znakowanie środków trwałych i wyposażenia - znaczniki, tagi, etykiety rfid

Najpopularniejsze chipy RFID dalekiego zasięgu do znakowania majątku

Jak spośród setek dostępnych modeli chipów RFID wybrać ten najwłaściwszy dla Twojego projektu? Oto pięć najpopularniejszych, które doskonale sprawdzają się w wielu zastosowaniach i podkreślają korzyści wdrożenia systemu RFID.

Tagi RFID w obudowie plastikowej – Confidex Steelwave Micro II

Niewielki i lekki tag, którym łatwo oznakujesz swoje środki trwałe i wyposażenie niezależnie od materiału z którego są wykonane. Mogą to być komputery, monitory, ksero, maszyny, urządzenia, narzędzia, metalowe szafy magazynowe, pojemniki i niewielkie kontenery. Małe gabaryty sprawiają, że nie będziesz miał z tym problemu, a duży zasięg działania zapewni dobry odczyt podczas inwentaryzacji, ewidencji sprzętu, znakowaniu majątku i oznaczaniu kosztownych przedmiotów przechowywanych w automatycznych szafach magazynowych RFID.

Tag-rfid-confidex-micro-II

Warszawska uczelnia wyższa zastosowała ten tag do oznaczania instrumentów muzycznych, kamer, mikrofonów i innej kosztownej aparatury audio-wizualnej wypożyczanej studentom. Cały proces wypożyczania oparty jest o karty identyfikacyjne studenta w standardzie RFID i znaczniki identyfikujące przedmioty. Czytnik RFID UHF znajdujący się w wypożyczalni szybko i bez pomyłek rozpoznaje osobę oraz wypożyczany jej sprzęt. Dzięki temu uczelnia ma pełną i bieżącą informację gdzie znajduje się jej własność oraz kto konkretnie jest za nią odpowiedzialny.

Dodatkowa bramka RFID chroni wszystkie wyjścia z budynku, sygnalizując portierowi nieautoryzowane pojawienie się przedmiotu, który powinien spoczywać na magazynie.

Przeczytaj więcej o Steelwave Micro II firmy Confidex

Elastyczna etykieta Titanium Metal Skin

Tą niewielką i elastyczną etykietą oznaczysz wszystkie swoje niewielkie przedmioty wykonane z metalu lub innych materiałów. Idealnie sprawdzi się do oznaczania, ewidencji i inwentaryzacji sprzętu IT, urządzeń technicznych, aparatury medycznej i małych narzędzi. Niewielka konstrukcja jest niewiele grubsza od tektury. Jest odporna na kwasy, zapylenie oraz wysoką temperaturę.

Tag RFID na metal

Tag Titanium Metal Skin firmy Xerafy stanowił trafiony wybór do oznakowania majątku pewnego Szpitala Wojewódzkiego.

Dyrekcja oraz załoga odpowiedzialna za ewidencję majątku i inwentaryzację stanęła przed problemem oznakowania różnorodnego sprzętu medycznego, aparatury medycznej oraz wyposażenia sal. Podczas testów najlepiej sprawdziła się mała specjalistyczna etykieta RFID działająca także na powierzchniach metalowych. Niewielkie rozmiary umożliwiły zastosowanie jej do wielu różnych środków trwałych i wyposażenia, a giętkość oznakowanie powierzchni zakrzywionych.

Oznakowany w ten sposób majątek umożliwił uzyskanie aktualnego spis z natury, raporty i pełną ewidencję środków trwałych, a także skrócił o ponad 80% czas potrzebny na inwentaryzację.

Przeczytaj więcej o tym tagu Titanium Metal Skin firmy Xerafy

Etykieta Dogbone firmy Smartrac

Najpopularniejsza etykieta w Polsce o bardzo dobrym zasięgu pracy i wszechstronnym zastosowaniu. Możesz ją zastosować do znakowania środków trwałych, wyposażenia, pojemników, palet, sprzętu, a nawet do pomiaru czasu zawodników podczas imprez sportowych.

Dogbone Smartrac wysokiej jakości etykieta RFID UHF

Pewien przedsiębiorca ze Środy Śląskiej, właściciel firmy produkcyjno-montażowej miał problemy z kontrolą około 300 elektronarzędzi, głównie szlifierek kątowych i wiertarek. Pracownicy produkcji, oraz podzieleni na grupy montażowe, pobierali dużą ilość sprzętu, ale nie zawsze zwracali go w terminie. Dodatkowo stale rotująca załoga wymagała ścisłej kontroli i rozliczenia z wypożyczonego sprzętu w momencie rozwiązywania umowy o pracę.

Bardzo proste rozwiązanie firmy PWSK zlikwidowało problemy z szybką lokalizacją potrzebnego sprzętu, wyeliminowało kradzieże, a dodatkowo kolejki przed wydawalnią.

Zastosowano Program Narzędziownia i czytnik RFID UHF. Pracownikom zostały przedzielone identyfikujące ich karty zbliżeniowe, co wyeliminowało konieczność prowadzenia dokumentacji papierowej, zmniejszyło koszty i znacznie przyśpieszyło obsługę.

Elektronarzędzia zostały oznakowane za pomocą etykiety RFID Dogbone firmy Smartrac wmontowanej do wnętrza obudowy w prosty sposób, poprzez odkręcenie dwóch śrubek obudowy.

Wdrożenie nie zabrało wiele czasu, a efekty przerosły wszelkie oczekiwania. Zwiększenie poszanowania majątku firmy w postaci elektronarzędzi, oraz duża oszczędność czasu pracowników i magazynierów.

Przeczytaj więcej o tagu Dogbone firmy SMARTRAC

Chip RFID UHF na metal STEEL

Tym odpornym na warunki otoczenia tagiem oznaczysz wszystkie swoje przedmioty wykonane z metalu oraz innych tworzyw silnie absorbujących fale radiowe. Wygodny montaż zapewnia warstwa kleju oraz otwory do przynitowania. Doskonale sprawdzi się do oznaczania kontenerów i pojemników wykonanych z metalu i tworzyw sztucznych, elektronarzędzi, maszyn i urządzeń, komputerów, wszędzie tam gdzie wymagana jest szybka i bezproblemowa identyfikacja przy pomocy technologii RFID UHF.

Tag RFID w formie plastikowej obudowy z możliwością przyklejania lub przynitowania

Znacznik Steel jest szeroko stosowanym tagiem RFID UHF przez użytkowników programu komputerowego Narzędziownia® do ewidencji sprzętu i wyposażenia w firmie.

Pewne przedsiębiorstwo z Wrocławia branży automotive borykało się z problemem ewidencji pojemników zwrotnych, w których wędrowały jego wyroby do klientów. Obrót tysięcy pojemników generował straty z powodu niezwracania ich do producenta.

Pojemniki zwrotne oznakowano za pomocą chipów RIFD STEEL doskonale sprawdzających się na powierzchniach zarówno metalowych jak i z tworzyw sztucznych.

Każdy pojemnik ponumerowano i zakodowano w Programie Magazynowym firmy PWSK.

W pierwszym etapie wdrożenia zdecydowano się zrezygnować z bramki RFID, a zastosować mobilny czytnik RFID dalekiego zasięgu wraz z programem Mobilny Magazynier PWSK. Pracownik skanował kod kreskowy identyfikujący klienta lub wybierał go z menu, wpisywał numer listu przewozowego i szybkim ruchem skanował oznakowane znacznikiem STEEL pojemniki.

System bardzo szybko przyniósł oczekiwane efekty. Każdy z klientów został dokładnie rozliczony przez oprogramowanie z posiadanych pojemników, ograniczono straty materialne i uniknięto ryzyka przestojów produkcji spowodowanych brakami w opakowaniach zwrotnych. Okazało się, że do funkcjonowania przedsiębiorstwa wystarczy o 20% mnie pojemników, niż przed wdrożeniem systemu ewidencji zwrotnej.

Przeczytaj więcej o tagu na metal STEEL

Etykieta inwentaryzacyjna RFID SMARTRAC MiniWeb

Tą niewielką etykietą idealnie oznaczysz swoje środki trwałe i wyposażenie. Niewielkie rozmiary, spory zasięg odczytu i możliwość zadruku sprawiają, że jest bardzo uniwersalnym nośnikiem informacji RFID. Nadaje się także do oznakowania towarów handlowych i akt.

znakowanie środków trwałych i wyposażenia RFID

Duża korporacja branży spożywczej stanęła przed koniecznością wybrania technologii znakowania kilkunastu tysięcy pozycji swojego majątku w postaci mebli i wyposażenia wielopiętrowego biurowca mieszczącego się w centrum Warszawy.

Z uwagi na bardzo dużą ilość potrzebnych do inwentaryzacji pozycji zdecydowano, że technologia RFID będzie korzystniejsza od kodów kreskowych i oznakowano środki trwałe i wyposażenie za pomocą etykiet samoprzylepnych RFID miniWEB firmy Smartrac. Wybór technologii spowodowany był chęcią maksymalnego skrócenia czasu przeprowadzenia inwentaryzacji i ograniczenia do minimum zasobów ludzkich potrzebnych do spisu z natury.

Zastosowano oprogramowanie Szybka Inwentaryzacja produkcji PWSK wraz z czytnikiem mobilnym RFID dalekiego zasięgu z programem Mobilny Magazynier PWSK.

W programie do inwentaryzacji zadrukowano i zakodowano etykiety inwentaryzacyjne za pomocą drukarki RFID Zebra ZD500R wyposażonej w koder  RFID, nanosząc na nie numer inwentarzowy zaimportowany automatycznie z systemu ERP.

Dzięki temu osiągnięto szybki i prosty sposób oznakowania całego majątku tradycyjnym numerem inwentarzowym, a równocześnie w zredukowano czas potrzebny na spis z natury o ponad 80% przy zachowaniu wymaganej dokładności.

Przeczytaj więcej o etykiecie MiniWeb firmy SMARTRAC

*dane firm zostały celowo pominięte

A jak chipy RFID mogą pracować także i dla Ciebie w Twojej firmie?


Zobacz pozostałe wpisy. Znajdź wiedzę i inspirację.

RFID w szpitalu - znakowanie sprzętu medycznego

RFID w szpitalu i służbie zdrowia

Technologia RFID umożliwia bezkontaktową identyfikację obiektów  aparatury medycznej i pacjentów. Coraz częściej zyskuje na znaczeniu w organizacji działalności placówek służby zdrowia. Z powodzeniem wspiera szpitale, kliniki, czy domy opieki, gdzie pomaga efektywniej kontrolować zasoby i zarządzać majątkiem, pracą lekarzy, a także leczeniem pacjentów.

ZOBACZ WPIS
Znak pokazujący kierunek ewakuacji

System nadzorowania ewakuacji RFID

W 2016 roku w Polsce wybuchło ponad 125 tysięcy pożarów. Wiele z nich na terenach zakładowych.
Czy RFID może jakoś pomóc? Tak, okazuje się, że technologia RFID znalazła swoje miejsce również w sferach tak delikatnych, jak identyfikacja osób w czasie ewakuacji, gdzie od niezawodności technologii zależy przecież ludzkie życie.

ZOBACZ WPIS