Planujesz wdrożyć RFID w swojej firmie? Skorzystaj z Bonu na cyfryzację. Złóż wniosek do 20 października 2021. Sprawdź szczegóły dofinansowania »

Obcy na lotnisku! Czym jest FOD i jak mu zapobiegać?

Anteny UHF do systemu RFID Navigator
Firmy prowadzące przegląd w strefie FOD pracują w ścisłych reżimach serwisowych. Każda naprawa usterki przez jedną osobę musi zostać potwierdzona przez osobę trzecią.

To jednak nadal może nie wystarczyć. Pozostawienie nawet niewielkiego narzędzia czy elementu wewnątrz samolotu może doprowadzić do katastrofy lotniczej. Dlatego każdy zgubiony element musi się odnaleźć. Nie ważne, czy zajmie to kilka minut, czy kilkadziesiąt roboczogodzin, które będzie na to musiała przeznaczyć wysoko wykwalifikowana kadra, zamiast robić coś zupełnie innego. To z kolei naraża wiele podmiotów na wielomilionowe straty finansowe.

Chcemy się z Tobą podzielić wiedzą zdobytą podczas wdrożeń rozwiązań zapobiegających u największych graczy na polskim rynku, byś mógł temu zapobiegać!

Czy niewielki śrubokręt może spowodować katastrofę lotniczą?

Niestety tak. FOD (Foreign Object Damage) to wszystkie zniszczenia powstałe w wyniku dostania się do wnętrza maszyny lub urządzenia przedmiotu obcego (FO) w wyniku błędu ludzkiego. Zazwyczaj wystarczy chwila nieuwagi, rozkojarzenia czy niedostosowania się do zasad BHP i wypadek naprawdę niedaleko.

Jak możemy zapobiegać FOD?

Trzymaj się poniższych punktów, a FOD nie będzie Ci straszny:

Utrzymuj porządek na stanowiskach

Bezwzględnie trzeba tego przestrzegać. Odpady produkcyjne powinny być wyrzucane do pojemników FOD. Jeśli coś upadnie, trzeba niezwłocznie to podnieść, by nie stało się FOD-em!


Tutaj warto również pamiętać o tym, by pod żadnym pozorem nie przynosić zbędnych rzeczy osobistych, a niezbędne powinny znajdować się w specjalnych saszetkach. Działania prewencyjne, czyli odpowiednie przeszkolenie pracowników jest na wagę złota, ponieważ zminimalizuje ryzyko powstania niebezpiecznej sytuacji, która może doprowadzić do katastrofy.

Technologia RFID

sprawdzi się świetnie. Dzięki niej można oznaczyć zarówno duże, jak i te mniejsze narzędzia. 

Funkcja łączenia tagów RFID UHF z opisami narzędzi w systemie wyjątkowo się przyda. Bo gdy już narzędzie się zgubi, wystarczy wziąć ze sobą kolektor danych ustawiony na wyszukiwanie tagów konkretnym prefiksem, a zguba szybko się odnajdzie.

Ważne, że nie jest to tylko teoria. W czasie testów udało nam się wykazać, że kolektor jest w stanie zasygnalizować obecność przedmioty wewnątrz samolotu, jeśli jest on oznaczony właściwą etykietą. Dzięki temu można będzie obszar ten maksymalnie zawęzić i kontynuować poszukiwania aż do wykrycia źródła sygnału.

Moduł kontroli wydań

wspomoże odpowiednio w kontroli narzędzi zgrupowanych w jedną całość i przekazywanych do użytkowania pracownikom. Dzięki takiemu podejściu bardzo szybko będzie można wykryć nieścisłość podczas zwrotu, co za tym idzie — na czas zareagować, co umożliwi zminimalizowanie ewentualnych strat. Z kolei pracownik zawsze będzie miał odpowiednie narzędzia pod ręką. Wiadomo będzie, kto odpowiada za ewentualne zniszczenie lub zgubę.

Tablica cieni

jest umieszczona w bezpośrednim sąsiedztwie stanowisk, na których używane są poszczególne narzędzia. Jest wyposażona w kontury narzędzi, które umożliwiają szybkie identyfikowanie, które z nich są obecnie w użyciu oraz które brakuje. Rozwiązanie to jest szczególnie przydatne w środowisku produkcyjnym.

rozwiązuje problemy firm produkcyjnych ze skompletowaniem narzędzia np. centrum obróbczego CNC, które składa się z kilkudziesięciu, a nawet kilkuset elementów.
Dzięki temu pracownik zawsze ma pod ręką odpowiednie narzędzia. Odpowiada za ich zniszczenie lub zagubienie.

Czym jest właściwie FOD?

Nawet drobny błąd może spowodować zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka. FOD jednak to przede wszystkim uszkodzenia urządzeń i maszyn, których późniejsza naprawa to wielomilionowe koszty dla firmy.

Jakie ciała obce powodują zniszczenia? Potencjalnym FOD jest każdy przedmiot, który pozostał wewnątrz urządzenia lub maszyny. Ale nie tylko przedmioty stanowią potencjalne zagrożenie. Mogą nimi być również substancje takie jak smary, oleje, czy rozpuszczalniki.

Warto się zastanowić, co oznaczają skróty FOD oraz FO.

FO (Foreign Object)

 jest to jakikolwiek przedmiot, który znajduje się w nieprzewidzianym dla niego miejscu. Może się stać przyczyną uszkodzenia wyrobu.

FOD (Foreign Object Damage)

 jest to uszkodzenie przypisane ciałom obcym (FO), które doprowadziło do uszkodzenia wyrobu. Może to być luźna tuleja w drzwiach śmigłowca czy sprężyna znaleziona wewnątrz silnika maszyny.

Jakie strefy FOD rozróżniamy w obszarach produkcyjnych?

strefa krytyczna FOD (czerwona)

 to obszar, który jest związany z próbami oraz samym lotem samolotów (statków powietrznych) – płyta lotniska. Do strefy krytycznej również zalicza się obszary montażu końcowego, gdzie dokonuje się ostatecznego zamknięcia komór.

strefa kontroli FOD (żółta)

przede wszystkim występuje w obszarach montażowych, w których powstają komory.

strefa świadomości FOD (niebieska)

w tej strefie znajdują się wszystkie obszary produkcyjne, które nie zostały zaliczone do wyższych stref.

Podsumowanie

FOD jest realnym zagrożeniem, które może doprowadzić do zniszczenia maszyny, czy nawet śmieci człowieka. Ponadto linie lotnicze tracą na tym bajońskie sumy. A wystarczą odpowiednie szkolenia i implementacja technologii takiej jak RFID, ponieważ praktycznie 100% sytuacji jest możliwych do uniknięcia — w końcu chodzi tu o nic innego, jak o błąd człowieka.

Darmowy e-book 8 schematów wdrożeń RFID

Pobierz e-booka

Zanim opuścisz naszą stronę pobierz bezpłatnego e-booka, w którym znajdziesz 8 sprawdzonych schematów wdrożeń systemów RFID.

Wykorzystaj je w swojej firmie!

Zapytaj o produkt

Wyślij pytanie o dostępność, specyfikację techniczną, zastosowanie lub inne aspekty związane z tym produktem.