Znakowanie i ewidencja opakowań zwrotnych i kontenerów dzięki RFID

Ewidencja opakowań zwrotnych i zarządzanie obiegiem opakowań lub kontenerów prowadzone ręcznie jest niedokładne i bardzo uciążliwe.
Znakowanie opakowań zwrotnych

Efektem jest utrata opakowań, przetrzymywanie i strata czasu na ich śledzenie.

Dzięki oznakowaniu znacznikiem RFID każdego pojemnika, będziesz wiedział czy jest on dostępny na magazynie, czy znajduje się u konkretnego kontrahenta.

System do ewidencji pojemników wykaże, kto i jak długo przetrzymuje twoje opakowania zwrotne. Łatwiej będziesz mógł nimi zarządzać, odzyskać je lub obciążyć kontrahenta za konkretną, wskazaną liczbę dni przetrzymywania.

Znakowanie opakowań dodatkowo zabezpieczy je przed kradzieżą.

Co zmieni zarządzanie opakowaniami zwrotnymi?

Dzięki aktualnym stanom magazynowym będziesz dokładnie widział, ile i jakie pojemniki zwrotne masz dostępne.

Czy nie ograniczą one twojej produkcji, albo ich brak nie opóźni spedycji Twoich produktów do kontrahentów.

Zwiększysz tym ich zaufanie i podniesiesz swoją pozycje na rynku.

Nie musisz już inwestować środków w nadmiarowe pojemniki, bo w każdej chwili będziesz znał ich położenie i termin powrotu do firmy.

Wdrożenie systemu ewidencji opakowań ma na celu ograniczenie wydatków powstałych w wyniku niekontrolowanej utraty opakowań.

Firmy, które wdrożyły system RFID do śledzenia i ewidencji pojemników zwrotnych, oceniają, że była to dobra i bardzo opłacalna decyzja. Opakowania to pieniądze. Tracąc je, marnujesz swoje zasoby.

Tagi RFID opakowania zwrotne

 

Przed wynalezieniem RFID, zarządzanie obiegiem opakowań musiało opierać się na obserwacjach i zgrubnych założeniach.  Teraz jest możliwe łatwe i szybkie śledzenie każdego pojedynczego pojemnika.

Dobra ewidencja ilościowo-wartościowa opakowań określi, który kontrahent, ile ma pojemników.  W przypadku zagubienia lub uszkodzenia łatwo go obciążyć wyliczoną przez oprogramowanie kwotą.

Brak znakowania opakowań RTI
Funkcjonowanie obiegu opakowań zwrotnych bez znakowania.

Co zyskasz wdrażając program do ewidencji opakowań zwrotnych oparty o RFID

 • Stan na magazynie – W każdej chwili wiesz, ile pojemników lub kontenerów masz u siebie na stanie. Śledzenie kontenerów będzie prawie automatyczne.
 • Stan u klienta – Możesz kontrolować ich ilość pojemników u klienta, sprawdzić jak długo dany pojemnik jest przetrzymywany.
 • Przeglądy – Możesz zarządzać okresowe kontrole stanu pojemników, przeglądy, regenerację.
 • Inwentaryzacja – W każdej chwili możesz przeprowadzić błyskawiczną inwentaryzację opakowań u siebie na magazynie lub u klienta, wysyłając na miejsce swojego pracownika z czytnikiem mobilnym.
 • Szybki odczyt – Odczyt pojemników jest zbliżeniowy, szybki, bo nie musisz celować w każdy jeden znacznik jak w przypadku kodu kreskowego. Ewidencja opakowań nie zajmie już dużo czasu.
 • Wykrywanie braków – Jeśli wykryjesz braki pojemników, będzie wiadomo kto je zgubił, śledząc historię wyjść i powrotów
 • Poszanowanie  – Jeśli Twój kontrahent zauważy, że masz pojemniki pod pełną kontrolą, sam zacznie zwracać na nie większą uwagę.
 • Odpowiedzialność – Jeżeli Twój klient coś zgubi, będziesz mógł to prosto wycenić i obciążyć go konkretną, udokumentowaną kwotą.
 • Oszczędność – Jeżeli Twój klient przetrzymuje pojemniki zwrotne i musisz z tego powodu ponosić koszty zastępczych kartonowych, to możesz mu to wykazać
 • Kontrola kosztów – Możesz skontrolować faktury od firm wynajmujących opakowania dzięki prowadzonej szczegółowej ewidencji przyjęć i zwrotów
Znakowanie opakowań do zarządzania obiegiem opakowań zwrotnych
Znakowanie opakowań usprawnia przepływy pojemników zwrotnych i pomaga je zlokalizować na każdym etapie.

Od czego zacząć wdrożenie systemu śledzenia pojemników zwrotnych?

Musisz sobie odpowiedzieć na pytania:

 • Z jakiego materiału wykonane są Twoje opakowania zwrotne?
 • Jak są zapełniane, ustawiane na palecie, transportowane, regenerowane. Pożądane zdjęcia sytuacyjne
 • Czy rejestracja tagów RFID możliwa będzie poprzez bramkę RFID lub terminal mobilny RFID obsługiwany przez pracownika/magazyniera
 • Jaką ilość czytników mobilnych RFID będą potrzebować magazynierzy?
 • Czy potrzebne będzie połączenie Systemu do Ewidencji Pojemników Zwrotnych do innego oprogramowania WMS, ERP i w jakim zakresie?

Zarządzanie pojemnikami zwrotnymi

Dobierając chip RFID do opakowania miej na uwadze

 • Ilość pojemników – od tego będzie zależał koszt chipów RFID. Czasem warto zastosować pewne triki, aby wykorzystać tanie etykiety RFID w miejsce drogich, specjalistycznych.
 • Materiał z jakiego są wykonane – inne znaczniki działają na opakowaniu z tworzywa sztucznego, a inne na metalowym kontenerze
 • Czy opakowanie jest składane – należy tak umieścić chip RFID, aby był odczytywany w pojemniku pełnym i pustym złożonym do transportu
 • Warunki pracy  – Czy opakowania zwrotne będą poddawane działaniom termicznym (jaka temperatura i jak długo), chemicznym (lakiery, rozpuszczalniki), mechanicznym (wstrząsy, otarcia)
 • Warunki przetrzymywania – Czy opakowania będą narażone na warunki atmosferyczne
 • Zagrożenia – Czy będą występować otarcia i wstrząsy, np. kontakt z wózkiem widłowym lub transport kołowy
 • Konserwacja – W jaki sposób będą czyszczone?

Inaczej będą znakowanie beczki z piwem, butle z gazem technicznym, drewniane palety euro, metalowe kontenery – skrzynie, stojaki, plastikowe pojemniki KLT lub kontenery IBC.

Znakowanie opakowań zwrotnych i kontenerów

Tagi RFID mogą być:

 • jednorazowego użytku – przytwierdzone na stałe do pojemnika zwrotnego, np. najtańsze rozwiązanie w postaci etykiety RFID
 • wielokrotnego użytku – po zużyciu opakowania zwrotnego, tag można przymocować do nowego opakowania i przekodować w kartotece magazynowej oprogramowania

zarządzanie i znakowanie opakowań, pojemników zwrotnych, śledzenie kontenerów

Jak ewidencjonować opakowania zwrotne i śledzić kontenery?

Przykładowe rozwiązania znakowania pojemników i zarządzania opakowaniami zwrotnymi

W wymarzonej sytuacji każdy pojemnik ma przytwierdzony swój tag identyfikacyjny. Jest on rejestrowany podczas wysyłki i odbioru wraz z datą i kodem kontrahenta lub kierowcy.

Dzięki temu możesz śledzić całą logistykę, monitoring obrotu, czas wysyłki, kontrolować okres przebywania u danego kontrahenta, termin powrotu do magazynu i dostawać dokładne kwoty.  Mogą być one podstawą do wystawiania faktur za wynajem opakowań, ich przetrzymywanie lub zniszczenie.

Inwentaryzacja opakowań zwrotnych na koniec roku dzięki znacznikom zbliżeniowym przebiegnie bardzo szybko.

Mając na myśli opakowania zwrotne, mogą to być: kontenery metalowe i z tworzyw sztucznych, skrzyniopalety plastikowe, metalowe, drewniane, pojemniki KLT, skrzynie GLT, kosze siatkowe na kółkach, stosowane w Automotive racki, opakowania, butle gazowe, butle stalowe do gazów technicznych, Kontenery IBC, wieszaki stalowe i wszelkiego rodzaju pojemniki zwrotne.

Metalowe i plastikowe pojemniki zwrotne (RTI – Return Transport Items) są zaprojektowane do zabezpieczenia podczas transportu wyrobów przemysłowych, spożywczych i we wszelkiej logistyce.

Filmik pokazuje dobrze dobrany znacznik RIFD firmy Confidex do oznakowania wózków siatkowych na kółkach.  Proszę zwrócić uwagę na wytrzymałość na eksploatację w różnych warunkach oraz możliwość mycia ciśnieniowego.

Ewidencja i oznaczenie skrzyń plastikowych z produktami spożywczymi.

znakowanie opakowań zwotnych skrzyń plastikowych, kontenerów, zarządzanie obiegiem opakowań

Zobacz wybrane etykiety i tagi w naszym sklepie RFID

Etykieta Dogbone – Popularna w Polsce etykieta RFID. Może być użyta do znakowania opakowań, plastikowych pojemników. Korzystne dodatkowe zabezpieczenie. Jest na to kilka sposobów.

Etykieta MiniWeb – Mniejsza etykieta, funkcje podobne do Dogbone. Dodatkowa zaleta, że można ją zadrukować np. numerem inwentarzowym lub kodem kreskowym.

Etykieta Frog 3D – Cztery anteny zapewniają odczyt niezależnie od położenia (polaryzacji).

Confidex Micro II – Mały tag na powierzchnie metalowe i z tworzywa sztucznego o dobrym zasięgu

Tag STEEL – odporny na warunki zewnętrzne tag w dobrej cenie. Warstwa klejąca i dwa otwory montażowe. Może być stosowany na metalowe pojemniki transportowe

Omni-id Exo 750 – odporny na warunki zewnętrzne. Dwa otwory montażowe. Może być stosowany na metalowe pojemniki transportowe

Confidex Captura – wygodne znakowanie metalowych koszy na kółkach

Confidex Ironside Slim lub Confidex Ironside Survivor – wytrzymały tag,doskonały odczyt do znakowania i śledzenia kontenerów

Zarządzenie opakowaniami zwrotnymi nie musi zabierać Tobie dużo czasu.

W branży FMGC istotne jest też monitorowanie temperatury w lodówkach, zamrażarkach, podczas transportu w samochodach chłodniach. Również to potrafią zapewnić chipy RFID.

Organizacja EPCglobal, zajmująca się standardami RFID, opracowała elektroniczny kod identyfikacyjny systemu GS1, którym należy się posługiwać do ewidencji opakowań zwrotnych w logistyce.  Kod zawiera prefix firmy, tym opakowania zwrotnego oraz opcjonalnie numer seryjny – GRAI (Global Returnable Asset identifier).

Uzupełnia go GTIN (Global Trade Item Number)  w elektronicznym kodzie produktu EPC.

Przykładowe urządzenia RFID do śledzenia opakowań zwrotnych

Sposoby skanowania pojemników

 1. Za pomocą bramki RFID – automatyczne skanowanie pojemników, euro palet lub kontenerów przejeżdżających przez bramę lub zestaw anten RFID
 2. Za pomocą czytnika mobilnego – kolektora danych z czytnikiem RFID UHF dalekiego zasięgu

Oba rozwiązania są dobre i mogą też występować równocześnie w zależności od potrzeb. Np. skanowanie podczas wyjazdu bramką RFID i skanowanie czytnikiem mobilnym podczas odbioru pustych opakowań lub odwrotnie.

Zobacz czytniki mobilne i bramki RFID do ewidencji opakowań w naszym sklepie RFID


Dlaczego znaczniki RFID są lepsze od kodu kreskowego?

System RFID Polska do znakowania i ewidencji opakowań zwrotnych ma nad kodem kreskowym przewagi w:

 • automatyzacja odczytu – mniejsze zaangażowania człowieka, oszczędność czasu
 • większa trwałość oznaczeń – nie trzeba drukować uszkodzonych etykiet z kodem kreskowym
 • możliwość odczytu czytnikiem mobilnym lub za pomocą bramki RFID
 • Rejestracja wielu pojemników na raz – większa przepustowość odczytu

Masz problem z kontrolą dużej ilości opakowań?
Skontaktuj się po więcej informacji.

Przeczytaj także:

Darmowy ebook - czy RFID jest dla Ciebie? RFID Polska

Sprawdź czy system RFID
jest dla Ciebie!

 • Zobacz na czym polega system RFID.
 • Poznaj praktyczne przykłady wykorzystania RFID.


Zaznacz, jeżeli zgadzasz się z polityką prywatności, możliwością usunięcia swoich danych i chcesz otrzymywać materiały szkoleniowe i informacyjne w postaci PDF, wideo i maili.