Planujesz wdrożyć RFID w swojej firmie? Skorzystaj z Bonu na cyfryzację. Złóż wniosek do 20 października 2021. Sprawdź szczegóły dofinansowania »

Co to jest system RFID?

Systemy RFID to nowoczesne rozwiązania identyfikacji osób i obiektów za pomocą fal radiowych. Ich elastyczność, szerokie możliwości zastosowania, trwałość i wygoda użytkowania sprawiły, że stają się coraz powszechniejsze wypierając jednocześnie rozwiązania starszej generacji takie jak kody kreskowe, czy kody QR.

Z czego składa się system RFID?

Architektura systemów RFID obejmuje trzy główne elementy. Każdy z tych elementów jest niezbędny do budowy kompleksowego systemu identyfikacji radiowej, jednak stworzenie działającego rozwiązania jest uwarunkowane doborem odpowiednich rodzajów anten, czytników oraz chipów.
Tagi RFID

TAGI RFID

Czytnik RFID do obsługi tagów i systemów

CZYTNIKI

software-rfid-system

OPROGRAMOWANIE

Tagi RFID

Służą do oznaczania osób lub przedmiotów, które mają być identyfikowane. Mogą przybierać różną postać, od plastikowych kart pracowniczych, poprzez tagi przeznaczone do znakowania przedmiotów metalowych, a kończąc na niewielkich rozmiarów chipach, którymi oznaczane są narzędzia pomiarowe.

Znaczniki RIFD różnią się między sobą między innymi:

  • rozmiarem,
  • pojemnością danych,
  • częstotliwością odczytu,
  • przeznaczeniem,
  • materiałem wykonania i wytrzymałością jak również
  • techniką mocowania.

Czytniki RFID

Służą do emitowania i odbierania fal radiowych, dzięki którym możliwy jest odczyt danych zaprogramowanych w tagach oraz identyfikacja przedmiotów. Mogą posiadać od jednej do ośmiu anten w zależności od tego z jakiej odległości powinny być odczytywane tagi.

Czytniki spełniają także rolę programatorów. Za ich pomocą można programować poszczególne tagi, wprowadzać i edytować w nich dane.

Oprogramowanie

Ostatnim kluczowym elementem każdego systemu jest oprogramowanie. Dane gromadzone w chipach i odczytywane przez czytniki muszą być odpowiednio przetwarzane, aby były użyteczne.

Infrastruktura złożona z czytników i tagów jest bezużyteczna jeśli nie zostanie informatycznie zintegrowana.

W zależności od przeznaczenia systemu stosuje się różne rozwiązania informatyczne, często tworzone pod indywidualne potrzeby klienta. Niektóre problemy przedsiębiorstw są jednak powtarzalne, dlatego w wielu sytuacjach można wykorzystać gotowe rozwiązania IT, takie jak np. system Narzędziownia, program Szybka Inwentaryzacja, czy Program Magazynowy.

Uproszczony schemat działania systemu RFID

Zobacz też budowę systemu RFID Navigator

Gdzie można zastosować system RFID?

Zastosowanie systemów RFID jest coraz powszechniejsze, a korzyści płynące z ich wykorzystania są dostrzegane przez coraz więcej firm i podmiotów z różnych branż. Identyfikacja radiowa jest wdrażana i wykorzystywana szczególnie w poniższych obszarach.
Znakowanie majątku firmy tagami RFID
1

Znakowanie majątku (przedsiębiorstwa)
Łatwiejsze zarządzanie majątkiem jest możliwe dzięki trwałemu oznakowaniu wyposażenia i bezdotykowej identyfikacji.

produkcja-przemysl-rfid
2

Produkcja i przemysł
Monitorowanie i śledzenie produkcji, procesów oraz rejestracja i znakowanie wyrobów. Wykorzystanie RFID pozwala znacząco obniżyć koszty produkcji i reklamacji.

Ewidencjonowanie opakowań zwrotnych i kontenerów znacznikami RFID.
3

Ewidencja opakowań zwrotnych
Oznakowanie kontenerów i pojemników zwrotnych obniża koszty obrotu nimi i pomaga efektywnie je kontrolować.

Inwentaryzacja wyposażenia za pomocą znaczników i tagów RFID
4

Inwentaryzacja RFID
Systemy RFID umożliwiają bezbłędną ewidencję wyposażenia oraz kontrolę majątku, a technologia bezdotykowej identyfikacji przyspiesza proces inwentaryzacji.

logistyka-rfid-transport
5

Logistyka i transport
Identyfikacja pojazdów, towarów i monitorowanie łańcucha dostaw za pomocą fal radiowych przyspiesza procesy logistyczne i zwiększa wygodę realizacji poszczególnych czynności.

identyfikator RFID - identyfikacja pracownika i kontrola dostępu
6

Identyfikacja RFID pracowników
Karty pracownicze zapewniają nie tylko identyfikację osób, ale są używane również do rejestracji czasu pracy, kontroli przemieszczania się oraz bezpiecznej ewakuacji.

Ikona zarządzanie magazynem RFID w logistyce
7

Zarządzanie magazynem
Aby zwiększyć efektywność procesów magazynowych powszechnie stosuje się tagi, czytniki, bramki RFID oraz mobilne kolektory, które są zintegrowane z całym systemem.

ikona automatyczne systemy parkingowe RFID
8

Automatyczne systemy parkingowe
Systemy RFID pomagają w zabezpieczaniu i kontroli wjazdu pojazdów na teren firm, parkingów i osiedli mieszkaniowych.

Ikona kontroli dostępu poprzez RFID
9

Bezpieczeństwo i kontrola dostępu
Dzięki systemowi RFID można kontrolować wejścia, wyjścia oraz dostęp do urządzeń i pomieszczeń. Czytniki automatycznie ograniczają lub umożliwiają poruszanie się po zakładzie.

Rejetracja czasu pracy poprzez system RFID
10

Rejestrowanie czasu pracy
Dzięki dokładnej kontroli czasu pracy i przerw za pomocą technologii RFID można znacznie zwiększyć wydajność pracowników.

Poznaj System RFID Navigator i jego moduły

Systemy RFID są również wykorzystywane w wielu niewymienionych tutaj dziedzinach. Identyfikację radiową coraz częściej spotyka się w bibliotekach, szpitalach, hotelach i wielu innych miejscach, a od bardzo dawna jest standardem w zabezpieczaniu towaru w sklepach.

Korzyści płynące z zastosowania systemów RFID

Wdrożenie systemu identyfikacji RFID każdorazowo przynosi wymierne korzyści, chociaż w różnych branżach mogą one przyjmować różną postać. Rozwiązanie to jest jednak zawsze doskonałą okazją do zbudowania nowego rodzaju przewagi konkurencyjnej opartej na technologii, szybkości i niezawodności działania.

Najważniejszymi efektami wdrożenia RFID są:

Znaczne przyspieszenie procesów identyfikacji osób lub obiektów dzięki bezdotykowej technologii dalekiego zasięgu.
Wymierna oszczędność czasu przekładająca się na ograniczenie kosztów i lepszy końcowy wynik finansowy.
Wygoda użytkowników obsługujących urządzenia do identyfikacji (np. kolektory i czytniki).
Automatyzacja gromadzenia i przetwarzania danych oraz ich digitalizacja pozwalająca na całkowitą rezygnację z dokumentacji papierowej.
Duża elastyczność edycji danych zaprogramowanych w chipach (w przeciwieństwie do kodów kreskowych dane zakodowane w chipie można uzupełniać i modyfikować bez konieczności wymiany transpondera).

Te, jak i wiele innych korzyści przekonują coraz więcej firm do wykorzystania omawianych rozwiązań i budowania przy ich pomocy silnej pozycji rynkowej. Nowoczesny System RFID Navigator, do którego możesz dobrać potrzebne moduły, pozwoli usprawnić procesy, ewidencję majątku, narzędzi i sprzętu. 

Jeśli także w Twojej firmie chciałbyś wdrożyć system RFID, który usprawni identyfikację osób lub obiektów, zabezpieczy dostęp do miejsc i majątku, czy przyspieszy inwentaryzację i procesy logistyczne, skontaktuj się z nami i dowiedz się co możemy Ci zaproponować.

Jak prawidłowo zarządzać procesami firmy dzięki RFID?

Darmowy e-book 8 schematów wdrożeń RFID

Pobierz e-booka

Zanim opuścisz naszą stronę pobierz bezpłatnego e-booka, w którym znajdziesz 8 sprawdzonych schematów wdrożeń systemów RFID.

Wykorzystaj je w swojej firmie!

Zapytaj o produkt

Wyślij pytanie o dostępność, specyfikację techniczną, zastosowanie lub inne aspekty związane z tym produktem.