Planujesz wdrożyć RFID w swojej firmie? Skorzystaj z Bonu na cyfryzację. Złóż wniosek do 20 października 2021. Sprawdź szczegóły dofinansowania »

System nadzorowania ewakuacji RFID

W 2016 roku w Polsce wybuchło ponad 125 tysięcy pożarów. Wiele z nich na terenach zakładowych. Czy RFID może jakoś pomóc? Tak, okazuje się, że technologia RFID znalazła swoje miejsce również w sferach tak delikatnych, jak identyfikacja osób w czasie ewakuacji, gdzie od niezawodności technologii zależy przecież ludzkie życie.
nadzór ewakuacji - system rfid do ewakuacji

Bezpieczna ewakuacja w zakładzie pracy- wspomaganie ewakuacji RFID

Nikt z nas nie chce rozmyślać o najgorszych scenariuszach, ale zawsze musimy być gotowi na ich wystąpienie. Pracownicy ochrony doskonale wiedzą, jak wielkim wyzwaniem jest koordynacja ewakuacji tłumu ludzi zmierzających do punktu zbiórki. Bezpieczna ewakuacja to przede wszystkim zapanowanie nad paniką w przypadku pożaru czy skażenia miejsca pracy jest nie lada sztuką, ale czasami staje się ono wręcz niemożliwe. W takich warunkach nie można liczyć na przestrzeganie przez zagrożonych pracowników zawiłych procedur ewakuacji.

Potrzebny jest niezawodny system identyfikacji pracowników, który sprawdzi się niezależnie od poziomu współpracy ludzi. System nadzorowania ewakuacji w pierwszej kolejności leży w kręgu zainteresowań zakładów dużego ryzyka, takich jak fabryki mebli, farb i lakierów czy przetwórstwa drzewnego gdzie zagrożenie pożarowe jest bardzo duże.

Poznaj modułowy system RFID Navigator, który pozwoli Ci na automatyzację procesu ewakuacji.

Jak działa system nadzorowania ewakuacji RFID oparty o RFID Navigator?

W przypadku koordynacji ewakuacji zakładu pracy kluczową rolę odgrywa możliwość zlokalizowania wszystkich jego pracowników. Dobór systemu do nadzorowania ewakuacji powinniśmy więc rozpocząć od ustalenia, jak szybko pozwoli on zweryfikować czy wszyscy bezpiecznie dotarli do punktu zbiórki, a jeżeli tak się nie stało, określi gdzie znajdują się pozostali pracownicy. Tylko automatyzacja procesu ewakuacji pozwoli na szybką kontrolę osób w sytuacji zagrożenia.

Dobrze skonfigurowany system nadzorowania ewakuacji RFID i wspieranie ewakuacji umożliwi bieżącą i zdalną kontrolę sytuacji. W czym leży sekret jego skuteczności?
Znaczniki osobowe RFID dalekiego zasięgu pozwalają na nieomylną identyfikację pracowników.
Oprogramowanie towarzyszące systemowi umożliwia bieżące śledzenie nazwisk pracowników, którzy jeszcze nie zjawili się w punkcie ewakuacji.
Odpowiednio zamontowana instalacja odczytuje wszystkie identyfikatory znajdujące się w zasięgu czytnika RFID, nawet w przypadku dynamicznej i zwartej grupy

Rejestracja identyfikatorów jest w pełni zautomatyzowana i pozwala na odczyt do 100 znaczników na sekundę.

System wspierający ewakuację może być zintegrowany z instalacjami alarmowymi zakładu.

W takim przypadku aktywuje się automatycznie, gdy tylko pojawi się komunikat o niebezpieczeństwie. Czytniki RFID w czasie rzeczywistym rejestrują pracowników zaopatrzonych w identyfikatory oraz informują operatorów o postępach w ewakuacji, odznaczając w systemie pracowników, którzy już dotarli do punktu zbiórki. 

Czytniki RFID UHF do systemu ewakuacji występują w postaci stałych punktów odczytu z komputerem i bramkami albo jako mobilne punkty z kolektorami danych. Dostarczają informację o liczbie odczytanych kart pracowników – zyskujesz czas, bo nie ma potrzeby liczenia pracowników samodzielnie.

System pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze także w czasie próbnych ewakuacji. Pracownicy zostaną przeszkoleni szybko i w odpowiedni sposób, bez straty na jakości. Taki system to nie tylko automatyzacja procesu ewakuacji, ale i szybka kontrola obecności np. w czasie próbnych ewakuacji. System pozwala na wygenerowanie raportu z ewakuacji z listą osób które nie wzięły w niej udziału. Wsparcie systemem RFID to przede wszystkim bezpieczna ewakuacja.

 

Cała technologia jest pasywna, co oznacza, że w przeciwieństwie do technologii aktywnej (np. Bitcoin RFID) pracownicy nie muszą co 18 miesięcy wymieniać swoich identyfikatorów RFID.

Wspomaganie ćwiczeń z ewakuacji

Wiele większych firm regularnie przeprowadza próbne ewakuacje. Przy dużej ilości pracowników skrupulatna kontrola obecności wszystkich osób potrafi zająć nawet kilka godzin. Przez cały ten czas praca jest wstrzymana, a każdy pracownik oderwany od swoich zajęć.

System RFID Navigator sprawia, że ewakuację można przeprowadzić nawet o 700% szybciej – cały proces trwa kilka minut.

Ewakuacja z RFID to więc nie tylko bezpieczne ewakuacja i zwiększone poczucie bezpieczeństwa, ale również wymierne oszczędności.

Monitorowanie przemieszczania się pracowników w firmie

Symbol ewakuacji z wykorzystaniem RFID
Ewakuacja na otwartym terenie

 

System może być również rozbudowany o kontrolę obecności pracowników w newralgicznych punktach zakładu, takich jak stołówka, strefy śniadaniowe czy palarnie. 

Dzięki temu rozwiązaniu można monitorować ruch na terenie zakładu nie tylko w sytuacjach zagrażających zdrowiu i życiu.

Ewakuacja wspierana RFID - automatyzacja procesu ewakuacji

Do utrzymywania najwyższych standardów bezpieczeństwa pracy przykłada się bardzo duża uwagę. W każdej firmie, w biurze, fabryce, czy laboratorium, istnieje zapotrzebowanie na systemy zapewniające pracownikom bezpieczeństwo. Wspomaganie ewakuacji technologią RFID jest nowoczesną i bezpieczną metodą.

Wykorzystaj rozwiązanie z najwyższej półki, zapewniające bezpieczny przebieg każdej ewakuacji, którym jest technologia RFID.

Wspierający system nadzoru ewakuacji możesz uruchomić wdrażając nasze rozwiązanie RFID Navigator. Poznaj je i skontaktuj się z nami.

Nowy system RFID Navigator

Nadzoruj ewakuację za pomocą RFID Navigator

Wykorzystaj możliwości naszego systemu RFID Navigator do zapewnienia bezpieczeństwa swoim pracownikom podczas ewakuacji.

Przeczytaj także:

Darmowy ebook

Jak zarządzać procesami firmy z RFID?

Darmowy e-book 8 schematów wdrożeń RFID

Pobierz e-booka

Zanim opuścisz naszą stronę pobierz bezpłatnego e-booka, w którym znajdziesz 8 sprawdzonych schematów wdrożeń systemów RFID.

Wykorzystaj je w swojej firmie!