Zobacz także międzynarodowe
standardy kodowania informacji systemu GS1.
Standardy RFID – częstotliwość 125 kHz (LF)
Standard LF obejmuje częstotliwości od 30 do 300 kHz, jednak zazwyczaj systemy RFID LF działają przy 125 kHz. Większość czytników biurkowych ma zasięg około 5 cm. Prędkość odczytu jest wolniejsza niż w innych częstotliwościach, ale nie jest podatna na zakłócenia fal radiowych.LF wykorzystywany jest przez standardy RFID Unique i Hitag, które używają znaczników pasywnych o małym zasięgu. Standard Unique jest powszechnie stosowany ze względu na prostą obsługę. Dane przesyłane są z szybkością 2 kb/s. Standard Hitag jest bardziej zaawansowany – odczytuje i zapisuje dane z prędkością 4 kb/s oraz pozwala na zdalne kodowanie.Zgodnie z normami ISO 14223 i ISO / IEC 18000-2 standard LF RFID może być stosowany jako system znakowania i śledzenia zwierząt.
Standardy RFID – częstotliwość 13,56 MHz (HF)
Standard HF obejmuje częstotliwości od 3 do 30 MHz, jednak większość systemów RFID HF pracuje przy 13,56 MHz. Najpopularniejsze czytniki biurkowe mają zasięg 5-10 cm. Standard HF jest umiarkowanie wrażliwy na zakłócenia i zapewnia szybki odczyt danych. Powszechnie stosowany jest przy płatnościach, w aplikacjach biletowych i kartach zbliżeniowych. Zgodnie z normą ISO/IEC 14443 zastosowanie dla standardu HF RFID to e-paszporty, interfejsy radiowe, a ze standardem ISO 15693 – karty kredytowe.W latach 2000-2003 z częstotliwością 13,56 Mhz wiązano duże nadzieje dzięki jej rozsądnej odległości odczytu i umiarkowanej cenie, jednak rozwój technologii sprawił, że w logistyce i handlu ta częstotliwość została wyparta przez transpondery UHF Gen2.
Standardy RFID – częstotliwość 860-956 MHz (UHF)
Standard UHF obejmuje pasmo częstotliwości od 300 MHz do 3 GHz. Przez tę dużą rozbieżność, wprowadzono nowy standard UHF Gen2, który korzysta z pasma 860 do 960 MHz i jest obsługiwany przez jeden globalny protokół. Protokół ten jest dostosowany do norm europejskich, azjatyckich i amerykańskich, a przy tym lepiej zoptymalizowany i wydajniejszy. W drugiej generacji UHF wprowadzono poprawki, które wyeliminowały błędy występujące w pierwszej generacji przez poprawę zabezpieczenia pamięci oraz zaprogramowanie algorytmu Q umożliwiającego odróżnienie tagów o tym samym numerze seryjnym.W standardzie UHF zakres odczytu i zapisu danych może wynosić nawet 20 metrów.Wadą tej częstotliwości jest większa wrażliwość na zakłócenia – występują problemy z odczytem danych w pobliżu cieczy czy metalowych części i urządzeń. Można to wyeliminować przez wykorzystanie dobrze zaprojektowanych tagów, anten i czytników, które pozwolą utrzymać wydajność nawet w trudnych warunkach.Różne standardy RFID wykorzystuje się w zależności od warunków pracy i konkretnego zastosowania. Obecnie najszybciej rozwija się RFID UHF Gen2 nadający się idealnie do znakowania majątku, ewidencji produkcji, w logistyce i handlu.