Planujesz wdrożyć RFID w swojej firmie? Skorzystaj z Bonu na cyfryzację. Złóż wniosek do 20 października 2021. Sprawdź szczegóły dofinansowania »

Bramka RFID: Co to jest i jak działa

Anteny UHF do systemu RFID Navigator
Celem bramki RFID Navigator jest zaoszczędzenie czasu pracy oraz wyeliminowanie pomyłek i strat.

Bramka RFID automatyzuje czasochłonne czynności śledzenia, zliczania i kontroli odciążając pracowników i eliminując pomyłki.

Patrząc na ekran Panelu Sterującego bramki RFID Navigator widzisz gdzie ostatnio był Twój towar,  wyrób, opakowanie, środek trwały lub pracownik.

W przeciwieństwie do kodów kreskowych skanowanie etykiet radiowych następuje automatycznie, zbliżeniowo, nie angażując pracy człowieka. Dzięki technologii RFID nie zaginą żadne informacje.

Bramka RFID Navigator może działać w pełni samodzielnie lub przekazywać dane do Twojego systemu umożliwiając bezproblemowe wdrożenie tej nowoczesnej technologii lub zastąpienie istniejącej identyfikacji kodem kreskowym. 

bramka-navigator-rfid
1

Zastosowanie bramki RFID do śledzenie przepływu przedmiotów

Bramka RFID Navigator śledzi przemieszczające się towary handlowe, opakowania, palety, kontenery, narzędzia, wyroby i materiały oznakowane specjalnie dobranymi do warunków pracy, wymaganego zasięgu oraz znakowanej powierzchni tagami RFID.

2

Zastosowanie bramki RFID do identyfikacji osób i kontroli ich przemieszczania się

System RFID Navigator potrafi monitorować przemieszczanie się pracowników na terenie zakładu. Wykrywać ich obecność na stanowisku pracy lub strefach socjalnych. Zabezpieczać przed kolizją z wózkami widłowymi oraz nadzorować bezpieczną ewakuację.

Gdzie najlepiej sprawdzi się bramka RFID?

Kontrola przemieszczania się przedmiotów (środki trwałe, wyposażenie, komputery, sprzęt biurowy, aparatura) przez bramki na terenie firmy.

Przemysłowa bramka kontrolna rejestrująca przebieg produkcji na poszczególnych etapach lub śledzenie poszczególnych wyrobów (traceability).

Zarządzanie pojemnikami zwrotnymi i kontenerami, w które są pakowane wyroby i transportowane do klienta.

Kontrola przemieszczania się osób na terenie zakładu. Monitorowanie pracowników, czy przebywają w rejonie swojego stanowiska pracy, w stołówce, palarni. Wspomagają BHP i ewakuację.

W logistyce, w łańcuchu dostaw, monitoring RFID do śledzenia palet, kontenerów, wózków widłowych.

Bramka RFID (RFID Gate) w magazynie – rejestracja ruchów magazynowych, przyjęć i kompletacja wydań. “Czy przesyłka jest prawidłowo przygotowana?“. Tunel RFID w magazynie.

Kontrola archiwum, magazynowania i przemieszczania się dokumentów i akt w sądach i urzędach. Współpracuje z systemem do wyszukiwania akt.

Bramka pralnicza RFID w formie tunelu RFID, wykorzystująca tagi do pralni. Nadzór w szpitalach, w hotelach i zakładach nad pościelą, ręcznikami i szlafrokami ogranicza kradzieże wyposażenia hotelu. Nadzór nad praniem ubrań roboczych przez rejestrowanie przekazywania odzieży do pralni oraz kontrolę zwrotów. 

Bramka RFID dobrana do Twoich potrzeb:
Automatycznie zlicza oznakowane przedmioty – wyroby na produkcji, towary w magazynie, palety, pojemniki zwrotne, pojazdy
Monitoruje ruch pracowników – kontroluje przemieszczanie się pomiędzy strefami
Rejestruje przemieszczanie się majątku, wyposażenia lub towarów – ułatwia ich lokalizację
Automatycznie filtruje znaczniki nie zarejestrowane w systemie
Sygnalizuje dźwiękiem i światłem pojawienie się określonego przedmiotu. np. weryfikacja kompletacji, zabezpieczenie przed przypadkowym opuszczeniem zakładu narzędzi pracy
Konstrukcja bramki RFID z antenami
Bramka RFID zbudowana w oparciu o anteny szczelinowe umieszczone po bokach bramy aktywowane czujnikami ruchu. Służy do automatycznej rejestracji dokumentów przemieszczających się pomiędzy działami archiwum (wdrożenie RFID Polska)
anteny RFID zabezpieczające i kontrolne na lotnisku
Lotnisko w Katowicach; bramka RFID zbudowana w oparciu o specjalnie dobrane i podwieszone pod sufitem anteny steruje systemem kontroli bagażu (wdrożenie RFID Polska)

Z czego składa się bramka RFID (RFID Gate)? – czytniki, anteny oraz oprogramowanie

Bramka RFID Navigator składa się z czytnika RFID wyposażonego w różne konfiguracje anten RFID wraz z oprogramowaniem sterującym RFID Navigator Gate. Decydujące znaczenie mają warunki pracy, rodzaj kontrolowanych przedmiotów i sposób ich oznaczenia znacznikami RFID.

Bramka RFID może mieć postać:

  • funkcjonalnego stelaża z antenami lub obudowy dostosowanym do charakteru pracy i pomieszczeń,
  • portalu podwieszonego pod sufitem,
  • tunelu RFID do którego wsuwane są przedmioty np. na wózku ręcznym lub widłowym.

Wyposażona w sygnalizator dźwiękowy i świetlny bramka może zgłaszać sytuacje alarmowe.

Kluczowe jest oprogramowanie rejestrujące odczyty bramki RFID Navigator. Prezentuje ono zebrane dane w przyjaznej formie oraz integruje się z innymi systemami przedsiębiorstwa, umożliwiając śledzenie zasobów. 

Oprogramowanie komunikuje się bezpośrednio z bazą danych klienta lub za pomocą interfejsu sieciowego API. Dzięki temu jedna lub więcej bramek może równocześnie zasilać istniejące systemy informatyczne klienta w zbierane dane.

Zastosowany w naszej bramce RFID autonomiczny sterownik sprzętowy działa niezależnie od połączeń sieciowych użytkownika i w razie awarii potrafi zbierać dane i w późniejszym czasie przekazać je dalej. Dzięki niemu w naszej bramce RFID nie zaginą zginą żadne informacje.

  • Automatycznie rejestruje przedmioty w czasie rzeczywistym. 
  • Odciąża personel od żmudnej pracy zbierania danych i ręcznej kontroli
  • Integracja bramki RFID z innymi systemami przedsiębiorstwa wzbogaca je w nowe możliwości automatycznego zbierania danych np. o ruchach magazynowych, przemieszczaniu się majątku, towarów lub osób.

Jak wygląda prawidłowe wdrożenie śledzenia obiektów dzięki bramkom RFID

W systemach RFID kluczowe znaczenie ma dobór odpowiednich komponentów.

Źle dobrane chipy RFID, czytniki, anteny i oprogramowanie prowadzą do niskiej skuteczności odczytu. W niesprzyjających warunkach zaledwie 30%-50% prób odczytu zakończy się powodzeniem.

Często spotykamy się u naszych klientów z niedziałającymi projektami, w których popełniono kilka podstawowych błędów.

Dlatego wdrożenie rozpoczynamy od szczegółowej analizy wymagań klienta, audytu w formie testów w docelowych warunkach pracy, oraz wdrożeń pilotażowych.

Mobilne stanowisko testowe do właściwego doboru parametrów bramki RFID
Najłatwiej i najszybciej możesz wdrożyć RFID, nie stosując bramki RFID, ale czytnik mobilny z aplikacją RFID Navigator Mobile. Skalowalność systemu RFID Navigator pozwala zawsze na późniejszą jego rozbudowę o nowe elementy. Skanowanie jest znacznie łatwiejsze niż kodem kreskowym, a rozwiązanie gotowe do użycia bez skomplikowanego montażu. Zadzwoń w celu omówienia zalet obu rozwiązań. 

Zarządzanie zasobami z RFID - przydatne artykuły i linki

Darmowy e-book 8 schematów wdrożeń RFID

Pobierz e-booka

Zanim opuścisz naszą stronę pobierz bezpłatnego e-booka, w którym znajdziesz 8 sprawdzonych schematów wdrożeń systemów RFID.

Wykorzystaj je w swojej firmie!

Zapytaj o produkt

Wyślij pytanie o dostępność, specyfikację techniczną, zastosowanie lub inne aspekty związane z tym produktem.