Planujesz wdrożyć RFID w swojej firmie? Skorzystaj z Bonu na cyfryzację. Złóż wniosek do 20 października 2021. Sprawdź szczegóły dofinansowania »

RFID a konopie lecznicze- co je łączy?

oznaczanie konopi rfid

Prowadź hodowlę zgodnie z przepisami - znakowanie konopi RFID

Zmiany w polskim prawie doprowadziły do legalizacji upraw i zbiorów konopi leczniczych, z których produkowane mają być leki. Na osoby, które zdecydują się na prowadzenie takiej działalności czeka sporo wymagań, w tym posiadanie systemu RFID do nadzoru roślin. Jak się za to zabrać? Jak działa taki system?

Znakowanie konopi jako podstawa działania systemu

Znakowanie roślin przy użyciu RFID jest obowiązkowym wymogiem, które muszą spełnić hodowcy. Aby zgodnie z prawem prowadzić produkcję roślin takich jak konopie lecznicze, należy zapoznać się nie tylko z przepisami, ale także z ogólną definicją technologii RFID. Nowa inwestycja powinna być przede wszystkim opłacalna, dlatego tak ważne jest wybranie sprawdzonych rozwiązań i systemów RFID.

Uzasadnienie o tym, że konieczne jest wykorzystanie akurat tej technologii znaleźć można w treści Dziennika Ustaw. W związku z tym, do artykułu 4 po punkcie 23 dodany został punkt 23a, który określa definicję RFID w kontekście znakowania konopi. 

,,Art. 4. Użyte w ustawie określenia oznaczają: RFID – technologię zdalnego nadzoru roślin (Radio-frequency identification), która wykorzystuje fale radiowe do odczytu i przesyłania danych zawartych na etykiecie naniesionej na każdą z uprawianych roślin, umożliwiając identyfikację każdej z roślin znajdujących się w polu odczytu."

Co składa się na system RFID do znakowania roślin?

Szczegółowe wymagania co do systemu znajdą się już wkrótce w oficjalnym, zatwierdzonym rozporządzeniu. Ale już teraz możesz dowiedzieć się nieco więcej o RFID i o przykładowym zastosowaniu tej technologii.

Tagi RFID

TAGI RFID

Czytnik RFID do obsługi tagów i systemów

CZYTNIKI

OPROGRAMOWANIE

TAGI RFID

Zwane również transponderami, chipami lub znacznikami RFID. Tagi RFID pozwalają zapisywać, przechowywać i odczytywać informacje. To właśnie tagi służą do znakowania doniczek roślin. Tag należy wybrać tak, aby był odporny na ścieranie, wilgoć i sprawdzał się na powierzchni, na którą będzie umieszczony. Znaczniki RFID do roślin powinny być przez specjalistów. Niewłaściwie dobrany chip może nie spełniać kryteriów technicznych i będzie niszczył się znacznie szybciej, generując częste wydatki.

Czytnik rfid

To urządzenia stacjonarne lub mobilne. Posiada wbudowaną antenę, która wysyła i odbiera wspomniany sygnał radiowy, który nadawany jest przez tag.

Oprogramowanie RFID

Oprogramowanie zbiera dane z tagów i czytników i pozwala je interpretować. Bardzo ważne jest, aby było ono skrojone pod potrzeby klienta. Znakowanie roślin i odczyt tagów ma sens wtedy, gdy dane gromadzone są w systemie.

oznaczanie konopi rfid

Chcesz dowiedzieć się więcej? Możesz też porozmawiać ze specjalistą RFID.

Skontaktuj się z nami. Pomożemy Ci w wyborze systemu!
Możesz również dowiedzieć się więcej o technologii RFID.

Przeczytaj także:

Darmowy ebook

Jak zarządzać procesami firmy z RFID?

Zobacz także

Kategorie

Darmowy e-book 8 schematów wdrożeń RFID

Pobierz e-booka

Zanim opuścisz naszą stronę pobierz bezpłatnego e-booka, w którym znajdziesz 8 sprawdzonych schematów wdrożeń systemów RFID.

Wykorzystaj je w swojej firmie!