Planujesz wdrożyć RFID w swojej firmie? Skorzystaj z Bonu na cyfryzację. Złóż wniosek do 20 października 2021. Sprawdź szczegóły dofinansowania »

Ewidencja opakowań zwrotnych i kontenerów dzięki RFID

Ewidencja opakowań zwrotnych i zarządzanie obiegiem opakowań lub kontenerów prowadzone ręcznie są niedokładne i bardzo uciążliwe. Efektem jest utrata części opakowań, przetrzymywanie ich przez klienta i czasochłonne ich odszukiwanie.
Znakowanie opakowań zwrotnych

Co zyskasz wdrażając program do ewidencji opakowań zwrotnych oparty o RFID?

 

 • Aktualny stan na magazynie – W każdej chwili wiesz, ile pojemników lub kontenerów jest dostępnych.
 • Stan u klientów – Możesz kontrolować ilość pojemników u poszczególnych klientów, sprawdzić jak długo dany pojemnik jest przetrzymywany.
 • Wykrywanie braków – Jeśli wykryjesz braki pojemników, będzie wiadomo kto je zgubił, śledząc historię wyjść i powrotów.
 • Stan techniczny i poszanowanie – Jeśli Twój kontrahent zauważy, że masz pojemniki pod pełną kontrolą, sam zacznie lepiej je traktować.
 • Odpowiedzialność – Jeżeli Twój klient coś zgubi, będziesz mógł to prosto wycenić i obciążyć go konkretną, udokumentowaną kwotą.
 • Oszczędność – Jeżeli Twój klient przetrzymuje pojemniki zwrotne i musisz z tego powodu ponosić koszty zakupu opakowań zastępczych, to możesz mu to wykazać.
 • Kontrola kosztów – Możesz skontrolować faktury od firm wynajmujących opakowania dzięki prowadzonej szczegółowej ewidencji przyjęć i zwrotów.
 • Inwentaryzacja opakowań – W każdej chwili możesz przeprowadzić błyskawiczną inwentaryzację opakowań czytnikiem mobilnym.
 • Szybki odczyt – Śledzenie kontenerów będzie prawie automatyczne. Odczyt pojemników jest zbliżeniowy, szybki, bo nie musisz celować w każdy znacznik jak w przypadku kodu kreskowego. Ewidencja opakowań nie zajmie już dużo czasu

Jak znakowanie opakowań usprawnia przepływy pojemników zwrotnych i pomaga je zlokalizować na każdym etapie?

System do ewidencji pojemników wykaże, kto i jak długo przetrzymuje twoje opakowania zwrotne. Łatwiej będziesz mógł nimi zarządzać, odzyskać je lub obciążyć kontrahenta za konkretną, wskazaną liczbę dni przetrzymywania. Znakowanie opakowań dodatkowo zabezpieczy je przed kradzieżą.

Inwentaryzacja opakowań zwrotnych na koniec roku lub miesiąca dzięki znacznikom zbliżeniowym przebiegnie bardzo szybko.

Nie musisz już inwestować środków w nadmiarowe pojemniki, bo w każdej chwili będziesz znał ich położenie i termin powrotu do firmy. Wdrożenie systemu ewidencji opakowań ma na celu ograniczenie wydatków powstałych w wyniku niekontrolowanej utraty opakowań.

Firmy, które wdrożyły system RFID Navigator do śledzenia i ewidencji pojemników zwrotnych, oceniają, że była to dobra i bardzo opłacalna decyzja. Opakowania to pieniądze. Tracąc je, marnowały swoje zasoby. Rozliczenie opakowań zwrotnych jest znacznie łatwiejsze.

Jak wyglądają systemy do zarządzania opakowaniami zwrotnymi?

Przed wynalezieniem RFID, zarządzanie obiegiem opakowań (RTI – Return Transport Items) było czasochłonne i niedokładne. Teraz stało się możliwe łatwe i szybkie śledzenie każdego pojedynczego pojemnika. Znakowanie opakowań znacznikiem RFID każdego pojemnika, pozwoli Ci odzyskać nad nimi kontrolę. Dzięki aktualnym stanom magazynowym będziesz dokładnie wiedział ile i jakie pojemniki zwrotne masz dostępne.

Każdy pojemnik ma przytwierdzony swój tag identyfikacyjny. Jest on rejestrowany podczas wysyłki i odbioru wraz z datą i kodem kontrahenta lub kierowcy.

Dzięki temu możesz śledzić całą logistykę, monitoring obrotu, kontrolować okres przebywania u danego kontrahenta, termin powrotu do magazynu i dostawać dokładne kwoty będące podstawą do wystawiania faktur za wynajem opakowań, ich przetrzymywanie lub zniszczenie.

RFID Navigator może śledzić dowolne opakowanie zwrotne: kontenery metalowe i z tworzyw sztucznych, skrzyniopalety, pojemniki KLT, skrzynie GLT, kosze siatkowe na kółkach, stosowane w Automotive racki, butle stalowe do gazów technicznych, kontenery IBC, i inne.

Tak wygląda obieg opakowań zwrotnych bez znakowania i systemu do ich ewidencji.

Brak znakowania opakowań RTI
Znakowanie opakowań do zarządzania obiegiem opakowań zwrotnych

Od czego zacząć wdrożenie systemu śledzenia pojemników zwrotnych?

Znakowanie opakowań z pewnością szybko się zwróci, jednak najpierw musisz sobie odpowiedzieć na pytania:

 • Z jakiego materiału wykonane są Twoje opakowania zwrotne?
 • Jak są zapełniane, ustawiane na palecie, transportowane, regenerowane?
 • Rejestracja tagów RFID będzie poprzez bramkę RFID lub czytnik mobilny obsługiwany przez pracownika?
 • Jaką ilość czytników mobilnych RFID będą potrzebować magazynierzy?
 • Czy potrzebne będzie połączenie Systemu do Ewidencji Pojemników Zwrotnych z innym oprogramowaniem WMS, ERP i w jakim zakresie?

Sposoby zarządzania opakowaniami zwrotnymi

 1. Za pomocą bramki RFID Navigator – automatyczne skanowanie pojemników, europalet lub kontenerów przejeżdżających przez bramkę RFID.
 2. Za pomocą aplikacji RFID Mobile Navigator i czytnika mobilnego z czytnikiem RFID UHF dalekiego zasięgu – wygodne skanowanie pojemników za pomocą terminala magazynowego.
 3. Za pomocą bramki RFID Navigator i czytnika mobilnego – skanowanie pojemników w różnych punktach odczytu.

Oba rozwiązania zarządzania opakowaniami są sprawdzone w praktyce. Można skanować pojemniki czytnikiem mobilnym podczas wyjazdu do kontrahenta, a bramką RFID podczas odbioru pustych opakowań.

Jak oznakować pojemniki i opakowania zwrotne?

Ważne jest odpowiednie dobranie znaczników RFID w zależności od materiału z jakiego wykonane są opakowania, rodzaju pojemnika i przechowywanych w nim materiałów. Specjalistyczne znaczniki pozwalają na znakowania różnorodnych plastikowych pojemników, metalowych pojemników transportowych, metalowych koszy na kółkach, europalet, metalowych kontenerów i kontenerów IBC. 

Dobierając chip RFID do opakowania miej na uwadze

 • Ilość pojemników – od tego będzie zależał koszt chipów RFID. Czasem warto zastosować pewne triki, aby wykorzystać tanie etykiety RFID w miejsce drogich, specjalistycznych.
 • Materiał z jakiego są wykonane – inne znaczniki działają na opakowaniu z tworzywa sztucznego, a inne na metalowym kontenerze.
 • Czy opakowanie jest składane – należy tak umieścić chip RFID, aby był odczytywany w pojemniku pełnym i pustym złożonym do transportu.
 • Warunki pracy  – Czy opakowania zwrotne będą poddawane działaniom termicznym (jaka temperatura i jak długo), chemicznym (lakiery, rozpuszczalniki), mechanicznym (wstrząsy, otarcia).
 • Warunki przetrzymywania – Czy opakowania będą narażone na warunki atmosferyczne.
 • Zagrożenia – Czy będą występować otarcia i wstrząsy, np. kontakt z wózkiem widłowym lub transport kołowy.
 • Konserwacja – W jaki sposób będą czyszczone?

Inaczej będą znakowanie beczki z piwem, butle z gazem technicznym, drewniane palety euro, metalowe kontenery – skrzynie, stojaki, plastikowe pojemniki KLT lub kontenery IBC.

Film pokazuje dobrze dobrany znacznik RFID firmy Confidex do oznakowania wózków siatkowych na kółkach.  Proszę zwrócić uwagę na wytrzymałość na eksploatację w różnych warunkach oraz możliwość mycia ciśnieniowego.

Organizacja EPCglobal, zajmująca się standardami RFID, opracowała elektroniczny kod identyfikacyjny systemu GS1, którym należy się posługiwać do ewidencji opakowań zwrotnych w logistyce.  Kod zawiera prefix firmy, typ opakowania zwrotnego oraz opcjonalnie numer seryjny – GRAI (Global Returnable Asset identifier). 

Oto przykładowe znaczniki do zarządzania pojemnikami zwrotnymi i opakowaniami.

Dlaczego znaczniki RFID są lepsze od kodu kreskowego?

 • Automatyzacja odczytu – mniejsze zaangażowania człowieka niż przy kodzie kreskowym, co przekłada się na oszczędność czasu pracy.
 • Wysoka trwałość oznaczeń – nie trzeba powtórnie naklejać uszkodzonych etykiet z kodem kreskowym.
 • Skanowanie wielu pojemników równocześnie – większa przepustowość odczytu za pomocą bramki RFID lub czytników mobilnych.

Masz problem z kontrolą dużej ilości opakowań? Napisz lub zadzwoń.

Poznaj nasz system RFID Navigator

Dowiedz się jak system RFID Navigator pomoże Ci usprawnić kontrolę opakowań zwrotnych w Twojej firmie. Poznaj jego możliwości.

Przeczytaj także:

Darmowy ebook

Jak zarządzać procesami firmy z RFID?

Darmowy e-book 8 schematów wdrożeń RFID

Pobierz e-booka

Zanim opuścisz naszą stronę pobierz bezpłatnego e-booka, w którym znajdziesz 8 sprawdzonych schematów wdrożeń systemów RFID.

Wykorzystaj je w swojej firmie!