System nadzorowania ewakuacji RFID

W 2016 roku w Polsce wybuchło ponad 125 tysięcy pożarów. Wiele z nich na terenach zakładowych. Czy RFID może jakoś pomóc? Tak, okazuje się, że technologia RFID znalazła swoje miejsce również w sferach tak delikatnych, jak identyfikacja osób w czasie ewakuacji, gdzie od niezawodności technologii zależy przecież ludzkie życie.
nadzór ewakuacji - system rfid do ewakuacji

Ogromna odpowiedzialność ewakuacji

Nikt z nas nie chce rozmyślać o najgorszych scenariuszach, ale zawsze musimy być gotowi na ich wystąpienie. Pracownicy ochrony doskonale wiedzą, jak wielkim wyzwaniem jest koordynacja ewakuacji tłumu wystraszonych ludzi zmierzających do punktu zbiórki. Zapanowanie nad paniką w przypadku pożaru czy skażenia miejsca pracy jest nie lada sztuką, a czasami staje się wręcz niemożliwe. W takich warunkach nie można liczyć na przestrzeganie przez zagrożonych pracowników zawiłych procedur ewakuacji.

Potrzebny jest niezawodny system identyfikacji pracowników, który sprawdzi się niezależnie od poziomu współpracy ludzi. System nadzorowania ewakuacji w pierwszej kolejności leży w kręgu zainteresowań zakładów dużego ryzyka, takich jak fabryki mebli, farb i lakierów czy przetwórstwa drzewnego gdzie zagrożenie pożarowe jest bardzo duże.

Nowy system RFID Navigator

Poznaj modułowy system RFID Navigator, który pomoże Ci przeprowadzić bezpieczną ewakuację pracowników.

Prostota działania systemu nadzorowania ewakuacji RFID

W przypadku koordynacji ewakuacji zakładu pracy kluczową rolę odgrywa możliwość zlokalizowania wszystkich jego pracowników. Dobór systemu do nadzorowania ewakuacji powinniśmy więc rozpocząć od ustalenia, jak szybko pozwoli on zweryfikować czy wszyscy bezpiecznie dotarli do punktu zbiórki, a jeżeli tak się nie stało, określi gdzie znajdują się pozostali pracownicy.

Dobrze skonfigurowany system nadzorowania ewakuacji RFID Polska umożliwi bieżącą i zdalną kontrolę sytuacji. W czym leży sekret jego skuteczności?

Znaczniki osobowe RFID dalekiego zasięgu pozwalają na nieomylną identyfikację pracowników.
Oprogramowanie towarzyszące systemowi umożliwia bieżące śledzenie nazwisk pracowników, którzy jeszcze nie zjawili się w punkcie ewakuacji.
Odpowiednio zamontowana instalacja odczytuje wszystkie identyfikatory znajdujące się w zasięgu czytnika RFID, nawet w przypadku dynamicznej i zwartej grupy

Rejestracja identyfikatorów jest w pełni zautomatyzowana i pozwala na odczyt do 100 znaczników na sekundę.

Jak działa system ewakuacji oparty na RFID Navigator?

System w technologii RFID może być zintegrowany z instalacjami alarmowymi zakładu.

W takim przypadku aktywuje się automatycznie, gdy tylko pojawi się komunikat o niebezpieczeństwie. Czytniki RFID w czasie rzeczywistym rejestrują pracowników zaopatrzonych w identyfikatory oraz informują operatorów o postępach w ewakuacji, odznaczając w systemie pracowników, którzy już dotarli do punktu zbiórki.

Cała technologia jest pasywna, co oznacza, że w przeciwieństwie do technologii aktywnej (np. Bitcoin RFID) pracownicy nie muszą co 18 miesięcy wymieniać swoich identyfikatorów RFID.

Unikalna konstrukcja sprawia, że technologia pasywna osiąga skuteczność odczytu zarezerwowaną do tej pory wyłącznie dla technologii aktywnej.

Skuteczność na otwartym terenie

Symbol ewakuacji z wykorzystaniem RFID
Ewakuacja na otwartym terenie

Do tej pory bolączką systemów nadzorowania ewakuacji opartych o RFID była słaba skuteczność na otwartych terenach spowodowana specyfiką rozchodzenia się fal radiowych. Na zamkniętych przestrzeniach osiąganie skuteczności odczytu w granicach 98% było możliwe od dawna.

Duże wyzwanie stanowiło uzyskanie podobnych rezultatów na otwartych przestrzeniach. Po wielu miesiącach prób i błędów specjaliści RFID Polska skonfigurowali całość systemu, tak, aby zrównać jego wydajność niezależnie od struktury terenu.

System nadzorowania ewakuacji pracowników a oszczędności

Wiele większych firm regularnie przeprowadza próbne ewakuacje. Przy dużej ilości pracowników skrupulatna kontrola obecności wszystkich osób potrafi zająć nawet kilka godzin. Przez cały ten czas praca jest wstrzymana, a każdy pracownik oderwany od swoich zajęć.

System RFID Navigator sprawia, że ewakuację można przeprowadzić nawet o 700% szybciej – cały proces trwa kilka minut.

Ewakuacja z RFID to więc nie tylko zwiększone poczucie bezpieczeństwa, ale również wymierne oszczędności.

Kontrola ruchu w firmie

System może być również rozbudowany o kontrolę obecności pracowników w newralgicznych punktach zakładu, takich jak stołówka, strefy śniadaniowe czy palarnie. Dzięki temu rozwiązaniu można monitorować ruch na terenie zakładu nie tylko w sytuacjach zagrażających zdrowiu i życiu.

Jeszcze bezpieczniejsze miejsce pracy

Do utrzymywania najwyższych standardów bezpieczeństwa pracy przykłada się bardzo duża uwagę. W każdej firmie, w biurze, fabryce, czy laboratorium, istnieje zapotrzebowanie na systemy zapewniające pracownikom bezpieczeństwo.

Wykorzystaj rozwiązanie z najwyższej półki, zapewniające bezpieczny przebieg każdej ewakuacji, którym jest technologia RFID.

System nadzoru ewakuacji możesz uruchomić wdrażając nasze rozwiązanie RFID Navigator. Poznaj je i skontaktuj się z nami.

Nadzoruj ewakuację za pomocą RFID Navigator

Wykorzystaj możliwości naszego systemu RFID Navigator do zapewnienia bezpieczeństwa swoim pracownikom podczas ewakuacji.

Przeczytaj także:

Darmowy ebook

Jak zarządzać procesami firmy z RFID?

Zobacz także

Kategorie

  • Zarządzanie majątkiem
  • Systemy RFID
  • Inwentaryzacja
  • Zarządzanie magazynem

Pobierz bezpłatnego e-booka

Jak prawidłowo zarządzać procesami firmy dzięki RFID?

  • 5 głównych korzyści płynących z zastosowania RFID
  • 14 infografik zawierających najczęstsze schematy
    wdrożeń systemów RFID


Zaznacz, jeżeli zgadzasz się z polityką prywatności, możliwością usunięcia swoich danych i chcesz otrzymywać materiały szkoleniowe i informacyjne w postaci PDF, wideo i maili.