Poznaj nowy system RFID Navigator, stworzony dla firm, które chcą odczuć natychmiastową korzyść z wdrożenia RFID.  ZOBACZ WIĘCEJ

System nadzorowania ewakuacji RFID

W 2016 roku w Polsce wybuchło ponad 125 tysięcy pożarów. Wiele z nich na terenach zakładowych. Czy RFID może jakoś pomóc? Tak, okazuje się, że technologia RFID znalazła swoje miejsce również w sferach tak delikatnych, jak identyfikacja osób w czasie ewakuacji, gdzie od niezawodności technologii zależy przecież ludzkie życie.
Znak pokazujący kierunek ewakuacji

Ogromna odpowiedzialność ewakuacji

Nikt z nas nie chce rozmyślać o najgorszych scenariuszach, ale zawsze musimy być gotowi na ich wystąpienie. Pracownicy ochrony doskonale wiedzą, jak wielkim wyzwaniem jest koordynacja ewakuacji tłumu wystraszonych ludzi zmierzających do punktu zbiórki. Zapanowanie nad paniką w przypadku pożaru czy skażenia miejsca pracy jest nie lada sztuką, a czasami staje się wręcz niemożliwe. W takich warunkach nie można liczyć na przestrzeganie przez zagrożonych pracowników zawiłych procedur ewakuacji.

Potrzebny jest niezawodny system identyfikacji pracowników, który sprawdzi się niezależnie od poziomu współpracy ludzi. System nadzorowania ewakuacji w pierwszej kolejności leży w kręgu zainteresowań zakładów dużego ryzyka, takich jak fabryki mebli, farb i lakierów czy przetwórstwa drzewnego gdzie zagrożenie pożarowe jest bardzo duże.

Zbawienna prostota działania systemu nadzorowania ewakuacji RFID

W przypadku koordynacji ewakuacji zakładu pracy kluczową rolę odgrywa możliwość zlokalizowania wszystkich jego pracowników. Dobór systemu do nadzorowania ewakuacji powinniśmy więc rozpocząć od ustalenia, jak szybko pozwoli on zweryfikować czy wszyscy bezpiecznie dotarli do punktu zbiórki, a jeżeli tak się nie stało, określi gdzie znajdują się pozostali pracownicy.

Dobrze skonfigurowany system nadzorowania ewakuacji RFID Polska umożliwi bieżącą i zdalną kontrolę sytuacji. W czym leży sekret jego skuteczności?

  • znaczniki osobowe RFID dalekiego zasięgu pozwalają na nieomylną identyfikację pracowników,
  • oprogramowanie towarzyszące systemowi umożliwia bieżące śledzenie nazwisk pracowników, którzy jeszcze nie zjawili się w punkcie ewakuacji,
  • odpowiednio zamontowana instalacja odczytuje wszystkie identyfikatory znajdujące się w zasięgu czytnika RFID, nawet w przypadku dynamicznej i zwartej grupy,
  • rejestracja identyfikatorów jest w pełni zautomatyzowana i pozwala na odczyt do 100 znaczników na sekundę.

System w technologii RFID może być zintegrowany z instalacjami alarmowymi zakładu.

W takim przypadku aktywuje się automatycznie, gdy tylko pojawi się komunikat o niebezpieczeństwie.
Czytniki RFID w czasie rzeczywistym rejestrują pracowników zaopatrzonych w identyfikatory oraz informują operatorów o postępach w ewakuacji, odznaczając w systemie pracowników, którzy już dotarli do punktu zbiórki.

Cała technologia jest pasywna, co oznacza, że w przeciwieństwie do technologii aktywnej (np. Bitcoin RFID) pracownicy nie muszą co 18 miesięcy wymieniać swoich identyfikatorów RFID.

Unikalna na skalę światową konstrukcja opracowana przez RFID Polska sprawia, że technologia pasywna osiąga skuteczność odczytu zarezerwowaną do tej pory wyłącznie dla technologii aktywnej.

W standardowym użytkowaniu, zgodnym z instrukcją, czytnik daje 100% skuteczności odczytu.
System wykorzystuje funkcję DMZ, która sprawia, że tagi nie kolidują z czytnikami.
Ekipa monterów wdraża system w ciągu 2 do 3 dni, a po zakończeniu wdrożenia nie ma konieczności jego aktywnego nadzoru.

Skuteczność na otwartym terenie

Tabliczka informująca o miejscu zbiórki przy ewakuacji
Ewakuacja na otwartym terenie

Do tej pory bolączką systemów nadzorowania ewakuacji opartych o RFID była słaba skuteczność na otwartych terenach spowodowana specyfiką rozchodzenia się fal radiowych. Na zamkniętych przestrzeniach osiąganie skuteczności odczytu w granicach 98% było możliwe od dawna.
Duże wyzwanie stanowiło uzyskanie podobnych rezultatów na otwartych przestrzeniach. Po wielu miesiącach prób i błędów specjaliści RFID Polska skonfigurowali całość systemu, tak, aby
zrównać jego wydajność niezależnie od struktury terenu.

System nadzorowania ewakuacji pracowników a oszczędności

Wiele większych firm regularnie przeprowadza próbne ewakuacje.
Przy dużej ilości pracowników skrupulatna kontrola obecności wszystkich osób potrafi zająć nawet 2 godziny. Przez cały ten czas praca stoi, a każdy jest oderwany od swoich zajęć.
System RFID Polska sprawia, że ewakuację można przeprowadzić nawet o 700% szybciej – cały proces trwa kilka minut.
Ewakuacja z RFID to więc nie tylko zwiększone poczucie bezpieczeństwa, ale również wymierne oszczędności.

Jeszcze bezpieczniejsze miejsce pracy

Do utrzymywania najwyższych standardów bezpieczeństwa pracy przykłada się w dzisiejszych czasach dużą wagę.W firmie każdej branży, czy to biurze, fabryce, czy laboratorium, istnieje zapotrzebowanie na systemy zapewniające bezpieczeństwo pracownikom.
Dlaczego więc nie sięgnąć po rozwiązania z najwyższej półki, które przewodzą rozwojowi technologii w dziedzinie ewakuacji?
Takim rozwiązaniem bez wątpienia jest technologia RFID.
Jej skuteczność pozwala pracownikom czuć się bezpiecznie, również na stanowiskach obarczonych w swojej naturze wysokim ryzykiem, dzięki czemu mogą w spokoju, bez niepotrzebnego stresu skupić się na swoich właściwych obowiązkach.

Przeczytaj także:

Darmowy ebook

Czy system RFID jest dla Ciebie? Pobierz za darmo

Zobacz także

Kategorie

  • Zarządzanie majątkiem
  • Systemy RFID
  • Inwentaryzacja
  • Zarządzanie magazynem
Darmowy ebook - czy RFID jest dla Ciebie? RFID Polska

Sprawdź czy system RFID
jest dla Ciebie!

  • Zobacz na czym polega system RFID.
  • Poznaj praktyczne przykłady wykorzystania RFID.


Zaznacz, jeżeli zgadzasz się z polityką prywatności, możliwością usunięcia swoich danych i chcesz otrzymywać materiały szkoleniowe i informacyjne w postaci PDF, wideo i maili.