Planujesz wdrożyć RFID w swojej firmie? Skorzystaj z Bonu na cyfryzację. Złóż wniosek do 20 października 2021. Sprawdź szczegóły dofinansowania »

Porównanie szybkości pracy kodem kreskowym i RFID

Czy warto inwestować swój czas i pieniądze w budowę i rozwój systemów RFID UHF? Zdecydowanie TAK! Technika RFID wymaga pewnych przygotowań, testów i wdrożenia, ale osiągnięte rezultaty mogą diametralnie wpłynąć na procesy magazynowe, logistyczne, przemysłowe, czy w życiu codziennym.
Barcode VS RFID UHF

RFID vs. kod kreskowy – porównanie szybkości identyfikacji przedmiotów

Na poniższym filmie porównujemy dwie najczęściej stosowane metody identyfikacji przedmiotów:

  • kod kreskowy,
  • znaczniki RFID.

Zadaniem użytkowników jest wprowadzenie do komputera identyfikatorów tych przedmiotów. Na filmie łatwo zauważyć ile czasu traci się każdorazowo na odszukiwanie kodu kreskowego, żeby go zeskanować. W porównaniu z techniką RFID, gdzie odczyt następuje zbliżeniowo, a odczytywane przedmioty mogą być nawet bardzo zabrudzone  (np. narzędzia do pracy w przemyśle czy budownictwie), miesięcznie mogą to być nawet godziny straconej pracy.

Po lewej stronie sprzęt jest identyfikowany za pomocą kodu kreskowego. Operator każdorazowo musi znaleźć kod, a następnie go zeskanować, co zajmuje dużo czasu.

Po prawej stronie zastosowano czytnik RFID UHF 4m podłączony do uniwersalnego programu do ewidencji – Narzędziownia.  Dzięki temu wszystkie wydawane pracownikowi przedmioty (narzędzia, sprzęt, części) są zapamiętane i ewidencjonowane w celu późniejszego rozliczenia. Program autoryzuje pracowników za pomocą karty zbliżeniowej, która zastępuje konieczność drukowania lub wypisywania ręcznych pokwitowań.

Technologia RFID pozwala znacznie skrócić czas wydawania narzędzi, a ponadto zapewnia większą dokładność i wygodę skanowania.

Porównanie stosowania RFID i kodów kreskowych do identyfikacji obiektów

Czas obsługi to nie jedyna różnica i korzyść przemawiająca za stosowaniem tagów RFID. Oprócz szybkości działania za technologią radiową przemawiają również inne parametry. Zestawiliśmy je na poniższej infografice.

Porównanie kodów kreskowych i technologii RFID

Przewaga znaczników RFID nad kodami kreskowymi

RFID jest niewątpliwie bardziej zaawansowaną alternatywą dla tradycyjnego znakowania przedmiotów i obiektów z użyciem kodów kreskowych. Stosowanie systemu RFID odznacza się kilkoma kluczowymi zaletami:

  • odczyt informacji z tagu nie wymaga bezpośredniego zetknięcia czytnika z chipem, co więcej – tag może być ukryty i zupełnie niewidoczny dla użytkownika;
  • w tym samym momencie czytnik jest w stanie odczytać informacje z wielu tagów, dzięki czemu prędkość zbierania danych to nawet setki tagów na sekundę;
  • tagi RFID komunikują się bez najmniejszych problemów z czytnikiem nawet w przypadku zabrudzeń (np. olejem, smarem, pyłem, błotem, itp.);
  • znaczniki są odporne na warunki atmosferyczne, wysoką temperaturę, ciśnienie i inne czynniki zmniejszające trwałość tradycyjnych oznakowań;
  • odznaczają się również bardzo długą żywotnością (w zależności od tego czy wykorzystują technologię pasywną, czy aktywną, mogą prawidłowo funkcjonować nawet przez 10 lat);
  • transpondery (tagi) przybierają różną postać i formę, dzięki czemu za ich pomocą można znakować praktycznie dowolne rzeczy – od dużych obiektów, maszyn budowlanych, czy urządzeń produkcyjnych, aż po drobne narzędzia, części czy sprzęt komputerowy;
  • w porównaniu do kodów kreskowych znaczniki radiowe przechowują znacznie większą ilość danych, a co ważniejsze – raz zapisane informacje w chipie mogą być wielokrotnie modyfikowane w późniejszym czasie.

Technologia identyfikacji opartej na falach radiowych zwiększa efektywność działania przedsiębiorstwa, poprawia widoczność majątku i dostarcza cennych danych do analiz biznesowych. Wymaga mniejszego zaangażowania ze strony człowieka i eliminuje całkowicie ryzyko błędów, jakie są obecne przy procesach manualnych. Przez to też może być stosowana w niemal każdej branży i w każdej dziedzinie życia.

Jeśli chcesz wykorzystać RFID w swojej firmie lub organizacji, skontaktuj się z nami! Pomożemy Ci dobrać odpowiednie urządzenia, znaczniki i oprogramowanie.

Przeczytaj także:

Darmowy ebook

Jak zarządzać procesami firmy z RFID?

Zobacz także

Kategorie

Darmowy e-book 8 schematów wdrożeń RFID

Pobierz e-booka

Zanim opuścisz naszą stronę pobierz bezpłatnego e-booka, w którym znajdziesz 8 sprawdzonych schematów wdrożeń systemów RFID.

Wykorzystaj je w swojej firmie!