Planujesz wdrożyć RFID w swojej firmie? Skorzystaj z Bonu na cyfryzację. Złóż wniosek do 20 października 2021. Sprawdź szczegóły dofinansowania »

Decathlon – sukces dzięki wdrożeniu RFID w sieci sklepów

Anteny UHF do systemu RFID Navigator
Decathlon to jeden z największych detalistów w branży sportowej, oferujący odzież, sprzęt i akcesoria. Posiada sklepy w całej Europie, a także w Chinach, Maroku, Indiach i Brazylii. Każdy sklep oferuje średnio 35 000 różnych przedmiotów na sprzedaż, które obejmują 65 dyscyplin sportowych, z czego aż 85 procent zostało zakwalifikowanych do oznaczenia etykietami RFID. W Polsce sieć Decathlon również wykorzystuje RFID w handlu – technologia ta została z powodzeniem wdrożona w sklepach w Warszawie, Bielsku-Białej, Bydgoszczy i w Łodzi.

2010 rok – uruchomienie spółki Embisphere

Przed samym wdrożeniem systemu RFID, Decathlon zlecił badanie, które na celu miało zidentyfikować obszary i procesy, które wymagają usprawnienia.Według sondażu pierwszym źródłem niezadowolenia klienta był brak towaru na półce, drugim – szybkość przeprowadzenia transakcji w punktach sprzedaży.Ponadto Decathlon zidentyfikował problem sporych strat towaru w wyniku kradzieży, dlatego w 2010 roku zdecydował się uruchomić własną spółkę pod nazwą Embisphere, która produkuje i wdraża oprogramowanie i sprzęt RFID w swoich sklepach.Zadaniem RFID w Decathlonie miało być zwiększenie dokładności inwentaryzacji w sklepach i centrach logistycznych oraz stosowanie specjalnych terminali Embisphere, które miały przyspieszyć proces zakupowy. Wszystko to w efekcie miało zapewnić stałą dostępność towarów na półkach sklepowych i zadowolenie klientów ze sprawnej obsługi.Przeczytaj także: Co to jest technologia RFID?

Metki odzieżowe RFID, wszywki ubraniowe RFID i metki towarowe, to sposób oznaczenia towaru etykietą RFID w sklepach:

metki odzieżowe RFID, znakowanie odzieży etykiety RFID, wszywki ubraniowe RFID i metki towarowe

2013 – rozpoczęcie znakowania produktów etykietami RFID UHF

W lipcu 2013 Decathlon rozpoczął znakowanie produktów marki Passion w celu śledzenia całego swojego asortymentu przez centra dystrybucyjne oraz sklepy przy wykorzystaniu technologii RFID.Początek roku 2014 to co raz szersze stosowanie znaczników RFID jako metki odzieżowe na prawie wszystkich produktach. W drugiej połowie 2014 ponad 800 sklepów Decathlon w pełni wykorzystywało już RFID i znacznie usprawniło swoje procesy w zakresie inwentaryzacji, transakcji sprzedaży oraz elektronicznego nadzoru (EAS) poprzez bramy bezpieczeństwa. Dodatkowo w centrach logistycznych znakowane były również przedmioty o dużej wartości pochodzące od innych producentów, które znajdowały się w grupie wysokiego ryzyka kradzieży.

RFID w centrach logistycznych Decathlon

Znakowanie produktów podczas procesu produkcyjnego zwiększa wydajność sprzedaży, ponieważ pracownicy są zwolnieni z ręcznego i ciągłego sprawdzania dostaw. Zakodowany w etykiecie RFID numer identyfikacyjny jest ściśle związany z jednostką zapasu. Informacje te przechowywane są w bazie danych SQL, która na bieżąco śledzi towar. Pracownicy mogą użyć czytnika Embisphere na ruchomym koszyku, którym poruszają się przy rzędach z produktami w celu szybkiego uchwycenia aktualizacji zapasów. Niektóre centra logistyczne stosują czytniki zainstalowane na sortowni. Tam pracownicy umieszczają towary, które następnie są pakowane w paczki dla konkretnych przesyłek sklepowych. Poprzez specjalne bramki dane z etykiet są przechwytywane, a następnie przekazywane do oprogramowania, dzięki czemu pracownicy mogą monitorować, czy produkty są dostarczane do odpowiednich sklepów.

RFID w sklepie Decathlon

W sklepach Decathlon czytniki RFID wykorzystywane są do przeprowadzania codziennej inwentaryzacji. Pracownicy posiadają czytniki, którymi wygodnie mogą sięgać nawet do wysokich półek, są również wyposażeni w smartphone, do którego czytnik wysyła dane za pośrednictwem sieci Bluetooth. Dzięki temu spis towaru z natury można wygodnie przeglądać na smartphonie, a zebrane dane są wysyłane do centralnej bazy.etykieta identyfikacyjna RFID w sklepie DecathlonKażdy sklep posiada ponadto czytnik RFID wbudowany w terminal płatniczy POS. Towar umieszcza się nad czytnikiem, a ten przechwytuje wszystkie identyfikatory jednocześnie. Osobno skanowane są produkty z kodami kreskowymi (zaledwie 15% z całego asortymentu nie kwalifikuje się do RFID).Klienci opuszczający sklep są wychwytywani przez anteny RFID UHF i bramy RFID, których celem jest sprawdzenie, czy klient wychodzi z towarem zakupionym. Wyłapywane są dane ze znaczników, które następnie są przesyłane do programu, który określa, czy dany element został sprzedany. Jeśli okaże się, że towar nie posiada adnotacji o sprzedaży, system automatycznie włącza alarm bezpieczeństwa, informując o przypadku kradzieży.Z RFID w korzysta wiele znanych marek odzieżowych, m.in. Zara, Adidas, C&A, Marks&Spencer, Amazon, Gerry Weber, Metro, Macy’s. W przypadku Decathlonu wdrożenie systemu RFID w sklepach detalicznych zostało przeprowadzone w okresie od marca do czerwca 2014 roku. W tym czasie pracownicy musieli zostać przeszkoleni. Spółka przyznaje, że było to jedno z trudniejszych zadań ze względu na to, że wdrożenie było wprowadzone równocześnie w 17 krajach. Na szczęście pracownicy pozytywnie zareagowali na zmiany i nową technologię, rozumiejąc, jakie korzyści przyniesie również im samym.

Podsumowanie wdrożenia RFID w sklepach i logistyce w Decathlonie

Dzięki wdrożeniu RFID znacząco zmniejszył się nakład pracy pracowników, którzy teraz mogą się skupić na kliencie i pozostałych obowiązkach. Większość sklepów Decathlon przeprowadza kontrolę zapasów pięciokrotnie szybciej niż wtedy, gdy robiła to ręcznie. Poza tym z powodzeniem można zwiększyć ilość kontroli, co korzystnie przekłada się na zarządzanie zapasami i dostarczanie produktów z fabryki do sklepu.Technologia RFID zastosowana w logistyce i handlu detalicznym przełożyła się na widoczne korzyści dla firmy i jej klientów, co dowodzi jej ogromnego potencjałowi. Firma PWSK prowadzi na polskim rynku badania i wdrożenia w handlu detalicznym i hurtowym. Ma już duże sukcesy we wdrożeniach w transporcie, logistyce i zarządzaniu magazynami. Skontaktuj się z nami w celu wspólnego opracowania projektu, który i Twojej firmie może zaoszczędzić czas i pieniądze. Zastosowanie RFID w handlu sklep Decathlon

Zobacz jak wykorzystać RFID w swojej firmie

Pobierz bezpłatny e-book, w którym przedstawiliśmy 8 sprawdzonych schematów wdrożenia RFID. Zainspiruj się i popraw swoje wyniki.

Zarządzanie zasobami z RFID - przydatne artykuły i linki

Darmowy e-book 8 schematów wdrożeń RFID

Pobierz e-booka

Zanim opuścisz naszą stronę pobierz bezpłatnego e-booka, w którym znajdziesz 8 sprawdzonych schematów wdrożeń systemów RFID.

Wykorzystaj je w swojej firmie!

Zapytaj o produkt

Wyślij pytanie o dostępność, specyfikację techniczną, zastosowanie lub inne aspekty związane z tym produktem.