Planujesz wdrożyć RFID w swojej firmie? Skorzystaj z Bonu na cyfryzację. Złóż wniosek do 20 października 2021. Sprawdź szczegóły dofinansowania »

Co to jest system RFID?

Systemy RFID to nowoczesne rozwiązania identyfikacji osób i obiektów za pomocą fal radiowych. Ich elastyczność, szerokie możliwości zastosowania, trwałość i wygoda użytkowania sprawiły, że stają się coraz powszechniejsze wypierając jednocześnie rozwiązania starszej generacji takie jak kody kreskowe, czy kody QR.

Z czego składa się system RFID?

Architektura systemów RFID obejmuje trzy elementy identyfikacji radiowej: znaczniki, czytniki i oprogramowanie.

Tagi RFID

Służą do oznaczania osób lub przedmiotów, które mają być identyfikowane. Mogą przybierać różną postać, od plastikowych kart pracowniczych, poprzez tagi przeznaczone do znakowania przedmiotów metalowych, etykiet samoprzylepnych, a kończąc na niewielkich rozmiarów chipach, którymi oznaczane są narzędzia pomiarowe.

Znaczniki RIFD różnią się między sobą między innymi:

  • rozmiarem,
  • pojemnością danych,
  • częstotliwością odczytu,
  • przeznaczeniem,
  • materiałem wykonania i wytrzymałością jak również
  • techniką mocowania.

Czytniki RFID

Służą do emitowania i odbierania fal radiowych, dzięki którym możliwy jest odczyt danych zaprogramowanych w tagach oraz identyfikacja przedmiotów. Mogą posiadać od jednej do ośmiu anten w zależności od tego z jakiej odległości powinny być odczytywane tagi.

Czytniki RFID spełniają także rolę programatorów. Za ich pomocą można programować poszczególne tagi, wprowadzać i edytować w nich dane.

Oprogramowanie

Ostatnim kluczowym elementem każdego systemu jest oprogramowanie. Dane gromadzone w chipach i odczytywane przez czytniki muszą być odpowiednio przetwarzane, aby były użyteczne.

W zależności od przeznaczenia systemu stosuje się różne rozwiązania informatyczne, często tworzone pod indywidualne potrzeby klienta. Niektóre problemy przedsiębiorstw są jednak powtarzalne, dlatego w wielu sytuacjach można wykorzystać gotowe rozwiązania IT, takie jak np. oprogramowanie RFID Navigatorprogram Narzędziownia, program Szybka Inwentaryzacja, czy Rejestrator RFID.

Uproszczony schemat działania systemu RFID

Poznaj zastosowania systemu RFID Navigator

Gdzie odczujesz korzyści zastosowania systemu RFID?

Znakowanie majątku firmy tagami RFID
1

ewidencja majątku przedsiębiorstwa
Łatwiejsze zarządzanie majątkiem dzięki trwałemu oznakowaniu  środków trwałych, wyposażenia, narzędzi pracy, maszyn, komputerów, sprzętu IT, wyrobów, palet i pojemników zwrotnych.  

produkcja-przemysl-rfid
2

kontrolowanie przebiegu Produkcji 
Monitorowanie i śledzenie produkcji, procesów oraz rejestracja i znakowanie wyrobów. Wykorzystanie RFID pozwala znacząco obniżyć koszty produkcji i kontroli jakości.

Ewidencjonowanie opakowań zwrotnych i kontenerów znacznikami RFID.
3

Ewidencja opakowań zwrotnych
Oznakowanie kontenerów i pojemników zwrotnych pomaga efektywnie kontrolować ich ruch do kontrahentów. Zapobiegać utracie cennych pojemników, których brak potrafi wstrzymać produkcję.

Inwentaryzacja wyposażenia za pomocą znaczników i tagów RFID
4

Szybka Inwentaryzacja z RFID
Bezdotykowa identyfikacja radiowa 10-krotnie przyspiesza inwentaryzację i ułatwia sprawną, bez pomyłkową ewidencję produkcji i stanów magazynowych

logistyka-rfid-transport
5

Logistyka i transport
Identyfikacja pojazdów, towarów i monitorowanie łańcucha dostaw za pomocą fal radiowych przyspiesza procesy logistyczne i zwiększa wygodę realizacji poszczególnych czynności.

identyfikator RFID - identyfikacja pracownika i kontrola dostępu
6

Identyfikacja RFID pracowników
Karty pracownicze zapewniają nie tylko identyfikację osób, ale są używane również do rejestracji czasu pracy, kontroli przemieszczania się oraz bezpiecznej ewakuacji.

Ikona zarządzanie magazynem RFID w logistyce
7

Zarządzanie magazynem
Aby zwiększyć efektywność procesów magazynowych stosuje się tagi, czytniki, bramki RFID oraz mobilne kolektory (terminale magazynowe). Pomocne są także szafy magazynowe. 

ikona automatyczne systemy parkingowe RFID
8

Automatyczne systemy parkingowe
Systemy RFID pomagają w zabezpieczaniu i kontroli wjazdu pojazdów na teren firm, parkingów i osiedli mieszkaniowych.

Ikona kontroli dostępu poprzez RFID
9

Bezpieczeństwo i kontrola dostępu
Dzięki systemowi RFID można kontrolować wejścia, wyjścia oraz dostęp do urządzeń i pomieszczeń. Czytniki automatycznie ograniczają lub umożliwiają poruszanie się po zakładzie.

Rejetracja czasu pracy poprzez system RFID
10

Rejestrowanie czasu pracy
Dzięki dokładnej kontroli czasu pracy i przerw za pomocą technologii RFID można znacznie zwiększyć wydajność pracowników.

Poznaj System RFID Navigator i jego zastosowania

Systemy RFID są również wykorzystywane w bibliotekach, szpitalach, urzędach, hotelach i wielu innych miejscach.

Jak zmienią Twoją firmę systemy RFID?

Znaczne przyspieszenie rutynowych prac zliczania, ewidencji, kontroli jakości.
Oszczędność czasu pracowników przekłada się na ograniczenie kosztów zatrudnienia i lepszy wynik finansowy.
Wygoda użytkowników wykonujących mniej prac ręcznych.
Automatyzacja gromadzenia danych oraz digitalizacja ograniczająca ilość dokumentacji papierowej.

Te korzyści związanie z poprawą efektywnością, redukcją kosztów i poprawą jakości przekonują coraz więcej firm do wykorzystania  RFID i budowania przy jej pomocy silnej pozycji rynkowej. 

Nowoczesny System RFID Navigator, to oprogramowanie które pozwoli bezboleśnie wdrożyć powyższe rozwiązania. k

Jeśli chciałbyś wdrożyć system RFID, który usprawni produkcję, przyspieszy inwentaryzację i procesy logistyczne, skontaktuj się z nami i dowiedz się co możemy Ci zaproponować.

Jak prawidłowo zarządzać procesami firmy dzięki RFID?

Darmowy e-book 8 schematów wdrożeń RFID

Pobierz e-booka

Zanim opuścisz naszą stronę pobierz bezpłatnego e-booka, w którym znajdziesz 8 sprawdzonych schematów wdrożeń systemów RFID.

Wykorzystaj je w swojej firmie!

Zapytaj o produkt

Wyślij pytanie o dostępność, specyfikację techniczną, zastosowanie lub inne aspekty związane z tym produktem.