RFID w logistyce i łańcuchu dostaw – Zalety najnowszych trendów

RFID w logistyce, to kolejna rewolucja jaką spotkała logistyka od czasu wprowadzenia kodów kreskowych.  Radiowa identyfikacja produktów w całym łańcuchu dostaw skutecznie kontroluje przepływ towarów, skraca czas operacji, ogranicza koszty logistyczne, błędy w załadunku i kradzieże.

 

RFID ułatwia realizację siedmiu zadań przed którymi staje każdy logistyk – tzw. Zasada 7W

 • Właściwy produkt – zrealizowanie zamówienia
 • Właściwa ilość – prognozowanie popytu
 • Właściwy stan – kontrolowanie stanu i jakości zapasów
 • Właściwe miejsce – wybór odpowiedniej lokalizacji
 • Właściwy czas – odpowiedni proces zaopatrzeniowy
 • Właściwy klient – odpowiednia obsługa klienta
 • Właściwa cena – ustalana na podstawie badań rynku

 

W czym identyfikacja radiowa jest lepsza od kodów kreskowych?

 • Zwiększona wydajność i redukcja czasu pracy  – RFID eliminuje konieczność precyzyjnego celowania w kod kreskowy w celu jego odczytu. Przyspiesza to i automatyzuje rejestrację produktów na każdym etapie produkcji i transportu. Daje nową możliwość odczytu etykiet towarowych umieszczonych w pojemnikach i w kartonach, których nie trzeba w tym celu rozpakować. Idealne rozwiązanie tam gdzie ważne jest precyzyjne odczytanie dużej ilości towarów.  RFID odczytuje nawet kilkaset etykiet w przeciągu zaledwie jednej sekundy, nawet w złym oświetleniu
 • Skuteczność w każdych warunkach – Działające na zasadzie radiowej znaczniki RFID ukryte bezpiecznie w szczelnych obudowach,  są odporne na niskie i wysokie temperatury, zabrudzenia i wszelkie płyny.
 • Szybki zwrot z inwestycji (ROI) – etykiety logistyczne RFID GS1 i pozostałe chipy zbliżeniowe zgodne ze standardem EPCglobal® nie wymagają baterii zasilającej.  Przez lata zapewnią taką samą, wysoką skuteczność odczytu. Są wielokrotnego użytku.  Raz ustawione anteny i czytniki RFID zapewnią ciągły automatyczny odczyt w całym łańcuchu dostaw.
 • Zakodowane w etykiecie informacje są bezpieczne – kod kreskowy może odczytać lub skopiować każdy, a dostęp do znacznika RFID zabezpiecza się hasłem.

kolektor-danych-1d-rfid-uhf-mobilny-magazynier-inwentaryzacja

Korzyści z wdrożenia RFID w logistyce

 

Wartościowa i precyzyjna informacja  – o aktualnym położeniu towaru w łańcuchu dostaw dostarczana menadżerom, na oddziały produkcji, do magazynu i transportu. Dzięki temu towar jest zawsze na czas.  RFID jest idealnym sposobem szybką inwentaryzację towarów, palet kontenerów i innych jednostek logistycznych.

Ograniczenie strat i kradzieży – precyzyjna lokalizacja i kontrola na każdym etapie ogranicza o 50% ludzkie pomyłki w kompletacji i błędnej spedycji. Zapewnia 100% poprawność dostaw i zmniejsza ryzyko kradzieży.

Eliminuje podróbki – unikalność zapisanych w chipie RFID informacji gwarantuje łatwe określenie źródła pochodzenia i oryginalność towarów.

Pomocna w każdej branży – RFID działa tak samo skutecznie przy produkcji samochodów, mebli, lekarstw i ubrań.  Każda z dziedzin ma różną specyfikę, ale jeden wspólny mianownik: towar musi szybko i bezbłędnie trafić pod wyznaczony adres.

 

Najlepsze zastosowania RFID w logistyce i łańcuchu dostaw

 

Każda firma posiada swój system logistyczny, ale czy pracuje on dokładnie i szybko tak jak powinien?   Czy nie mówi Tobie, że masz 10 przedmiotów w magazynie, a widzisz tylko 5? To właśnie RFID pokaże co jest rzeczywistością, a co tylko danymi oprogramowania ERP.

 

Spedycja i transport kolejowy, morski – eliminacja pomyłek poprzez śledzenie pojemników zbiorczych, palet, kontenerów i innych jednostek logistycznych pomiędzy nadawcą i odbiorcą.  Każde wydanie i przyjęcie jest rejestrowane np.  przez bramki RFID, które od razu sygnalizują błędy lub za pomocą kolektorów danych (mobilnych czytników RFID).

Transport drogowy – kontrola wjazdu na teren zakładu za pomocą szlabanów automatycznych i  bezobsługowych systemów parkingowych. Automatyczne naliczanie opłat na autostradach. Czytniki zamontowane w pojeździe umożliwiają w każdej chwili wykonać inwentaryzację przewożonych obiektów ułatwiając śledzenie przesyłek.

Magazyn – gwarantuje dokładną i niemęczącą pracownika rejestrację przyjęcia i wydania towaru. Ułatwienie lokalizacji obiektów w magazynie.   Operacje logistyczne mogą być zautomatyzowane dzięki bramkom RFID lub czytnikom zamontowanym na wózkach widłowych.  90% oszczędności czasu na inwentaryzacji magazynu.

Produkcja – znakowanie półfabrykatów, części i wyrobów gotowych na każdym z etapów produkcji zabezpiecza przed kosztownymi pomyłkami.  Logistyka produkcji dostarcza wiedzę o ilości i położeniu komponentów.  Kontroluje przebieg i czas produkcji w przedsiębiorstwie i przekazuje do systemu ERP.

Sprzedaż i zaopatrzenie  –  dostarcza dokładnych informacji o zapasach magazynowych, lokalizacji towarów w czasie transportu i terminach dostaw

Zarządzanie opakowaniami  zwrotnymi – przemysł wytwórczy używa tysięcy opakowań zwrotnych, które muszą być śledzone i wracać z powrotem na czas do producenta.  Dokładna ewidencja obniża ich koszty aż o 20%

logistyka opakowań zwrotnych w produkcji

Przykładowe korzyści zastosowania RFID na każdym etapie łańcucha dostaw

 

Logistyka od fabryki po półkę sklepową – przemysł odzieżowy i sportowy

Przykładem firmy, która jako jedna z pierwszych zastosowała RFID  w logistyce, w całym łańcuchu dostaw od wytworzenia po półkę sklepową jest Decathlon.  Wytwarzana odzież i sprzęt sportowy są znakowane radiowymi chipami już na linii produkcyjnej.  Każdy kolejny etap: pakowanie, kompletacja, spedycja, transport, magazynowanie w centrach zaopatrzeniowych, zaopatrzenie sklepów i inwentaryzacja towaru na półce zyskały całkiem inną szybkość, bezbłędność i jakoś dzięki RFID.  Pisaliśmy o tym więcej w artykule Decathlon – sukces dzięki wdrożeniu RFID w handlu.

RFID wspomaga obsługę sklepu w wykrywaniu prób kradzieży i umożliwia sprawną inwentaryzację na bieżąco lub na koniec każdego dnia. Operacje nie do pomyślenia bez udziału etykiet radiowych.

Logistyka i Zastosowanie RFID w handlu sklep Decathlon

Wytwarzanie i zaopatrzenie sklepów w branży AGD, RTV, samochodowej, meblarskiej

W produkcji wyrobów przechodzących wiele faz produkcji, oznakowany półfabrykat wędruje po całej linii produkcyjnej wraz ze zleceniem lub przewodnikiem produkcyjnym. Rejestrowany jest każdy etap, stan i czas.  Automatyka jest w stanie na bieżąco przestawiać parametry wytwarzania w zależności od odczytanych danych o przetwarzanym materiale.

Gotowy wyrób jest precyzyjnie lokalizowany na magazynie, kompletowany i wysyłany do klienta.  Nie ma mowy o pomyłkach lub kłopotach z lokalizacją.

Serwis ma ułatwione zadanie rozpoznania modelu i numeru seryjnego wyrobu i precyzyjne ustalenie terminu gwarancji.

Pasmo korzyści towarzyszy na każdym etapie łańcucha dostaw i w całym cyklu życia produktu. Wpływa to na cenę końcową wyrobów, terminowość i wysoką jakość pracy.

Jeżeli chcesz unowocześnić łańcuch dostaw w logistyce swojej firmy, rozbudować swoje systemy logistyczne, ograniczyć koszty, to skontaktuj się ze specjalistami RFID Polska.

Nasze doświadczenie czeka również na Ciebie.

Pin It on Pinterest

Share This
ebook pomiar czasu w sporcie

Zarejestruj się i pobierz:

demo Programu Zawody

filmik "Jak ustawić anteny"

Poradnik "Elektroniczny Pomiar Czasu"

Darmowe dla osób zarejestrowanych.

Pamiętaj, nigdy nie udostępnimy
Twojego adresu email.
W każdej chwili możesz się wypisać.


Podaj swój główny adres email:

Dziękujemy! Pomyślnie dodano adres e-mail do listy!