Standardy technologii RFID

Standardy RFID: LF (125kHz), HF (13,56MHz) i UHF (860-956 MHz)

Technologia RFID jest na tyle elastyczna, że w zależności od konkretnego zastosowania umożliwia dobranie odpowiedniego sposobu i standardu działania. Dzięki temu zawsze wydajnie spełnia swoją funkcję i szybko przynosi zwrot inwestycji. W tym artykule poznasz jakie standardy RFID powszechnie funkcjonują.

Systemy RFID dzielą się w zależności od częstotliwości działania znaczników i czytnika. Istnieją trzy standardy RFID działające w niskiej, wysokiej lub ultra wysokiej częstotliwości. Zakresy częstotliwości fal radiowych wykorzystywane do komunikacji ze znacznikami to: 125 kHz (LF), 13,56 MHz (HF) i 860-956 MHz (UHF). Każda z tych częstotliwości może być obsługiwana przez różne protokoły przesyłania danych.

Standardy RFID – częstotliwość 125 kHz (LF)

Standard LF obejmuje częstotliwości od 30 do 300 kHz, jednak zazwyczaj systemy RFID LF działają przy 125 kHz. Większość czytników biurkowych ma zasięg około 5 cm. Prędkość odczytu jest wolniejsza niż w innych częstotliwościach, ale nie jest podatna na zakłócenia fal radiowych.

LF wykorzystywany jest przez standardy RFID Unique i Hitag, które używają znaczników pasywnych o małym zasięgu. Standard Unique jest powszechnie stosowany ze względu na prostą obsługę. Dane przesyłane są z szybkością 2 kb/s. Standard Hitag jest bardziej zaawansowany – odczytuje i zapisuje dane z prędkością 4 kb/s oraz pozwala na zdalne kodowanie.

Zgodnie z normami ISO 14223 i ISO / IEC 18000-2 standard LF RFID może być stosowany jako system znakowania i śledzenia zwierząt.

Standardy RFID – częstotliwość 13,56 MHz (HF)

Standard HF obejmuje częstotliwości od 3 do 30 MHz, jednak większość systemów RFID HF pracuje przy 13,56 MHz. Najpopularniejsze czytniki biurkowe mają zasięg 5-10 cm. Standard HF jest umiarkowanie wrażliwy na zakłócenia i zapewnia szybki odczyt danych. Powszechnie stosowany jest przy płatnościach, w aplikacjach biletowych i kartach zbliżeniowych. Zgodnie z normą ISO/IEC 14443 zastosowanie dla standardu HF RFID to e-paszporty, interfejsy radiowe, a ze standardem ISO 15693 – karty kredytowe.

W latach 2000-2003 z częstotliwością 13,56 Mhz wiązano duże nadzieje dzięki jej rozsądnej odległości odczytu i umiarkowanej cenie, jednak rozwój technologii sprawił, że w logistyce i handlu ta częstotliwość została wyparta przez transpondery UHF Gen2.

Standardy RFID – częstotliwość 860-956 MHz (UHF)

Standard UHF obejmuje pasmo częstotliwości od 300 MHz do 3 GHz. Przez tę dużą rozbieżność, wprowadzono nowy standard UHF Gen2, który korzysta z pasma 860 do 960 MHz i jest obsługiwany przez jeden globalny protokół. Protokół ten jest  dostosowany do norm europejskich, azjatyckich i amerykańskich, a przy tym lepiej zoptymalizowany i wydajniejszy. W drugiej generacji UHF wprowadzono poprawki, które wyeliminowały błędy występujące w pierwszej generacji przez poprawę zabezpieczenia pamięci oraz zaprogramowanie algorytmu Q umożliwiającego odróżnienie tagów o tym samym numerze seryjnym.

W standardzie UHF zakres odczytu i zapisu danych może wynosić nawet 20 metrów.

Wadą tej częstotliwości jest większa wrażliwość na zakłócenia – występują problemy z odczytem danych w pobliżu cieczy czy metalowych części i urządzeń. Można to wyeliminować przez wykorzystanie dobrze zaprojektowanych tagów, anten i czytników, które pozwolą utrzymać wydajność nawet w trudnych warunkach.

Różne standardy RFID wykorzystuje się w zależności od warunków pracy i konkretnego zastosowania.  Obecnie najszybciej rozwija się RFID UHF Gen2 nadający się idealnie do znakowania majątku, ewidencji produkcji, w logistyce i handlu.

Zobacz pozostałe wpisy. Znajdź wiedzę i inspirację.

RFID w szpitalu - znakowanie sprzętu medycznego

RFID w szpitalu i służbie zdrowia

Technologia RFID umożliwia bezkontaktową identyfikację obiektów  aparatury medycznej i pacjentów. Coraz częściej zyskuje na znaczeniu w organizacji działalności placówek służby zdrowia. Z powodzeniem wspiera szpitale, kliniki, czy domy opieki, gdzie pomaga efektywniej kontrolować zasoby i zarządzać majątkiem, pracą lekarzy, a także leczeniem pacjentów.

ZOBACZ WPIS
Znak pokazujący kierunek ewakuacji

System nadzorowania ewakuacji RFID

W 2016 roku w Polsce wybuchło ponad 125 tysięcy pożarów. Wiele z nich na terenach zakładowych.
Czy RFID może jakoś pomóc? Tak, okazuje się, że technologia RFID znalazła swoje miejsce również w sferach tak delikatnych, jak identyfikacja osób w czasie ewakuacji, gdzie od niezawodności technologii zależy przecież ludzkie życie.

ZOBACZ WPIS