Planujesz wdrożyć RFID w swojej firmie? Skorzystaj z Bonu na cyfryzację. Złóż wniosek do 20 października 2021. Sprawdź szczegóły dofinansowania »

Odpowiedzi na najczęstsze pytania klientów

Anteny UHF do systemu RFID Navigator

Systemy kontroli dostępu - współpraca z czytnikami RFID UHF

Tak, jak najbardziej – czytniki z oferty RFID POLSKA takie jak 4MRL, Desktop II czy 4MRL-D swobodnie współpracują praktycznie z każdym dostępnym systemem kontroli dostępu znajdującym się na rynku. Wymagane jest tylko aby centrala kontroli dostępu, posiadała wejścia typu Wiegand o szerokości magistrali od 26 bit wzwyż.

Oferowane przez nas czytniki posiadają odpowiednie okablowanie strukturalne.

Dla najpopularniejszego czytnika RFID UHF z naszej oferty – 4RML należy podłączyć 3 przewody do centrali kontroli dostępu:

  • przewód żółty do wejścia Wiegand 0
  • przewód niebieski do wejścia Wiegand 1
  • przewód szary do złącza masy (GND)

Zasilanie dostarczamy zawsze z dedykowanego, dostarczonego z czytnikiem zasilacza lub innego o parametrach minimum 12VDC 3A – czytnik przy maksymalnej mocy w szczycie pobiera około 0,6-1A prądu stałego o napięciu 12V.

W przypadku czytnika RFID UHF 4MRL lub 4MRL-D – procedura jest następująca:

  • należy pobrać paczkę oprogramowania z naszej strony: pobierz tutaj zawierającej oprogramowanie konfiguracyjne,
  • wyposażyć się w dowolny adapter RS232 – USB w celu przeprowadzenia konfiguracji i podłączenia czytnika do komputera, jeśli komputer wyposażony jest w złączę RS232 przejściówka nie będzie konieczna, wówczas potrzebny jest tylko stosowny przewód DB9-DB9 z przeplotem (tzw. null-modem),
  • podłączyć czytnik do komputera oraz zasilania,
  • uruchomić program konfiguracyjny uprzednio pobrany z linku zamieszczonego powyżej,
  • przeprowadzić konfigurację zgodnie z zamieszczonym poniżej opisem:

konfiguracja 4MRLPo podłączeniu komputera do czytnika wykonaj następujące kroki na zakładce “Reader Parameters” (screen powyżej):

  1. kliknij na klawisz “Stop Auto” – oznaczono kolorem czerwonym,
  2. wybierz tryb pracy “Auto” – oznaczono kolorem pomarańczowym,
  3. wybierz tryb komunikacji “Wiegand 34” – oznaczono kolorem zielonym,
  4. wybierz tryb odczytu TID – oznaczono kolorem niebieskim,
  5. wprowadź zakres odczytywanego numeru TID (“SN Selected by User”), w polu tekstowym wprowadź liczbę 4 – oznaczono kolorem brązowym,
  6. kliknij klawisz aktualizacji parametrów “Update Parameter” – oznaczono kolorem fioletowym.

Rozłącz oprogramowanie od czytnika po czym wyłącz zasilanie czytnika UHF na conajmniej 10 sekund (zrestartuj czytnik). Od tej pory urządzenie będzie pracować w trybie komunikacji “Wiegand 34” dla współpracy z centralami kontroli dostępu.

W przypadku czytnika Desktop II w celu pełnej współpracy i kompatybilności procedura konfiguracji jest następująca:

  • należy pobrać paczkę oprogramowania z naszej strony: pobierz tutaj zawierającej oprogramowanie konfiguracyjne,
  • podłączyć czytnik do komputera poprzez USB (przewód dostarczony jest w zestawie),
  • uruchomić program konfiguracyjny uprzednio pobrany z linku zamieszczonego powyżej i uruchomić go,
  • połączyć się z czytnikiem używając programu konfiguracyjnego – jeśli program nie chce się uruchomić i wyrzuca błąd należy przełączyć czytnik do trybu komunikacji USB używając przycisku umieszczonego obok portu USB na czytniku, każdorazowe naciśnięcie przycisku sygnalizowane jest buzerem (1 piknięcie – tryb USB, 2 piknięcia – tryb klawiatury HID),
  • przeprowadzić konfigurację zgodnie z zamieszczonym poniżej opisem:

konfiguracja czytnika desktop II

Po podłączeniu komputera do czytnika wykonaj następujące kroki na zakładce “Reader Parameters” (screen powyżej):

  1. kliknij na klawisz “Get Parameters” w celu pobrania bieżącej konifugracji- oznaczono kolorem czerwonym,
  2. wybierz tryb przesyłania numeru w systemie dziesiętnym “Decimal” – oznaczono kolorem pomarańczowym,
  3. wybierz tryb odczytu numeru TID – oznaczono kolorem zielonym,
  4. w polu “Start Address” wprowadź cyfrę 8 – oznaczono kolorem niebieskim,
  5. w polu “Lenght” wprowadź cyfrę 4 – oznaczono kolorem brązowym,
  6. kliknij klawisz aktualizacji parametrów “Update Parameter” – oznaczono kolorem różowym.

Po zakończonej konfiguracji, rozłącz czytnik od programu i przełącz go klawiszem obok portu USB w czytniku do pracy w trybie klawiatury (dwa piknięcia).

Uwaga: tylko konfiguracja pokazana powyżej, pozwala na pełną współpracę czytników serii 4MRL jak i czytnika biurkowego Desktop II zapewni w pełni kompatybilną pracę i przekazywanie dokładnie takiego samego numeru ID do systemu kontroli dostępu.

Po przeprowadzeniu poprawnej konfiguracji czytników (zakładka powyżej), czytnik biurkowy Desktop II z naszej oferty działa w trybie emulacji klawiatury – czyli po odczytaniu ID z karty zbliżeniowej RFID UHF, etykiety RFID UHF czy też dowolnego taga RFID UHF przekazuje jej numer ID w postaci czystego tekstu.

W celu wprowadzenia numeru ID z identyfikatora w używanym programie do obsługi systemu kontroli dostępu wystarczy wskazać pole tekstowe gdzie należy podać numer ID (identyfikatora) po czym przyłożyć znacznik RFID do czytnika, ten samodzielnie emulując wprowadzanie tekstu z klawiatury – wypełni pole tekstowe odczytanym numerem ID z taga RFID UHF.

Tak, zostało to wielokrotnie sprawdzone przez naszych klientów. Czytniki serii 4MRL współpracują zarówno z systemem RACS 4 jak i RACS 5 przy pomocy wejść programowalnych, które należy ustawić w konfiguratorze jako wejścia Wiegand.

Uwaga – w celu dopasowania i zapewnienia pełnej kompatybilności należy wyposażyć się w moduł dopasowujący z oferty firmy Roger – Interfejs komunikacyjny MCI-7. Interfejsu tego nie sprzedajemy i należy wyposażyć się w niego niezależnie. Bez interfejsu MCI-7 czytniki mogą nie współpracować z kontrolerami dostępu firmy Roger oraz z racji niekompatybilnego zasilania na liniach Wiegand może nastąpić uszkodzenie czytnika co nie jest objęte gwarancją.

Sprawdzone przez naszych klientów jak i nasz dział techniczny – współpracujące systemy kontroli dostępu z czytnikami RFID UHF serii 4MRL to:

  • Punktualnik 2,0 firmy Timaco wraz z dedykowanymi centralami.
  • ProsClient lub TZKClient firmy Tousek oraz centrale serii EWS.
  • Systemy kontroli dostępu firmy ZK-TECO.
  • Systemy firmy Roger (RACS 4, RACS 5) po zastosowaniu modułu MCI-7.
  • System kontroli dostępu firmy Satel – Acco.
  • System kontroli dostępu KADE z oferty AAT.

Czytniki RFID UHF serii 4MRL powinny współpracować z każdym dostępnym systemem KD posiadającym możliwość podłączenia czytników zbliżeniowych po magistrali Wiegand 26 bit lub wyżej.

Czytniki RFID UHF, tagi RFID UHF - zastosowanie, sposób działania

RFID UHF to technologia identyfikacji drogą radiową o dalekim zasięgu – pozwala na identyfikację dowolnego asortymentu, dokumentów, materiałów przy pomocy odpowiednio dobranych tagów (znaczników).

Sam znacznik jest urządzeniem pasywnym co oznacza, że nie potrzebuje on stałego zasilania (zasilanie przekazywane jest poprzez indukcję fali radiowej przez układ RFID zamieszczony w znaczniku. Falę tę emituje czytnik RFID UHF.

Czytniki RFID UHF dzielimy na 3 kategorie:

  • Czytniki biurkowe – służące zwykle do kodowania informacji w znacznikach RFID czy też ich weryfikacji lub odczytu. Ich zasięg zwykle wynosi nie więcej jak 50 cm.
  • Czytniki zintegrowane – służące do odczytu lub zapisu danych w znacznikach RFID, montowane zwykle w konkretnych punktach np na linii produkcyjnej, magazynie w celu bieżącego monitorowania stanów czy procesu produkcji. Ich zasięg jest programowalny i wynosi zwykle od kilkunastu centymetrów do nawet 8 metrów. W czytniku zintegrowanym jak nazwa wskazuje znajduje się czytnik RFID (elektronika urządzenia) oraz antena o dużym zysku.
  • Czytniki stacjonarne – ich zastosowanie jest praktycznie takie samo jak czytnika zintegrowanego z tą różnicą, że czytnik zawiera samą elektronikę i pozwala na podłączenie od 2 do nawet 8 anten jednocześnie. Każda antena może stanowić pojedynczy punkt odczytu. Zasięg takiego czytnika uzależniony jest od zastosowanej anteny i wynosi od kilkunastu centymetrów nawet do 20 metrów przy zastosowaniu dużych anten o bardzo dużym zysku (powyżej 12dbi). Moc można programować dla każdego wyjścia antenowego osobno.

Zacznijmy od początku. Tagi RFID UHF posiadają kilka banków pamięci. Są to:

  • Pamięć EPC (electronic product code) pozwalający na zapis numeru w systemie szesnastkowym (wyłącznie – nie da się zapisać w tagu czystego tekstu w postaci ASCII), system dziesiętny jest warunkowo dopuszczony z zachowaniem zasady zapisywania pełnych słów (minimum 4 znaki). Jej główne zadanie to zapis numeru zgodnie z normą EPC Gen2 numeru elektronicznego produktu. Jej pojemność wynosi zwykle od 96 do nawet 456 bitów w zależności od zastosowanego układu IC w tagu RFID UHF.
  • Pamięć USER (użytkownika) – pozwala na zapis danych w systemie szesnastkowym lub dziesiętnym dodatkowo poza pamięcią EPC. Można w niej umieścić dodatkowe dane jak np numery serii czy numery seryjne, produktu itp. Może mieć pojemność od 32 do nawer 2056 bitów w zależności od układu RFID.
  • Pamięć Password (hasło) – specjalny obszar pamięci pozwalający na zapis hasła dostępu (8 znaków) do pamięci taga RFID. Można dzięki niemu zablokować odczyt lub zapis taga a także zablokować na stałe zawartość pamięci EPC i USER w celu uniemożliwienia fałszerstwa znacznika. Nadanie indywidualnego hasła znacznikowi RFID UHF pozwala na skorzystanie z polecenia “kill tag” umożliwiającego “uśmiercenie znacznika – jego całkowite wyłączenie”.
  • Pamięć (sektor pamięci) EAS – występuje wyłącznie w układach IC produkcji NXP, pozwala na załączenie bitu kontrolnego umożliwiającego wykorzystanie tagów RFID UHF w systemach kontroli wypożyczenia czy też sklepowych podobnie jak typowy system przeciwkradzieżowy (jednak RFID UHF nie jest tutaj najlepszym wyborem w przypadku chęci korzystania z takich bramek).
Darmowy e-book 8 schematów wdrożeń RFID

Pobierz e-booka

Zanim opuścisz naszą stronę pobierz bezpłatnego e-booka, w którym znajdziesz 8 sprawdzonych schematów wdrożeń systemów RFID.

Wykorzystaj je w swojej firmie!

Zapytaj o produkt

Wyślij pytanie o dostępność, specyfikację techniczną, zastosowanie lub inne aspekty związane z tym produktem.