzez odpowiedni sprzęt automatyzuje wiele procesów.

Przykładem takiej automatyzacji jest identyfikacja towarów za pomocą czytników RFID na wózkach widłowych lub bramki RFID. Pracownik przemieszczający się po magazynie nie musi wykonywać żadnej dodatkowej czynności. Identyfikacja produktów i komunikacja z bazą danych odbywa się automatycznie. To zaledwie jedna z wielu korzyści płynących z omawianego rozwiązania.

Jak wdrożyć system RFID w magazynie?

Integracja systemu RFID w magazynie z rozwiązaniami funkcjonującymi w danym przedsiębiorstwie jest niezwykle łatwa. Firma decydująca się na wdrożenie tej technologii nie musi rezygnować z dotychczas wykorzystywanych rozwiązań, ani angażować środków w duże inwestycje związane z ich wymianą. Jest nawet wskazane, aby nowy system w pełni zintegrować z użytkowanym już oprogramowaniem klasy WMS czy ERP.

Każdy system RFID jest projektowany i odpowiednio dopasowywany do realiów konkretnego przedsiębiorstwa. Nie należy zatem obawiać się, że poszczególne jego elementy, takie jak etykiety, czytniki, czy bramki RFID, nie będą ze sobą współdziałać. Szeroka gama sprzętu i chipów stwarza możliwość pełnej adaptacji rozwiązania do konkretnych warunków i danego klienta.

bramka-navigator-rfid
1

Bramka RFID składająca się czytnika RFID UHF wraz z antenami RFID

Bramka RFID może skutecznie kontrolować wjazd lub wyjazd oznaczonego tagami RFID UHF asortymentu lub pojemników zwrotnych z magazynu.
Brama-RFID-UHF-magazyn-wozek-widlowy

2

Zintegrowany z anteną czytnik RFID UHF 4m

Bramka RFID może skutecznie kontrolować wjazd lub wyjazd oznaczonego tagami RFID UHF asortymentu lub pojemników zwrotnych z magazynu.

3

Etykiety RFID UHF i etykiety logistyczne RFID

Do oznaczenia asortymentu, opakowań, palet i kontenerów służą znaczniki RFID UHF w postaci etykiety samoprzylepnej lub tagu w obudowie z tworzywa sztucznego. Bezprzewodowy odczyt zapewnia identyfikację nawet wielu przedmiotów równocześnie.
4

Terminal magazynowy RFID UHF wraz aplikacją mobilną RFID Navigator

Wygodną pracę magazyniera zapewnia terminal mobilny ze skanerem znaczników i opcjonalnie kodów kreskowych i QR. Kody identyfikacyjne skanowanego asortymentu są bezprzewodowo przesyłane do centralnej bazy danych.
Kolektor danych Chainway C72 - czytnik RFID UHF

5

Drukarki etykiet logistycznych RFID UHF

Intermec PM43/PM43c - drukarka etykiet i kodów kreskowych
Drukarki etykiet RFID Zebra pozwalają zadrukować oraz zaprogramować etykietę logistyczną RFID przed naklejeniem jej na towar lub paletę.

6

Oprogramowanie magazynowe RFID Navigator

Wygodną pracę magazyniera zapewnia terminal mobilny ze skanerem znaczników i opcjonalnie kodów kreskowych i QR. Kody identyfikacyjne skanowanego asortymentu są bezprzewodowo przesyłane do centralnej bazy danych.
rfid navigator

Przewagi systemu magazynowego RFID nad kodami kreskowymi

Każda inwestycja w nowoczesne rozwiązania systemowe, zwłaszcza w dobie Przemysłu 4.0, musi przynosić firmie szereg korzyści. Nie inaczej jest w przypadku rezygnacji z tradycyjnych kodów kreskowych na rzecz RFID w magazynie.

Technologia zbliżeniowa umożliwia automatyzację wystawiania dokumentów magazynowych i wspomaga kompletację zamówień. Dzięki temu pracownicy mogą skupić się na swojej pracy, a nie na czasochłonnym skanowaniu kodów kreskowych. Komunikacja pomiędzy ręcznym terminalem magazynowym RFID, a oznakowanymi wyrobami odbywa się zbliżeniowo oraz rejestruje dokładnie to kto, co i kiedy wprowadził do lub wydał z magazynu.

 

Przedsiębiorstwa, które już zdecydowały się na wdrożenie RFID w magazynie odnotowały duże korzyści:

Automatyzację rejestracji obrotów magazynowych – wielokrotne przyspieszenie wystawiania dokumentów Pz, Wz i Rw.

Czytelne i trwałe oznakowanie towarów, produktów, czy opakowań zwrotnych chipami RFID – dopasowane do warunków magazynowych tagi są odporne na uszkodzenia mechaniczne i odznaczają się bez porównania dłuższą żywotnością niż kody kreskowe

Szybką inwentaryzację stanów magazynowych – automatyczne i bezdotykowe odczyty znacząco przyspieszają inwentaryzację magazynową. Pracownicy nie muszą skanować każdego tagu osobno, jak ma to miejsce podczas wykorzystywania etykiet z kodami kreskowymi. Inwentaryzacja z RFID jest dokładna, błyskawiczna i nie wymaga dużego zaangażowania.

Dokładną rejestrację towarów i eliminację pomyłek – automatyczne odczyty eliminują ludzkie błędy wynikające ze zmęczenia, znużenia, czy przeoczeń. Stany magazynowe, wydania, kompletacja oraz weryfikacja załadunków jest pod pełną kontrolą systemu.

Większą ilość danych w znaczniku RFID – w tagach RFID można zakodować znacznie więcej danych niż na tradycyjnej etykiecie z kodem kreskowym. Ponadto informacje te mogą być zmieniane w czasie rzeczywistym bez konieczności wymieniania danego tagu.

Ograniczenie ryzyka kradzieży produktów towary giną nie tylko w sklepach, ale również w magazynach. Dzięki ich oznakowaniu chipami, bramki RFID zlokalizowane przy wejściach i wyjściach z magazynu z łatwością zidentyfikują nieuczciwych pracowników i próby wynoszenia przez nich towarów.

Technologia RFID w magazynie jest znacznie lepszym rozwiązaniem niż kody kreskowe. Coraz więcej firm chętnie zamienia używane wcześniej etykiety właśnie na RFID.

Sukces i efekty zależą jednak od skutecznego wdrożenia tej technologii. Osiągnięcie pożądanych wyników nie będzie możliwe bez odpowiedniego doboru znaczników, właściwej konfiguracji czytników i anten, czy specjalistycznego oprogramowania. Z tego powodu projekty wdrożenia RFID warto realizować razem ze specjalistami, którzy posiadają szeroką wiedzę i doświadczenie w tym obszarze, aby zagwarantować sobie 100% pewność powodzenia wdrożenia.

Poznaj nowoczesny System RFID Navigator i jego moduły

Zarządzanie zasobami z RFID - przydatne artykuły i linki

Darmowy e-book 8 schematów wdrożeń RFID

Pobierz e-booka

Zanim opuścisz naszą stronę pobierz bezpłatnego e-booka, w którym znajdziesz 8 sprawdzonych schematów wdrożeń systemów RFID.

Wykorzystaj je w swojej firmie!

Zapytaj o produkt

Wyślij pytanie o dostępność, specyfikację techniczną, zastosowanie lub inne aspekty związane z tym produktem.