Technika RFID jest tak bardzo elastyczna, że w zależności od konkretnego zastosowania umożliwia dobranie odpowiedniego sposobu i standardu działania.  Dzięki temu spełnia najlepiej swoją rolę, szybko przynosząc zwrot poniesionych inwestycji.

Systemy RFID dzielą się w zależności od częstotliwości działania znaczników i czytnika. Istnieją trzy standardy technologii RFID działające w niskiej, wysokiej lub ultra wysokiej częstotliwości. Zakresy częstotliwości fal radiowych wykorzystywane do komunikacji ze znacznikami to: 125 kHz (LF), 13,56 MHz (HF) i 860-956 MHz (UHF). Każda z tych częstotliwości może być obsługiwana przez różne protokoły przesyłania danych.

Częstotliwość 125 kHz (LF)

Standard LF obejmuje częstotliwości od 30 do 300 kHz, jednak zazwyczaj systemy RFID LF działają przy 125 kHz. To pasmo częstotliwości zapewnia krótki zasięg odczytu danych do 50 cm, a w praktyce większość czytników biurkowych ma zasięg 5cm. Prędkość odczytu jest wolniejsza niż w innych częstotliwościach, ale nie jest podatna na zakłócenia fal radiowych.

LF wykorzystywany jest przez standardy RFID Unique i Hitag, które używają znaczniki pasywne o małym zasięgu. Standard Unique jest powszechnie stosowany ze względu na prostą obsługę, a dane przesyłane są z szybkością 2 kb/2. Standard Hitag jest bardziej zaawansowany – odczytuje i zapisuje dane z prędkością 4 kb/s oraz pozwala na zdalne kodowanie.

Zgodnie z normą ISO 14223 i ISO / IEC 18000-2 standard LF RFID może być stosowany jako system znakowania i śledzenia zwierząt.

Częstotliwość 13,56 MHz (HF)

Standard HF obejmuje częstotliwości od 3 do 30 MHz, jednak większość systemów RFID HF pracuje przy 13,56 MHz z pasmem odczytu do 1 metra, przy czym najpopularniejsze czytniki biurkowe mają zasięg 5-10cm. Standard HF jest umiarkowanie wrażliwy na zakłócenia i zapewnia szybki odczyt danych. Powszechnie stosowany jest w aplikacjach biletowych, przy płatnościach i kartach zbliżeniowych. Zgodnie z normą ISO/IEC 14443 zastosowanie dla standardu HF RFIT to e-paszporty, interfejs powietrzny, a ze standardem ISO 15693 – karty kredytowe.

Warto wspomnieć, że w latach 2000-2003 duże nadzieje wiązano z częstotliwością 13,56 Mhz, która miała dwie podstawowe cechy, a mianowicie rozsądne odległości odczytu oraz umiarkowaną cenę, jednak rozwój technologii sprawił, że w logistyce i handlu częstotliwość ta została wyparta przez transpondery UHF Gen2.

Częstotliwość 860-956 MHz (UHF)

Standard RFID UHF obejmuje pasmo częstotliwości od 300 MHz do 3 GHz. Przez tą dużą rozbieżność, wprowadzono nowy standard UHF Gen2, który korzysta z pasma 860 do 960 MHz i jest obsługiwany przez jeden globalny protokół, dostosowany do norm europejskich, azjatyckich i amerykańskich, a przy tym lepiej zoptymalizowany i wydajniejszy. W drugiej generacji UHF wprowadzono poprawki, które wyeliminowały występujące błędy w pierwszej generacji poprzez między innymi poprawę zabezpieczenia pamięci, kodowanie, zaprogramowanie algorytmu Q umożliwiającego odróżnienie tagów o tym samym numerze seryjnym.

Zakres odczytu i zapisu danych może wynosić nawet 20 metrów.

Wadą tej częstotliwości jest większa wrażliwość na zakłócenia – występują problemy z odczytem danych w pobliżu cieczy czy metalowych części i urządzeń, jednak można to wyeliminować poprzez wykorzystanie dobrze zaprojektowanych tagów, anten i czytników, które pozwolą utrzymać wydajność nawet w trudnych warunkach.

Różne standardy RFID stosuje w zależności od warunków pracy i konkretnego zastosowania.  Obecnie najszybciej rozwija się RFID UHF Gen2 nadając się idealnie do znakowania majątku, ewidencji produkcji, w logistyce i handlu.

Pin It on Pinterest

Share This
ebook pomiar czasu w sporcie

Zarejestruj się i pobierz:

demo Programu Zawody

filmik "Jak ustawić anteny"

Poradnik "Elektroniczny Pomiar Czasu"

Darmowe dla osób zarejestrowanych.

Pamiętaj, nigdy nie udostępnimy
Twojego adresu email.
W każdej chwili możesz się wypisać.


Podaj swój główny adres email:

Dziękujemy! Pomyślnie dodano adres e-mail do listy!