RFID w logistyce, to kolejna rewolucja jaką spotkała logistyka od czasu wprowadzenia kodów kreskowych.  Radiowa identyfikacja produktów w całym łańcuchu dostaw skutecznie kontroluje przepływ towarów, skraca czas operacji, ogranicza koszty logistyczne, błędy w załadunku i kradzieże.

 

RFID ułatwia realizację siedmiu zadań przed którymi staje każdy logistyk – tzw. Zasada 7W

 • Właściwy produkt – zrealizowanie zamówienia
 • Właściwa ilość – prognozowanie popytu
 • Właściwy stan – kontrolowanie stanu i jakości zapasów
 • Właściwe miejsce – wybór odpowiedniej lokalizacji
 • Właściwy czas – odpowiedni proces zaopatrzeniowy
 • Właściwy klient – odpowiednia obsługa klienta
 • Właściwa cena – ustalana na podstawie badań rynku

 

W czym identyfikacja radiowa jest lepsza od kodów kreskowych?

 • Zwiększona wydajność i redukcja czasu pracy  – RFID eliminuje konieczność precyzyjnego celowania w kod kreskowy w celu jego odczytu. Przyspiesza to i automatyzuje rejestrację produktów na każdym etapie produkcji i transportu. Daje nową możliwość odczytu etykiet towarowych umieszczonych w pojemnikach i w kartonach, których nie trzeba w tym celu rozpakować. Idealne rozwiązanie tam gdzie ważne jest precyzyjne odczytanie dużej ilości towarów.  RFID odczytuje nawet kilkaset etykiet w przeciągu zaledwie jednej sekundy, nawet w złym oświetleniu
 • Skuteczność w każdych warunkach – Działające na zasadzie radiowej znaczniki RFID ukryte bezpiecznie w szczelnych obudowach,  są odporne na niskie i wysokie temperatury, zabrudzenia i wszelkie płyny.
 • Szybki zwrot z inwestycji (ROI) – etykiety logistyczne RFID GS1 i pozostałe chipy zbliżeniowe zgodne ze standardem EPCglobal® nie wymagają baterii zasilającej.  Przez lata zapewnią taką samą, wysoką skuteczność odczytu. Są wielokrotnego użytku.  Raz ustawione anteny i czytniki RFID zapewnią ciągły automatyczny odczyt w całym łańcuchu dostaw.
 • Zakodowane w etykiecie informacje są bezpieczne – kod kreskowy może odczytać lub skopiować każdy, a dostęp do znacznika RFID zabezpiecza się hasłem.

kolektor-danych-1d-rfid-uhf-mobilny-magazynier-inwentaryzacja

Korzyści z wdrożenia RFID w logistyce

 

Wartościowa i precyzyjna informacja  – o aktualnym położeniu towaru w łańcuchu dostaw dostarczana menadżerom, na oddziały produkcji, do magazynu i transportu. Dzięki temu towar jest zawsze na czas.  RFID jest idealnym sposobem szybką inwentaryzację towarów, palet kontenerów i innych jednostek logistycznych.

Ograniczenie strat i kradzieży – precyzyjna lokalizacja i kontrola na każdym etapie ogranicza o 50% ludzkie pomyłki w kompletacji i błędnej spedycji. Zapewnia 100% poprawność dostaw i zmniejsza ryzyko kradzieży.

Eliminuje podróbki – unikalność zapisanych w chipie RFID informacji gwarantuje łatwe określenie źródła pochodzenia i oryginalność towarów.

Pomocna w każdej branży – RFID działa tak samo skutecznie przy produkcji samochodów, mebli, lekarstw i ubrań.  Każda z dziedzin ma różną specyfikę, ale jeden wspólny mianownik: towar musi szybko i bezbłędnie trafić pod wyznaczony adres.

 

Najlepsze zastosowania RFID w logistyce i łańcuchu dostaw

 

Każda firma posiada swój system logistyczny, ale czy pracuje on dokładnie i szybko tak jak powinien?   Czy nie mówi Tobie, że masz 10 przedmiotów w magazynie, a widzisz tylko 5? To właśnie RFID pokaże co jest rzeczywistością, a co tylko danymi oprogramowania ERP.

 

Spedycja i transport kolejowy, morski – eliminacja pomyłek poprzez śledzenie pojemników zbiorczych, palet, kontenerów i innych jednostek logistycznych pomiędzy nadawcą i odbiorcą.  Każde wydanie i przyjęcie jest rejestrowane np.  przez bramki RFID, które od razu sygnalizują błędy lub za pomocą kolektorów danych (mobilnych czytników RFID).

Transport drogowy – kontrola wjazdu na teren zakładu za pomocą szlabanów automatycznych i  bezobsługowych systemów parkingowych. Automatyczne naliczanie opłat na autostradach. Czytniki zamontowane w pojeździe umożliwiają w każdej chwili wykonać inwentaryzację przewożonych obiektów ułatwiając śledzenie przesyłek.

Magazyn i Logistyka magazynowa – gwarantuje dokładną i niemęczącą pracownika rejestrację przyjęcia i wydania towaru. Ułatwienie lokalizacji obiektów w magazynie.   Operacje logistyczne mogą być zautomatyzowane dzięki bramkom RFID lub czytnikom zamontowanym na wózkach widłowych.  90% oszczędności czasu na inwentaryzacji magazynu.

Produkcja i Logistyka produkcji – znakowanie półfabrykatów, części i wyrobów gotowych na każdym z etapów produkcji zabezpiecza przed kosztownymi pomyłkami.  Logistyka produkcji dostarcza wiedzę o ilości i położeniu komponentów.  Kontroluje przebieg i czas produkcji w przedsiębiorstwie i przekazuje do systemu ERP.

Sprzedaż i zaopatrzenie  –  dostarcza dokładnych informacji o zapasach magazynowych, lokalizacji towarów w czasie transportu i terminach dostaw

Zarządzanie opakowaniami  zwrotnymi – przemysł wytwórczy używa tysięcy opakowań zwrotnych, które muszą być śledzone i wracać z powrotem na czas do producenta.  Dokładna ewidencja obniża ich koszty aż o 20%

logistyka opakowań zwrotnych w produkcji, logistyka produkcji, logistyka magazynowa

Przykładowe korzyści zastosowania RFID na każdym etapie łańcucha dostaw

 

Logistyka od fabryki po półkę sklepową – przemysł odzieżowy i sportowy

Przykładem firmy, która jako jedna z pierwszych zastosowała RFID  w logistyce, w całym łańcuchu dostaw od wytworzenia po półkę sklepową jest Decathlon.  Wytwarzana odzież i sprzęt sportowy są znakowane radiowymi chipami już na linii produkcyjnej.  Każdy kolejny etap: pakowanie, kompletacja, spedycja, transport, magazynowanie w centrach zaopatrzeniowych, zaopatrzenie sklepów i inwentaryzacja towaru na półce zyskały całkiem inną szybkość, bezbłędność i jakoś dzięki RFID.  Pisaliśmy o tym więcej w artykule Decathlon – sukces dzięki wdrożeniu RFID w handlu.

RFID wspomaga obsługę sklepu w wykrywaniu prób kradzieży i umożliwia sprawną inwentaryzację na bieżąco lub na koniec każdego dnia. Operacje nie do pomyślenia bez udziału etykiet radiowych.

Logistyka magazynowa i Zastosowanie RFID w handlu sklep Decathlon

Wytwarzanie i zaopatrzenie sklepów w branży AGD, RTV, samochodowej, meblarskiej

W produkcji wyrobów przechodzących wiele faz produkcji, oznakowany półfabrykat wędruje po całej linii produkcyjnej wraz ze zleceniem lub przewodnikiem produkcyjnym. Rejestrowany jest każdy etap, stan i czas.  Automatyka jest w stanie na bieżąco przestawiać parametry wytwarzania w zależności od odczytanych danych o przetwarzanym materiale.

Gotowy wyrób jest precyzyjnie lokalizowany na magazynie, kompletowany i wysyłany do klienta.  Nie ma mowy o pomyłkach lub kłopotach z lokalizacją.

Serwis ma ułatwione zadanie rozpoznania modelu i numeru seryjnego wyrobu i precyzyjne ustalenie terminu gwarancji.

Pasmo korzyści towarzyszy na każdym etapie łańcucha dostaw i w całym cyklu życia produktu. Wpływa to na cenę końcową wyrobów, terminowość i wysoką jakość pracy.

Jeżeli chcesz unowocześnić łańcuch dostaw w logistyce swojej firmy, rozbudować swoje systemy logistyczne, ograniczyć koszty, to skontaktuj się ze specjalistami RFID Polska.

Pomożemy Tobie wdrożyć RFID w logistyce.

Pin It on Pinterest

Share This
ebook pomiar czasu w sporcie

Zarejestruj się i pobierz:

demo Programu Zawody

filmik "Jak ustawić anteny"

Poradnik "Elektroniczny Pomiar Czasu"

Darmowe dla osób zarejestrowanych.

Pamiętaj, nigdy nie udostępnimy
Twojego adresu email.
W każdej chwili możesz się wypisać.


Podaj swój główny adres email:

Dziękujemy! Pomyślnie dodano adres e-mail do listy!