System nadzorowania ewakuacji RFID

W 2016 roku w Polsce wybuchło ponad 125 tysięcy pożarów. Wiele z nich na terenach zakładowych. Czy RFID może jakoś pomóc? Tak, okazuje się, że technologia RFID znalazła swoje miejsce również w sferach tak delikatnych, jak identyfikacja osób w czasie ewakuacji, gdzie od niezawodności technologii zależy przecież ludzkie życie.
nadzór ewakuacji - system rfid do ewakuacji

Ewakuacja w zakładzie pracy- wspomaganie ewakuacji RFID

Nikt z nas nie chce rozmyślać o najgorszych scenariuszach, ale zawsze musimy być gotowi na ich wystąpienie. Pracownicy ochrony doskonale wiedzą, jak wielkim wyzwaniem jest koordynacja ewakuacji tłumu ludzi zmierzających do punktu zbiórki. Zapanowanie nad paniką w przypadku pożaru czy skażenia miejsca pracy jest nie lada sztuką, a czasami staje się wręcz niemożliwe. W takich warunkach nie można liczyć na przestrzeganie przez zagrożonych pracowników zawiłych procedur ewakuacji.

Potrzebny jest niezawodny system identyfikacji pracowników, który sprawdzi się niezależnie od poziomu współpracy ludzi. System nadzorowania ewakuacji w pierwszej kolejności leży w kręgu zainteresowań zakładów dużego ryzyka, takich jak fabryki mebli, farb i lakierów czy przetwórstwa drzewnego gdzie zagrożenie pożarowe jest bardzo duże.

Poznaj modułowy system RFID Navigator, który pomoże Ci przeprowadzić bezpieczną ewakuację pracowników.

Jak działa system ewakuacji oparty na RFID Navigator?​

W przypadku koordynacji ewakuacji zakładu pracy kluczową rolę odgrywa możliwość zlokalizowania wszystkich jego pracowników. Dobór systemu do nadzorowania ewakuacji powinniśmy więc rozpocząć od ustalenia, jak szybko pozwoli on zweryfikować czy wszyscy bezpiecznie dotarli do punktu zbiórki, a jeżeli tak się nie stało, określi gdzie znajdują się pozostali pracownicy.

Dobrze skonfigurowany system nadzorowania ewakuacji RFID Polska umożliwi bieżącą i zdalną kontrolę sytuacji. W czym leży sekret jego skuteczności?

Znaczniki osobowe RFID dalekiego zasięgu pozwalają na nieomylną identyfikację pracowników.
Oprogramowanie towarzyszące systemowi umożliwia bieżące śledzenie nazwisk pracowników, którzy jeszcze nie zjawili się w punkcie ewakuacji.
Odpowiednio zamontowana instalacja odczytuje wszystkie identyfikatory znajdujące się w zasięgu czytnika RFID, nawet w przypadku dynamicznej i zwartej grupy

Rejestracja identyfikatorów jest w pełni zautomatyzowana i pozwala na odczyt do 100 znaczników na sekundę.

System w technologii RFID może być zintegrowany z instalacjami alarmowymi zakładu.

W takim przypadku aktywuje się automatycznie, gdy tylko pojawi się komunikat o niebezpieczeństwie. Czytniki RFID w czasie rzeczywistym rejestrują pracowników zaopatrzonych w identyfikatory oraz informują operatorów o postępach w ewakuacji, odznaczając w systemie pracowników, którzy już dotarli do punktu zbiórki.

Cała technologia jest pasywna, co oznacza, że w przeciwieństwie do technologii aktywnej (np. Bitcoin RFID) pracownicy nie muszą co 18 miesięcy wymieniać swoich identyfikatorów RFID.

Wspomaganie ćwiczeń z ewakuacji

Wiele większych firm regularnie przeprowadza próbne ewakuacje. Przy dużej ilości pracowników skrupulatna kontrola obecności wszystkich osób potrafi zająć nawet kilka godzin. Przez cały ten czas praca jest wstrzymana, a każdy pracownik oderwany od swoich zajęć.

System RFID Navigator sprawia, że ewakuację można przeprowadzić nawet o 700% szybciej – cały proces trwa kilka minut.

Ewakuacja z RFID to więc nie tylko zwiększone poczucie bezpieczeństwa, ale również wymierne oszczędności.

Monitorowanie przemieszczania się pracowników w firmie

Symbol ewakuacji z wykorzystaniem RFID
Ewakuacja na otwartym terenie

 

System może być również rozbudowany o kontrolę obecności pracowników w newralgicznych punktach zakładu, takich jak stołówka, strefy śniadaniowe czy palarnie. 

Dzięki temu rozwiązaniu można monitorować ruch na terenie zakładu nie tylko w sytuacjach zagrażających zdrowiu i życiu.

Ewakuacja wspierana RFID

Do utrzymywania najwyższych standardów bezpieczeństwa pracy przykłada się bardzo duża uwagę. W każdej firmie, w biurze, fabryce, czy laboratorium, istnieje zapotrzebowanie na systemy zapewniające pracownikom bezpieczeństwo.

Wykorzystaj rozwiązanie z najwyższej półki, zapewniające bezpieczny przebieg każdej ewakuacji, którym jest technologia RFID.

System nadzoru ewakuacji możesz uruchomić wdrażając nasze rozwiązanie RFID Navigator. Poznaj je i skontaktuj się z nami.

Nowy system RFID Navigator

Nadzoruj ewakuację za pomocą RFID Navigator

Wykorzystaj możliwości naszego systemu RFID Navigator do zapewnienia bezpieczeństwa swoim pracownikom podczas ewakuacji.

Przeczytaj także:

Darmowy ebook

Jak zarządzać procesami firmy z RFID?

Zobacz także

Kategorie

Pobierz bezpłatnego e-booka

Jak prawidłowo zarządzać procesami firmy dzięki RFID?